Oskaram izvirzīto Latvijas un Lietuvas filmu producents
Režisora Ginta Zilbaloža animācijas filma Straume līdz decembra vidum bija saņēmusi 38 starptautiskas kinofestivālu un kritiķu balvas, izvirzīta cīņai par Oskaru un ir pirmā latviešu filma, kas nominēta prestižajai Zelta globusa balvai. Līdz šim neviena latviešu filma nav guvusi tik lielus starptautiskus panākumus ne apbalvojumu, ne izplatīšanas ziņā (to rāda vai sāks rādīt kinoteātros visā pasaulē). Tomēr aiz katra režisora un brīnišķīgas filmas kā mūris stāv producents. Tāds ir Matīss Kaža (29).
Straume ir Matīsa pirmā animācijas filma, un tās izrādījušās īstas ugunskristības, jo līdzšinējā pieredze producenta darbā nav salīdzināma ar šo globālo vērienu. Viņš nevar lūgt padomu pieredzējušiem latviešu kolēģiem, jo neviens nav saskāries ar šāda līmeņa izaicinājumiem. Oktobrī un novembrī vismaz 23 dienas mēnesī bijis ārzemēs un nemitīgos pārlidojumos. Jau mēnešiem ilgi naktīs nav gulējis ilgāk par trim četrām stundām. Telefona zvani vai e-pasti no dažādām pasaules malām pienāk gandrīz visu diennakti. Nezaudēt spēkus palīdz jaunība, adrenalīns un milzīga atbildības sajūta, jo Straume ir jaunā Latvijas vizītkarte pasaulē.
Patiesībā viss sākās «nekaitīgi» — režisors Gints Zilbalodis uzrunāja Matīsu Kažu kā scenārija līdzautoru, par producēšanu vēl nebija ne runas. Pamazām radās savstarpēja uzticēšanās. Viņi esot īsti kontrolfrīki: «Mums ar Gintu ir līdzīga domāšana — abiem bija svarīgi paturēt varas grožus pašu rokās, neļaut citai valstij, sadarbības partnerim vai studijai kļūt par noteicēju radošajos un filmas izplatīšanas procesos. Tai jābūt mūsu un Latvijas filmai.»
Ko dara Straumes producents? Vispirms meklē finansējumu, atbild par budžetu. Slēdz visus līgumus. Atbild par filmas virzīšanu starptautiskiem kinofestivāliem un balvām. Slēdz līgumus par filmas pārdošanu pasaulē. Raksta preses relīzes, veido un apstiprina mārketinga kampaņas ārvalstīs. Apstiprina piesaistīto produktu, piemēram, krekliņu vai galda spēļu licencēšanu. Apmeklē kinofestivālus un filmas pirmizrādes pasaulē. Šo uzskaitījumu varētu turpināt, bet ieskatam pietiks.
Sākot sadarbību ar Gintu, Matīsam bijusi intuitīva nojauta, ka filma būs kas īpašs. Tomēr tik grandiozu veiksmes stāstu nebija iedomājies. Tagad viņam lielākais pārsteigums ir nevis nominācija Zelta globusam (par to sirdī bijis pārliecināts jau pirms paziņošanas), bet tieši kritiķu balvas. Straume savākusi veselu buķeti ar ietekmīgāko kinokritiķu asociāciju balvām, un nekas tāds neesot pieredzēts 20 gadus — Kaža stāsta, ka līdzīgs gadījums bijis tikai 2004. gadā ar Pixar veidoto animāciju Lieliskie (The Incredibles), kura ieguva arī Oskaru.
Runājot par Oskariem, ir sajūta, ka latvieši jau berzē rokas, sociālajos tīklos lasāmi komentāri, ka «te būs Oskars». Kaža saglabā mieru un skaidru prātu: «Ar Oskariem ir kā ar bitēm, nekad neko nevar zināt. Balso simtiem ASV kinoakadēmijas locekļu, piešķirot punktus. Nereti nominācijas un balvu iegūst filmas, kas saņēmušas visvairāk viduvējo atzīmju — uzvar matemātika, nevis labākais.»
Lai saudzētu nervus, par nominācijām un balvām Matīss satraucas tikai to izziņošanas dienā, tomēr atzīst, ka viņam tās rūp, jo ir svarīgas Latvijai. «Katra balva un panākumi, ko gūst Straume, ir kā kolektīvais dopamīns, tāpat kā mūsu hokeja vai basketbola panākumi. Tas ļauj atmest mazvērtības un mazas valsts kompleksus un saprast, ka varam daudz.» Matīss izceļ faktu, ka pašlaik uz visām lielākajām balvām Straumes galvenā konkurente ir Pixar filma Robots savā vaļā (Wild Robot), kuras ražošanas budžets bija 78 miljoni dolāru. Straumei — 3,5 miljoni. Bet mēs bagātajam robotam esam izgriezuši pogas gandrīz visos kritiķu asociāciju vērtējumos!
Matīsam piemīt neparastas darbaspējas un mīlestība pret kino, jo viņam pašlaik jāstrādā pie divām Oskara balvu kampaņām. Viņš ir arī lietuviešu spēlfilmas Sausi slīkstot producents, arī tā ir sakrājusi starptautisku festivālu balvas un tika izvirzīta Oskaram no Lietuvas puses. Viņš kā supervaronis sargā divus fortus vienlaikus.
Kaža izglītību ieguvis Ņujorkas Universitātes Tiša Mākslas skolā un Amerikas Kino institūtā Losandželosā. Kā režisors un producents spoži debitēja ar dokumentālo filmu Vienu biļeti, lūdzu! (2017). Viņš ir arī spēlfilmu Kur vedīs ceļš (2021), Neona pavasaris (2022) un vairāku citu kinodarbu režisors. Producējis 18 latviešu dokumentālās un spēlfilmas. Šoruden saņēmis Spēlmaņu nakts balvu arī kā teātra režisors — par iestudējumu Maigā vara Nacionālajā teātrī. Patlaban, par spīti Straumes trakajiem virpuļiem, iestudē izrādi kopā ar Kultūras akadēmijas topošajiem aktieriem un veido nākamo jauniestudējumu Nacionālajā teātrī. Aprīlī dosies uz Ameriku uzņemt «pavisam traku» spēlfilmu.
Kurš no Straumes galvenajiem varoņiem — Kaķis, Suns, Kapibara, Lemurs un Putns — atbilst viņa personībai? Matīss smejas, ka producenta pienākumi neļauj izvēlēties — viņam jābūt Lemuram, kurš vāc naudiņu un spožas balvas! Bet sirdī esot sabiedriskais, labsirdīgais suns. Un sapņojot izgulēties tik saldi kā mierpilnā Kapibara.
Pagaidām nav neviena komentāra