Darām!

«Saimniekot bioloģiski ir daudz aizraujošāk, nekā domāt par iespējām nopelnīt aizvien vairāk un vairāk naudas,» uzskata zemnieku saimniecības Nodegi īpašnieks Gatis Ozols.
Foto — Ģirts Gertsons

«Saimniekot bioloģiski ir daudz aizraujošāk, nekā domāt par iespējām nopelnīt aizvien vairāk un vairāk naudas,» uzskata zemnieku saimniecības Nodegi īpašnieks Gatis Ozols. Foto — Ģirts Gertsons.

Gatis Ozols pierāda, ka bioloģiski iespējams apsaimniekot arī lielas platības

Pēdējos gados aizvien biežāk dzirdamas zemnieku žēlabas par to, ka sausuma, karstuma, vēla pavasara, siltas ziemas dēļ lauki nedod cerēto ražu. Daudz retāk parādās ziņas, ka vispār jau arī paši pie tā ir vainīgi. Lopkopība un mēslošanas līdzekļu izmantošana rada siltumnīcefekta gāzu emisijas, kas veicina klimata pārmaiņas, norāda Eiropas Vides aģentūra. Intensīvā lauksaimniecība rada augsnes, ūdens, gaisa un pārtikas piesārņojumu, kā arī dabas resursu pārmērīgu izmantošanu. Lai veicinātu videi draudzīgu ekonomiku, pirms pāris gadiem Eiropa uzņēma zaļo kursu. 

Liepājas apkaimes zemnieku saimniecības Nodegi īpašnieks Gatis Ozols šim virzienam pievērsās jau agrāk. Viņam pieder gandrīz 2000 hektāru zemes, trīssimt gaļas lopu un biogāzes stacija. Drīzumā darbu sāks lucernas granulu ražotne. Visas šīs sadaļas kopā veido pilnu aprites ciklu. Zeme dod barību lopiem un izejvielas biogāzes stacijai. Biogāzes stacija ražo elektrību un siltumu, kas nodrošina graudu kaltes darbību un būs vajadzīgs arī granulu ražotnē. Tur tapušo galaproduktu paredzēts izmantot kā piebarojumu lopiem. Bet elektroenerģijas ražošanas procesa beigās no izejvielām pāri paliek digestāts, ko izmanto lauku mēslošanai. 

Jaunākajā žurnālā