STEM
- Viedoklis
- 30.04.2025.
Tantuki pie lielā maka

- Viedoklis
- 10.04.2025.
Bez stabiliem pamatiem māju nevar uzcelt: kā sakārtot matemātikas jomu izglītībā?



- Viedoklis
- 12.11.2024.
Ārvalstu investoru interese par Latviju ir pozitīva – kā nodrošināt tās ilgtspēju?


- Viedoklis
- 30.04.2025.
Tantuki pie lielā maka
Kad dara kādu darbu, piemēram, trenējas un ieliek tajā milzu resursus – fizisko spēku, naudu, laiku un garīgos pūliņus, bet rezultāti praktiski neaug par spīti resursu patēriņa būtiskam palielinājumam, ir skaidrs, ka šis darbs ir velts.

- Viedoklis
- 10.04.2025.
Bez stabiliem pamatiem māju nevar uzcelt: kā sakārtot matemātikas jomu izglītībā?
Tuvojas pavasaris ar pamatskolas noslēguma eksāmeniem, radot satraukumu skolēnos, vecākos un skolotājos – kā šogad veiksies STEAM (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes, māksla un matemātika) priekšmetos?


- Viedoklis
- 21.02.2025.
Kvalitatīva STEM izglītība – atspēriena dēlītis nākotnes līderiem
Šajā mācību gadā desmito jubileju svin Latvijā pirmā vispārējās vidējās izglītības mācību iestāde, ko izveidojusi universitāte un kurā Latvijas talantīgākie skolēni var padziļināti apgūt eksaktos mācību priekšmetus, lai sagatavotos inženierzinātņu studijām, – Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierzinātņu vidusskola (IZV). Tās nemainīgi augstā mācību kvalitāte apliecina, ka lēmums veidot skolu bija pareizs – RTU ir radījusi jauna veida mācīšanās pieredzi Latvijā, rosinot skolēnus būt atvērtiem jaunām zināšanām, augt kā personībām un kļūt par nākotnes līderiem.

- Viedoklis
- 12.11.2024.
Ārvalstu investoru interese par Latviju ir pozitīva – kā nodrošināt tās ilgtspēju?
Latvijas politika ārvalstu tiešo investīciju (ĀTI) piesaistē ir vērsta uz pievilcīgas investīciju vides nostiprināšanu un mūsu valsts konkurētspējas veicināšanu. Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas datiem, pēdējo trīs gadu laikā Baltijas valstīs kopumā tiešo investīciju plūsmas pāri robežām pieauga par 35% salīdzinājumā ar pirmspandēmijas periodu (2017.–2019. gadu). Īpaši lieli ārvalstu ieguldījumi ienākuši apstrādes rūpniecībā, tirdzniecībā, finanšu pakalpojumos, kā arī profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarēs. Ilgtermiņā ārvalstu investoru ienākumi Latvijā uzrāda pozitīvu tendenci, kas apliecina, ka ĀTI mūsu valstī ir ienesīgs ieguldījums.

- Viedoklis
- 15.10.2024.
Zinātne ir pieejama ikvienam, kurš gatavs izmantot iespējas
Izvēlēties studiju virzienu un karjeras ceļu bieži vien ir izaicinoši, īpaši, ja apkārtējie jau izveidojuši noteiktu priekšstatu un gaidas, taču mūsdienās iespēju loks ir tik plašs, ka var apvienot vairākas nozares, veidojot unikālu karjeras ceļu. Galvenais – domāt plaši, uzstādīt augstus mērķus un neļauties stereotipiem. Tāpēc ir ļoti svarīgi, ka tiek organizēti dažādi projekti ar mērķi veicināt sieviešu interesi un vēlmi studēt un uzsākt karjeru kādā no STEM jomām, īpaši uzsverot inženierzinātnes.

- Viedoklis
- 21.08.2024.
Kā padarīt lasīšanu par piedzīvojumu, nevis pārdzīvojumu?
Augusts ir ne tikai noslēdzošais vasaras mēnesis, bet arī laiks, kad vecāki un pedagogi sāk domāt par jauno mācību gadu. Viens no tematiem, kas bijis aktuāls iepriekšējos mācību gados un būs dienaskārtībā arī šogad, ir bērnu un jauniešu lasītprasme, tai skaitā spēja izprast lasīto tekstu. Lasītprasme ir jautājums, kas jārisina jau pirmsskolā un sākumskolā, liekot spēcīgus pamatus turpmākajam mācību procesam. Dažādi starptautiski pētījumi liecina, ka skolēnu sniegums lasīšanā samazinās, taču problēmai ir risinājumi – pedagogu un vecāku sadarbība, mācību līdzekļu pieejamība, kvalitāte un atbilstība laikmeta aktualitātēm u.c.

