Frankenšteina kokteilis

  • Apūrva Mandavili un Vimals Patels, © The New York Times News Service
  • 01.12.2021
  • IR
Kāds dienvidafrikānis 13. augustā saņem Pfizer/BioNTech pirmo devu. Līdz šim Dienvidāfrikā vakcinēti 43% no visiem iedzīvotājiem.
Foto — Scanpix

Kāds dienvidafrikānis 13. augustā saņem Pfizer/BioNTech pirmo devu. Līdz šim Dienvidāfrikā vakcinēti 43% no visiem iedzīvotājiem. Foto — Scanpix.

Zinātnieki steidz noskaidrot, vai vakcīnas spēs apturēt jauno koronavīrusa variantu omikronu?

Kamēr daudzas valstis bailēs par jaunā koronavīrusa varianta globālo izplatību iepriekšējās nedēļas nogalē steidza apturēt gaisa satiksmi ar Āfrikas dienvidiem, zinātnieki nekavējoties ķērās pie darba, lai iegūtu vairāk datu par omikrona spējām un — pats galvenais — cik efektīvas pret to ir pašreizējās vakcīnas. 

Sākotnējie atzinumi rada mazliet mulsinošu ainu. Iespējams, jaunais vīrusa variants ir lipīgāks nekā iepriekšējās mutācijas un prasmīgāk spēj apmānīt cilvēka imūnsistēmas pretreakciju — gan dabisko, gan to, ko izstrādājusi vakcīna. Tajā pašā laikā ir cerība, ka vakcīnas aizvien spēs pasargāt no smagas saslimšanas un nāves, taču lielākajai daļai cilvēku varētu būt nepieciešama tā sauktā balstvakcīna. Abu efektīvāko vakcīnu ražotāji — Pfizer/BioNTech un Moderna — ir gatavi nepieciešamības gadījumā veikt izmaiņas savu preparātu formulās.

Jaunākajā žurnālā