Kāpēc Igaunija, nevis Latvija ir Eiropas “vienradžu”* meka? • IR.lv

Kāpēc Igaunija, nevis Latvija ir Eiropas “vienradžu”* meka? 16

Ilustratīvs attēls
Edgars Kokins

Marta sākumā Saeima pieņēma valsts budžetu, kas paredz naudu piešķirt arī jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstīšanai. Lai gan finansiālais atbalsts biznesa idejas realizēšanai topošajiem uzņēmējiem ir svarīgs, manuprāt, visakūtāk Latvijas potenciālajiem jaunuzņēmējiem trūkst spējas saskatīt apkārt esošās biznesa iespējas, kā arī uzdrošināšanās izvirzīt augstus, ambiciozus un drosmīgus biznesa mērķus.

Esmu strādājis un dzīvojis vairāk nekā 20 pasaules valstīs trīs kontinentos, man ir paveicies ar iespēju iepazīt dažādu kultūru biznesa vidi un mentalitāti tieši profesionālajā aspektā. Šī pieredze un zināšanas ļāvušas paraudzīties uz biznesa attīstīšanu tepat Latvijā ar citādu skatījumu.

Vēlos līdzdalīt dažas atziņas, kas ir būtiskas jaunajiem uzņēmējiem ceļā uz Latvijas nākamā “vienradža” statusu. Pirmā un fundamentālākā – mums ir jāmaina domāšanas virziens. Vēlos iepazīstināt ar pāris piemēriem, kā to darīt, un ko varam mācīties no dažādām vietām pasaulē – pat tādām, kuras nenāk prātā pirmās, domājot par veiksmīgu biznesu.

Mācība no Āfrikas – izmantot katru iespēju

Man ir bijusi iespēja vairākus gadus strādāt Āfrikā, un nav noslēpums, ka liela daļa valstu šajā kontinentā ir ļoti nabadzīgas. Iespējams, tieši izdzīvošanas instinkts vietējos ir attīstījis superspēju – vēlmi un varēšanu katru mazāko iespēju izmantot, lai izveidotu savu rūpalu. Lielai daļai tas nav nekas liels vai grandiozs. Mūsu tradicionālajā izpratnē tas pat nešķistu kā bizness, taču būtiskākais ir, ka uzņēmējdarbības klātbūtni Āfrikā var just ik uz soļa. Piemēram, ielu tirgotāji. Lai arī tā varētu šķist necila nodarbošanās, nereti cilvēki šādi spēj nopelnīt daudz vairāk nekā, strādājot algotu darbu. Tas neizbēgami prasa saredzēt šo iespēju, atrast tai konkurētspējīgu pieeju un to īstenot. Tā ir iezīme, kuras tik ļoti pietrūkst lielai daļai Latvijas iedzīvotāju, – spēja saredzēt iespējas it visur.

Lielisks treniņš šīs superspējas attīstīšanai ir cenšanās ieraudzīt līdzcilvēku vajadzības un piedāvāt tām risinājumus. Trenējot spēju pamanīt iespējas pat nenozīmīgās situācijās, tas kļūs par ieradumu, kas var būt iedīglis lieliskai biznesa idejai. Turklāt par tik labvēlīgiem priekšnoteikumiem sava biznesa attīstībai, kādi ir Latvijā, vidējais Āfrikas valstu iedzīvotājs var tikai sapņot. Tāpēc gribu teikt, ka biznesa ideju meklēšana ir gandrīz vai latviešu pienākums.

Mācība no Āzijas – nepadoties ārējiem apstākļiem bez cīņas

Intensīvā darbā gadu pavadīju vienā no Āzijas nabadzīgākajām valstīm, Mjanmā. Lai gan gads ir īss laiks, tajā bija iespējams pagūt ne tikai no nulles ieviest telekomunikāciju risinājumu, bet arī gūt gana lielu iedvesmas devu, vērojot vietējo iedzīvotāju un uzņēmēju sīkstumu.

