Muižkunga Popeļska laiks

Olgas Tokarčukas (Olga Tokarczuk, 1962) — poļu rakstnieces, nu jau Nobela prēmijas laureātes — romāns Prawiek i inne czasy (1996), kura nosaukumu latviski tulkošanas gaitā atveidoju kā Vecveclaiks un citi laiki, ir viens no agrīnajiem autores darbiem un tulkots jau 20 valodās. Grāmatu veido 60 dažādu vietu, lietu un personu «laiki», savstarpēji mijoties un ļaujot bagātīgā laiku pīnē izsekot viena varoņa laika kopumam salikumā ar kādu citu. Tokarčuka gan prozā, gan dzīvē piešķir lielu lomu arī nemateriālajai, ne gluži lineāri aprakstāmajai pasaulei; nepieciešamība pārtapt citā radībā, kaut vai lietā, kas saistīta ar visām citām lietām savā vidē un laikā, un kļūt par vienu apziņas un vērojuma vienību polifoniskā vēstījumā ir uzsvērta arī autores 2019. gada Nobela lekcijā.

Jaunākajā žurnālā

Atbraucis uz Rīgu, lai šī intervija varētu tapt klātienē, Rafaels Martins Kalvo atzīst: «Dzīve ārpus pilsētas ļauj man domāt brīvāk. Pilsētā vienmēr kaut kur jāsteidzas, bet laukos tādas steigas nav.»
Foto — Kristaps Kalns
  • Ievadsleja

Sveicināti, godājamie žurnāla lasītāji!

  • Proza

Zelta zars. IX Koku pielūgsme

Foto — Krišs Salmanis
  • Proza

Selga

Ilustrācija — Adriana Paula Kristapsone
  • Proza

Maranta

Neticamā katastrofa

  • Dzeja

Marija rāda uz karātavām

Reinis Pelle Karlsons (1993) ir dzejnieks. Publikācijas žurnālos Žoklis un Strāva, portālā Punctum u. c. Strādā pie pirmā krājuma.