- Viedoklis
- 23.07.2024.
Radoša domāšana ir nozīmīga ne tikai mākslās, bet arī STEM
Sabiedrībā pastāv dažādi viedokļi, vai skolās vajadzētu vērtēt mākslas un mūzikas priekšmetus, aizmirstot, ka vērtēšana ir atgriezeniskās saites sniegšana, lai palīdzētu skolēniem iemācīties vairāk, nevis tikai atzīmes izlikšana. Vienlaikus vērojama tendence, ka starptautiski arī STEM jomas aizvien vairāk tiek sasaistītas ar mākslas priekšmetiem, parādās jauna abreviatūra STEAM (science, technology, engineering, art and math – zinātne, tehnoloģijas, inženierija, mākslas un matemātika). Tā atspoguļo ļoti svarīgo sinerģiju starp dabaszinātnēm un radošo domāšanu.

- Viedoklis
- 30.05.2024.
Kāpēc man (NE)kļūt par STEM skolotāju?
Pēdējo gadu notikumi izglītības nozarē paši palīdz atbildēt uz šo jautājumu – kāpēc nekļūt par skolotāju, un vēl vairāk - kāpēc nekļūt par STEM skolotāju. Šajā rakstā piedāvāšu savus (arī kā programmas Iespējamā misija absolventes) argumentus.

- Viedoklis
- 30.04.2024.
Modināšana. Lai kādu panāktu vai apsteigtu, Latvijai jāpamostas
Pirms trim gadsimtiem, 18. gadsimta pirmajā pusē, tagadējā Vidzemes teritorijā sāka darboties hernhūtieši jeb brāļu draudzes. Šis laiks un kustība pamatoti tiek dēvēta par Latvijas modināšanu, jo lika cilvēkiem apzināties savu vērtību, noticēt sev un tam, ka labāka dzīve ir atkarīga no mums pašiem. Kā iznākums – savulaik plaši pazīstamā Piebalgas amatniecība, kā arī Rīgas mastu šķirotāja, pirmā latviešu lieluzņēmēja Jāna Šteinhauera ekonomiskā un politiskā darbība. Tā iedvesmoja zemnieku kārtas pārstāvjus Latvijā izglītoties, veidot spēcīgas saimnieciskās vienības, kā arī panākt lielāku ietekmi dažāda līmeņa varas struktūrās. Tālāk jau nākamajā gadsimtā – jūrskolu iniciatīva un veiksmīgie latviešu kārtas kuģu būvētāji un būvuzņēmēji. Vai šodien Latvija nav līdzīgā situācijā? Lai panāktu pārmaiņas, ir jānotic pašiem sev – šogad izstrādātajai Cilvēkkapitāla attīstības stratēģijai ir visas iespējas kļūt par modināšanas pamatu visplašākajā sabiedrībā.

- Viedoklis
- 18.04.2024.
STEM nozare Latvijā: ar cerību nepietiks – jāinvestē cilvēkos
Enefit pieredze rāda, ka uz tehniskajām vakancēm piesakās piecas reizes mazāk kandidātu nekā uz citiem amatiem. Turklāt apmēram 70% vakanču tīkotāju mums nākas noraidīt nepietiekamas kvalifikācijas dēļ. Ja starpnozaru prasmes jeb tā saucamās soft skills var salīdzinoši ātri apgūt, uzprojektēt un uzbūvēt vēja parku tik vienkārši neiemācīsies. Kaut arī darbinieku trūkumu pagaidām vēl nejūtam, STEM jomā Latvijā esam krīzes priekšvakarā. Pēdējos gados pasaule līdz ar dig

- Viedoklis
- 10.04.2024.
Izpratne par STEM nozīmību Latvijā ir, ar īstenošanu – sarežģītāk
Valstij, kurai nav citu būtisku resursu, ar ko pelnīt, kā vien tās iedzīvotāju radītie produkti un procesi, mērķtiecīgi ir jāattīsta jomas, kas nes augstu pievienoto vērtību. STEM izglītība (dabas zinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika) ir cieši saistītas ar valsts attīstību un konkurētspēju. Lai gan izpratne par STEM nozīmību Latvijā pamazām nostiprinās, diemžēl krietni grūtāk veicas ar tās iedzīvināšanu un nostiprināšanu izglītības sistēmā.
