Ilze Blāķe, pirmā beziepakojuma veikala veidotāja

  • Krista Dzidzēviča
  • 09.05.2018.
  • IR
Ilzei radās ideja par beziepakojuma veikalu, jo ģimene piekopj zero waste dzīvesveidu. Turzas veidotāji atgādina, ka Latvijā viens iedzīvotājs gadā rada aptuveni 400 kg sadzīves atkritumu un trešdaļa no tā ir iepakojums, lielākoties dabai nedraudzīga plastmasa.
Foto — Jēkabs Kalvelis, Picture Agency

Ilzei radās ideja par beziepakojuma veikalu, jo ģimene piekopj zero waste dzīvesveidu. Turzas veidotāji atgādina, ka Latvijā viens iedzīvotājs gadā rada aptuveni 400 kg sadzīves atkritumu un trešdaļa no tā ir iepakojums, lielākoties dabai nedraudzīga plastmasa. Foto — Jēkabs Kalvelis, Picture Agency

Lai samazinātu iepakojuma maisiņu, turzu un kastīšu patēriņu, par ko veikalā maksājam liekus centus, bet vēlāk izmetam miskastē, Ilze Blāķe nolēmusi radīt vienu īpašu Turzu. Tā sauks pirmo beziepakojuma veikalu Latvijā, kam pašlaik Projektu bankā tiek vākts pūļa finansējums.

Ilze ir molekulārā šūnu bioloģe, un viņas ikdiena aizrit, testējot dažādas farmācijā un kosmētikā izmantojamas vielas ar dzīvnieku un cilvēku šūnām. Kļūstot par mammu, Ilze arvien vairāk aizdomājās par to mantojumu, ko atstājam nākamajām paaudzēm, tādēļ savā ģimenē jau pāris gadus piekopj zero waste jeb bezatkritumu dzīvesveidu. Cenšoties iepirkties dabai draudzīgi, radās ideja rīkoties pašai — atvērt pašapkalpošanās veikalu, kur gan parasto, gan ekoloģisko pārtiku un higiēnas preces būtu iespējams iegādāties vienuviet. «Ērti iepirkties, līdzi ņemot savus iepakojumus, šobrīd nav iespējams, jo ir jāizskrien vai puse Rīgas, lai dažādos veikalos iegādātos atsevišķus produktus.»

Jaunākajā žurnālā