Pasaule vienā lappusē • IR.lv

Pasaule vienā lappusē

Tendences

Būs labāka vasara?
Eiropas Centrālās bankas prezidente Kristīne Lagarda prognozē, ka procentlikmes varētu sākt samazināt šovasar, taču vienlaikus uzsver, ka tas būs atkarīgs no jaunākajiem ekonomikas datiem. Euro­stat statistika liecina, ka gada inflācija eirozonā decembrī bija 2,9%, kas joprojām ir virs noteiktā 2% mērķa. Latvijā gada inflācija bija nokritusi līdz 0,9%.


Nav ko uzbaroties

Francijas pārtikas lielveikalu ķēde Carrefour janvārī paziņoja, ka pārtrauc tirgot kompānijas PepsiCo produktus, tajā skaitā atspirdzinošos dzērienus Pepsi un 7-Up, Lay’s un Doritos čipsus. «Mēs tos vairs netirgojam, ņemot vērā nepieņemamu cenas paaugstināšanu,» pircējus informē pie plauktiem izvietoti paziņojumi. Līdzīgu soli apsver arī valstī lielākā pārtikas ķēde Leclerc, kura sūdzas, ka daudzi pārtikas ražotāji joprojām pieprasa veikaliem celt cenu par 6—8%, lai gan inflācijas līmenis pēdējā gada laikā ir ievērojami samazinājies. Tagad veikali kaunina arī tos ražotājus, kas savas cenas atstājuši nemainīgas, taču samazinājuši iepakojuma izmēru. 


Kravā somas
Pasaules Tūrisma organizācija prognozē, ka šogad starptautiskais tūrisms beidzot atgriezīsies pirmspandēmijas līmenī un pat to pārsniegs. Vienlaikus gan ir bažas, ka ceļotāju plānus negatīvi var ietekmēt aizvien salīdzinoši augstā inflācija, procentlikmes un naftas cenu svārstības. Statistika liecina, ka 2023. gadā starptautiskos ceļojumos visā pasaulē devās 1,3 miljardi cilvēku. Eiropā tūristu skaits bija 94% no 2019. gadā reģistrētā ceļotāju skaita.


Nevajag pūst pīlītes
Eiropas Parlaments pieņēmis direktīvu, kas uzlabos produktu marķējumu un aizliegs marķējumā maldinoši atsaukties uz vides aizsardzību. Turpmāk marķējumā bez pierādījumiem nedrīkst izmantot tādas norādes kā «videi draudzīgs», «dabisks», «bioloģiski noārdāms», «klimatneitrāls» vai «ekoloģisks». Jaunie noteikumi arī aizliedz norādīt nepamatotu informāciju par preču ilgmūžīgumu, piemēram, ka veļas mašīna darbosies 5000 mazgāšanas ciklus, ja normālos lietošanas apstākļos tā nebūs. Direktīva vēl jāapstiprina ES Padomē, un dalībvalstīm tā būs jāievieš 24 mēnešu laikā.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu