Narkotiku dekriminalizēšana novērstu nāves gadījumus jauniešu vidū • IR.lv

Narkotiku dekriminalizēšana novērstu nāves gadījumus jauniešu vidū

Foto: Ieva Lūka, LETA
Latvijas Ārstu biedrība, OPEN Radošais centrs

Latvijas Ārstu biedrībā (LĀB) kopā ar “OPEN Radošais Centrs” aicina atbildīgās institūcijas dekriminalizēt nelegālo narkotiku lietošanu, lai novērstu nāves gadījumus pusaudžu un jauniešu vidē.

Šāds solis pavērtu lielākas iespējas prevencijai pret narkotiku lietošanu, jo atkarīgās personas varētu drošāk runāt par savām problēmām.

Tas arī samazinātu sabiedrībā valdošo stigmu pret narkotiku lietotājiem, jo narkotiku atkarība ir slimība.

LĀB un “ OPEN Radošais centrs” iesnieguši aicinājumu dekriminalizēt nelegālo narkotiku lietošanu Latvijas Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam, Saeimas priekšsēdētājai Daigai Mieriņai, Ministru prezidentei Evikai Siliņai, iekšlietu ministram Rihardam Kozlovskim, tieslietu ministrei Inesei Lībiņai-Egnerei un veselības ministram Hosamam Abu Meri. Tā Latvija sektu to valstu piemēram, kas ir pievienojušās Apvienoto Nāciju Organizācijas un ANO Narkotiku un noziedzības biroja aicinājumam to darīt.

‘’Mēs, ārsti, aicinām uz šo soli, lai ātrāk un efektīvāk būtu iespēja identificēt problēmu, lai jaunieši nebaidās par to runāt un lūdz palīdzību. Dati par nelegālo narkotiku lietošanu Latvijā ir satraucoši. Statistika rāda, ka ar katru gadu arvien jaunāki cilvēki lieto nelegālās narkotikas un mirst no narkotiku pārdozēšanas. Pēdējos gados parādās tendence, ka arvien vairāk sieviešu lieto nelegālās narkotikas. Statistika ir biedējoša, tāpēc ir pēdējais brīdis sekot citu valstu piemēram un dekriminalizēt nelegālo narkotiku lietošanu, lai cilvēki nebaidās lūgt palīdzību”, norāda Ilze Aizsilniece, Latvijas Ārstu biedrības prezidente.

Latvijas likumdošanā saglabājas kriminālatbildība par narkotiku lietošanu, kas rada ļoti lielas problēmas, lai atklāti varētu veikt prevencijas darbu narkotiku lietošanas samazināšanai. Īpaši apgrūtinoši ir sniegt neatliekamo palīdzību un ārstēšanu narkotiku pārdozēšanas gadījumā. Baidoties par kriminālatbildību, netiek savlaicīgi ziņots neatliekamajam medicīnas palīdzības dienestam.

Dažkārt pēc veiksmīgas reanimācijas cietušie cenšas aizbēgt no ārstniecības personām, gūstot papildu traumas.

LĀB un “OPEN Radošais cents” vēstulē norāda, ka aptuveni 300 miljoni cilvēku visā pasaulē lieto nelegālās narkotikas, kas atbilst 5,5% pasaules iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem. Neskatoties uz gadu desmitiem ilgajiem ieguldījumiem, piedāvājuma un pieprasījuma samazināšanas politika ir izrādījusies ierobežota. Aizliedzošai un sodošai narkotiku politikai ir bijusi neproduktīva ietekme, veicinot HIV un C hepatīta pārnešanu, letālu pārdozēšanu, masveida ieslodzījumus un citus cilvēktiesību pārkāpumus un vardarbību narkotiku tirgū.

Jau 2019.gadā Apvienoto Nāciju Organizācijas izpilddirektoru padome apstiprināja narkotiku lietošanas un glabāšanas dekriminalizēšanu, kuru izstrādāja Apvienoto Nāciju Organizācijas Narkotiku un noziedzības birojs (UNODC). Sekojot šim aicinājumam, aptuveni 23 valstis ieviesušas de iure dekriminalizāciju vai juridisku regulējumu par vienu vai vairākām iepriekš nelegālām narkotikām. Pēdējo septiņu gadu laikā daudzas valstis ir pievienojušās šim ANO un Apvienoto Nāciju Organizācijas Narkotiku un noziedzības biroja aicinājumam.

Pagaidām nav neviena komentāra

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu