
Foto no uzņēmuma arhīva.
Latvijā dibinātais tehnoloģiju uzņēmums BirgerMind izstrādā un ražo neinvazīvas smadzeņu un datora saskarnes — tās ļauj pilnībā paralizētiem pacientiem sazināties, izmantojot smadzeņu viļņu aktivitāti
Zinātniskās fantastikas varoņiem nereti tiek piedēvētas telekinēzes spējas — tie spēj pārvietot objektus un citādos veidos ietekmēt apkārtējo vidi tikai ar domu spēku vien. Tehnoloģiju uzņēmuma BirgerMind izstrādātās un ražotās saskarnes daudziem, pirmoreiz par tām uzzinot, varētu šķist Frenka Herberta romānu cienīgs izgudrojums. Taču saskarnes ir pavisam reālas, radītas ar uzdevumu palīdzēt.
BirgerMind dibinātājs Juris Kļonovs, kurš veic gan izpilddirektora, gan tehniskā direktora funkcijas, izveidoja uzņēmumu ar mērķi palīdzēt pacientiem ar amiotrofisko laterālsklerozi (ALS) atgūt spēju komunicēt, izmantot datoru, ģenerēt runu, izsaukt palīdzību, pārvaldīt kontaktus, sekot rakstiem un veikt piezīmes, izmantojot elastīgu galvassegu ar iebūvētiem sensoriem, kas ļauj lasīt smadzeņu aktivitāti. Projektu iedvesmojis nu jau komandas loceklis Birgers, kurš 27 gadus slimo ar ALS.