Lielais debiju uznāciens dzejā

  • Sintija Kampāne-Štelmahere, Domuzīme
  • 27.02.2025.
  • Domuzīme

Žurnāls Domuzīme, 2025, nr. 1

Lai izprastu, kāds iepriekšējais gads bijis latviešu dzejai, ir jābūt gandrīz ērgļa redzei, citādi kāda grāmata vai notikums var paslīdēt garām. Valsts mēroga bibliotēkas datubāze liecina, ka 2024. gadā latviešu valodā izdots aptuveni 140 dzejas grāmatu, neskaitot latviešu dzejas atdzejojumus un citus izdevumus citās valodās.1 Daļa no klajā laistajām ir autorizdevumi, daļa — pārizdevumi, bet vēl kādai daļai grāmatu žanriskās un tipoloģiskās robežas ir plūstošas un dzeja iezib starp prozas vai esejas tekstiem. Kaut arī gada pirmā puse bija rāma un klusa, jau pavasara beigās pamazām sāka virknēties jaunizdevumi, to skaitā spilgti debijas dzejkrājumi. Šajā apskatā aplūkoti darbi, kas ataino būtiskas tendences latviešu dzejā, tajā skaitā atdzejā un bērniem veltītajā dzejā.

Jaunākajā žurnālā

Svarīgs vārda skaniskums un iekrāsojums

Jubilejai nākot, Jānis Rokpelnis pārlasījis savu pirms pusgadsimta iznākušo pirmo dzejoļu krājumu: «Pabrīnījos, tur visas manas dzejas tēmas un poētika jau koncentrētā veidā ir iekšā.»
  • Proza
  • 30.10.2025.

Tēta mugura

Ilustrācija — Kristaps Kalns
  • Eseja
  • 30.10.2025.

Jāapgūst māksla tulkot sevi

Noklusējuma ilustrācija: cilvēks ar datoru

Latvija ienāk pilī

1919. gada 8. jūlijs. Pulcēšanās Daugavmalā pie Rīgas pils, lai sagaidītu Latvijas Pagaidu valdību atgriežamies no Liepājas. Foto — Vilis Rīdzenieks. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājums
  • Proza
  • 30.10.2025.

Melnais Andrejs

Noklusējuma ilustrācija: cilvēks ar datoru
  • Dzeja
  • 30.10.2025.

ziema

Noklusējuma ilustrācija: cilvēks ar datoru
  • Vēsture
  • 30.10.2025.

Zars vējā

Jūlija Celmiņa pagājušā gadsimta 40.—50. gados rakstītās dienasgrāmatas lappuses