Dīvaina nejaušība

Imants Breidaks.
Foto — Ieva Salmane

Imants Breidaks. Foto — Ieva Salmane.

Tā starptautiskajā vidē mēdz apzīmēt ManaBalss.lv fenomenu un tās ietekmes spēku Latvijas politiskajā kultūrā. Pateicoties šai digitālās demokrātijas platformai, kuru vada Imants Breidaks, 12 gadu laikā Saeima pieņēmusi 60 jaunus, sabiedrības ierosinātus likumprojektus

Nupat Valsts prezidenta amatā ievēlēja Edgaru Rinkēviču. Tās bija otrās atklātās prezidenta vēlēšanas Latvijā — nekādu anonīmu balsu. To jau uztveram kā pašsaprotamību, aizmirstot, ka tikai 2019. gada sākumā tika pieņemti Satversmes grozījumi, kas paredz atklātu balsojumu prezidenta vēlēšanās. Šīs izmaiņas panāca organizācijas ManaBalss.lv iniciatīva un tās darbinieku neatlaidīgs piecu gadu darbs. 

Izrādās, Latvija ir pirmā valsts pasaulē, kur sabiedrības līdzdalība panākusi izmaiņas valsts konstitūcijā. Tāpat esam rekordisti sabiedrības aktivitātes rādījumu ziņā — šajā platformā vismaz vienreiz savu balsi par kādu ierosinājumu nodevuši 484 000 cilvēku jeb 25% Latvijas iedzīvotāju. 12 gadu laikā ar platformas ManaBalss.lv starpniecību Saeimā iesniegti vairāk nekā 100 pilsoņu priekšlikumu, un 60 no tiem kļuvuši par jauniem likumiem. Tas ir starptautisks rekords, tāpēc Latvijas demokrātijas un ManaBalss.lv fenomenu citas Rietumu demokrātijas dēvē par freak accident — dīvainu izņēmuma gadījumu.

Jaunākajā žurnālā