
Marita Bērziņa. Foto –Edmunds Brencis.
Ģerboni un pieclatnieku zina visi. Patlaban Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā var tuvāk iepazīt to autoru Rihardu Zariņu. Viena no izstādes autorēm Marita Bērziņa pārliecinoši saka: «Zariņš bija cilvēks ar mugurkaulu.»
Riharda Zariņa slavenākos darbus — valsts ģerboni, sudraba pieclatnieku — pazīst gandrīz katrs latvietis, taču paša mākslinieka vārdu zina retais. Šo balto plankumu kolektīvajā atmiņā tagad ņēmies aizpildīt Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM), kur jūlija sākumā atklāta Zariņa darba izstāde Ko Latvijas meži šalc.
Ar ģerboni un pieclatnieku pietiktu, lai Zariņu (1869—1939) lieliem burtiem ierakstītu Latvijas kultūras vēsturē, tomēr savā ārkārtīgi rosīgajā dzīvē viņš paspēja izdarīt vēl daudz ko svarīgu. Zariņš izdeva fundamentālo darbu Latvju raksti, kas būtiski ietekmējis mūsu izpratni par latviešu tautastērpiem un citām materiālās kultūras izpausmēm. Viņa ofortu sērija Ko Latvijas meži šalc izmantota daudzās starptautiskās izstādēs kā latviešu mākslas paraugs. Zariņš arī izveidojis un vadījis gan Latvijas Valstspapīru spiestuvi, gan Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas meistardarbnīcu. Taču savu meistarību viņš bija apliecinājis jau pirms Pirmā pasaules kara, kad pēc Štiglica zīmēšanas skolas beigšanas Pēterburgā strādāja Krievijas Valstspapīru spiestuvē un kļuva par līdzautoru vairākām cara laika naudas zīmēm.