
Valters Bruss vada vienu no Zemgales lielākajām zemnieku saimniecībām Strazdi. Foto — Eva Pričiņa.
Meklējot atbildi uz jautājumu, kā zemnieku saimniecība kļūst par miljonu vērtu uzņēmumu, Ir Nauda pabija trijās turīgās saimniecībās. Tām visām kopīgs viens princips — sentēvu darbarīkus nomainīt pret mūsdienīgām, jaudīgām tehnoloģijām
Deviņdesmito gadu sākumā nevarējām pat iedomāties, ka Latvijas zemnieki varētu būt miljonāri. Taču nu jau vairāk nekā 100 zemnieku saimniecībām pašu kapitāls pārsniedz miljonu eiro, liecina Lursoft dati. Pēc biedrības Zemnieku saeima informācijas, no desmit ienesīgākajām un bagātākajām saimniecībām deviņas ir Zemgalē. Salīdzinot uzņēmumu vidējos peļņas rādītājus, lauksaimniecības nozarē tie ir pat labāki nekā citās tautsaimniecības jomās.
«Jā, agronomiskie un ekonomiskie apstākļi Latvijā ir labvēlīgi lauksaimniecībai,» apstiprina Zemnieku saeimas eksperte Iveta Grudovska. Taču viņa norāda, ka kopumā saražotās lauksaimniecības produkcijas apjoms pieaug lēni. Eksperte neiesaka lauksaimniecību izcelt kā tādu, kurā būtu īpašas priekšrocības. «Kā citās jomās, arī lauksaimniecībā veiksmi garantē biznesa plāns. Ja tā nav, tad uzņēmums, kas vienu gadu bijis veiksmīgs, otrā gadā var bankrotēt, un nekādas subsīdijas nepalīdzēs,» saka Grudovska.