Skološanās mūkos

Mārcis Auziņš.
Kāpēc mācīties? Es atrodu daudzus lielisku profesoru lekciju kursus. Cool, kā teiktu amerikāņi. 
Ieteikums. Izmēģiniet! No šādām lekcijām, kā teiktu ķīmiķi, pavisam noteikti ir «sausais atlikums».
Foto — Reinis Inkēns

Mārcis Auziņš. Kāpēc mācīties? Es atrodu daudzus lielisku profesoru lekciju kursus. Cool, kā teiktu amerikāņi. Ieteikums. Izmēģiniet! No šādām lekcijām, kā teiktu ķīmiķi, pavisam noteikti ir «sausais atlikums». Foto — Reinis Inkēns.

Kopš tīmeklī pieejams milzu daudzums tiešsaistes kursu, ikvienam ir iespēja mācīties pasaules labākajās augstskolās un dzirdēt harismātisku profesoru lekcijas. Izrādās kad esi prom no skolas sola, mācīties kļūst patiesi aizraujoši

Gadsimtiem ilgi mūki veidoja sabiedrības garīgo eliti, jo bija tie, kas tika pie lasīt un rakstīt prasmes, viņiem bija atvērtas klosteru bibliotēkas. Par jaunlaiku mūkiem sauc tos, kas līdzīgi atver cilvēkiem durvis uz elitārākajām pasaules izglītošanās vietām. Pagājuši tikai gadi septiņi astoņi, kopš atvērti MOOC (abreviatūra no vārdiem massive open online course). Latviski tos mēdz saukt par «mūkiem». Hārvarda, Stenforda, Kembridžas, Oksfordas, Masačūsetsas Tehnoloģiju institūts vairumam tā arī paliktu teiksmainas vietas, ja ne MOOC. Ar tiešsaistes platformu Coursera, edX, Udacity, Udemy, arī latviešu Open Minded starpniecību ir iespēja apgūt visu, ko vien sirds vēlas: sākot no kvantu fizikas un mandarīnu valodas un beidzot ar pavārmākslu un dārza ainavas veidošanu. Daudzi mācību kursi ir bez maksas, ja vien nav vēlmes tikt pie sertifikāta, kas apliecina dalību kursā, — par to gan jāmaksā daži desmiti eiro. Kā notiek šāda skološanās, un kur slēpjas tās burvība?

Jaunākajā žurnālā