Kultūras bacilis

«Mēra bacilis nekad nemirst, nekad nepazūd. Tas var gadu desmitiem snaust mēbelēs un veļā, tas pacietīgi gaida istabās, pagrabos, ceļasomās, mutautiņos un vecos papīros, un varbūt pienāks diena, kad, par nelaimi un mācību cilvēkiem, mēris atkal pamodinās savas žurkas un sūtīs tās mirt kādā laimīgā pilsētā.» Tā beidzas romāns hronika Mēris, kuru rakstnieks Albērs Kamī sarakstīja 40. gadu sākumā, bet izdeva tikai 1947. gadā pēc Otrā pasaules kara.

Romānā vēstīts par Orānu, mazu pilsētiņu Alžīrā, kura šausminošas sērgas dēļ tika izolēta no visas pasaules. Pēc gandrīz 80 gadiem jeb, pavisam precīzi, 2020. gadā Kamī romāns atkal kļuva par populāru dižpārdokli visā pasaulē. Tas notika tieši tad, kad slēdza nevis vienu vienīgu pilsētu, bet kad lielākā pasaules daļa izolējās pati no sevis.

Jaunākajā žurnālā

Atbraucis uz Rīgu, lai šī intervija varētu tapt klātienē, Rafaels Martins Kalvo atzīst: «Dzīve ārpus pilsētas ļauj man domāt brīvāk. Pilsētā vienmēr kaut kur jāsteidzas, bet laukos tādas steigas nav.»
Foto — Kristaps Kalns
  • Ievadsleja

Sveicināti, godājamie žurnāla lasītāji!

  • Proza

Zelta zars. IX Koku pielūgsme

Foto — Krišs Salmanis
  • Proza

Selga

Ilustrācija — Adriana Paula Kristapsone
  • Proza

Maranta

Neticamā katastrofa

  • Dzeja

Marija rāda uz karātavām

Reinis Pelle Karlsons (1993) ir dzejnieks. Publikācijas žurnālos Žoklis un Strāva, portālā Punctum u. c. Strādā pie pirmā krājuma.