
Vēsturnieku diskusijas dalībnieki (no kreisās) Haralds Bruņinieks, Jānis Viļums, Zigmārs Turčinskis, Jānis Vasiļevskis, Reinis Ratnieks un Uldis Neiburgs.
Žurnāls Domuzīme sadarbībā ar Latvijas Vēstures Institūta Žurnālu piedāvā diskusiju
2023. gada 13. maijā Nacionālās pretošanās kustības muzejā Rendā notika vēsturnieku diskusija “Latvijas nacionālie partizāni: izpētes stāvoklis, problēmas un izaicinājumi”. Tajā piedalījās Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes doktorants Haralds Bruņinieks, Latvijas Universitātes (LU) Vēstures un filozofijas fakultātes doktora grāda pretendents Reinis Ratnieks, bijušais Totalitārisma seku dokumentēšanas centra (TSDC) darbinieks Jānis Vasiļevskis, Mg. hist. Jānis Viļums un Mg. hist. Zigmārs Turčinskis. Diskusiju vadīja LU Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks Dr. hist. Uldis Neiburgs.
Uldis Neiburgs: Sarunas dalībnieki ir pēckara bruņotās pretošanās kustības eksperti, kuri dažādos laikos un reģionos ir nodarbojušies ar šī temata pētniecību. Sarunas mērķis ir mēģināt saprast kopainu: kas ir paveikts nacionālo partizānu vēstures pētniecībā, kādi problēmjautājumi ir izkristalizējušies atsevišķos reģionos un valstī kopumā, kāda situācija ir vērojama attiecībā uz kolektīvo atmiņu un valsts atmiņu politiku saistībā ar šo tematiku. Bet sāksim ar atkāpi uz 20. gadsimta 90. gadiem, kad aktīvi darbojās TSDC; kas labāk un kas ne tik ļoti izdevās bruņotās pretošanās kustības vēstures izpētē?