Mjanmā miljoniem cilvēku dzīvo zem nabadzības sliekšņa, mitinoties graustos, un kopējais izglītības līmenis ir ļoti zems. Likumsakarīgi, arī uz lielu valsts atbalstu uzņēmējdarbībā vietējie necer. Īsāk sakot, apkārtējie apstākļi un vide gandrīz vai kliedz: “Tev nav iespēju izsisties!” Par spīti tam daļa valsts zināmāko un turīgāko uzņēmēju ir sākuši no nulles – no graustiem, bez atbalsta, ar smagu darbu attīstot savu biznesa ideju. Viņi nepadevās pie pirmajām neveiksmēm un nesalūza, ieraugot pirmos riskus. Lūk, tā ir lieta, ko mācīties no Mjanmas, jo uzņēmējdarbība bez riskiem un neveiksmēm nepastāv, lai arī par kādu veiksmes stāstu mēs runātu.

Mācība no Latvijas – raudzīties globāli

Svarīga lieta, ko mācīties no Latvijas un kaimiņvalstu veiksmes stāstiem, ir sava biznesa orientēšana uz pasaules, ne tikai vietējo tirgu. Protams, tas nav vienkārši, taču nebūt ne neiespējami. Arī Latvijas pirmais “vienradzis”, līdzīgi kā manis vadītais veselības tehnoloģiju jaunuzņēmums Nutrameg, ir uzskatāms pierādījums tam, ka latvieši spēj radīt produktus, par kuriem ir interese, pieprasījums un konkurētspēja arī globālajā tirgū.

Galu galā – kāpēc Igaunija, nevis Latvija ir Eiropas “vienradžu” meka

Kāpēc mums ir tikai viens “vienradzis,” kamēr kaimiņiem Igaunijā to ir vesela virkne?

Būtiskākais no iemesliem – viņi ilgu laiku bijuši izdevīgākā pozīcijā ne tikai valsts atbalsta dēļ, bet arī tāpēc, ka igauņu pirmais “vienradzis” bija kā bāzes platforma, no kuras atsperoties tās izveidotājiem bija daudz vieglāk radīt nākamos globālos jaunuzņēmumu veiksmes stāstus. Papildus tam jau ilgu laiku pastāvošā e-rezidences programma, kas ļauj Igaunijas nepilsoņiem tiešsaistē dibināt un vadīt uzņēmumu, veicināja spēcīgas jaunuzņēmumu ekosistēmas rašanos, tādējādi ievērojami atvieglojot jaunuzņēmumu dibināšanu un ceļu uz “vienradža” statusu.

Labā ziņa ir tā, ka pašlaik, kad arī Latvijai ir savs pirmais “vienradzis” un valsts iegulda jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstībā, esam ieguvuši lielisku atspēriena punktu nākamajiem veiksmes stāstiem un jau drīzumā varam sagaidīt jaunus Latvijas “vienradžus”!

 

Autors ir Nutrameg vadītājs

* Vienradži ir uzņēmumi, kuru vērtība sasniedz vienu miljardu ASV dolāru, un tie nav kotēti biržā.

Komentāri (16)

kolpants 24.03.2023. 15.32

На самом деле уезжающая толковая молодежь-огромная проблема Латвии. Но и тут политики умудряются вывернуть все с ног на голову, утверждая, что многие латыши уезжают, потому что работодатель требует русский язык. Однако это чистейшая ложь. Я для интереса находил исследования, в рамках которых проводили опросы и спрашивали о причинах желания уехать – там даже в топ-10 ответов не было такой причины как “требование знания русского языка”.
Но..политики упорно давят на это. И понятно, почему. Потому что это работает! Перед каждыми выборами одно и то же..А в итоге Литва, которая до 2005 года отставала от Латвии, уже обошла..и даже ту же Эстонию, по средней зарплате..

0
0
Atbildēt

1

  QAnon > kolpants 24.03.2023. 16.12

  Nekāds brīnums, jo Lietuva starp Baltijas valstīm ir vismazāk demogrāfiski piesārņota

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > QAnon 24.03.2023. 16.13

  Да, вопрос только, КЕМ именно.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  QAnon > kolpants 24.03.2023. 16.28

  Ar ievazātiem krieviem – absolūtā ļaunuma nesējiem, WWII noziedzniekiem un to noziegumu mantiniekiem

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > QAnon 27.03.2023. 10.30

  не угалад. Чтобы угадать, нужно тебе в зеркало посмотреться))

  0
  0
  Atbildēt

  0

kolpants 24.03.2023. 11.11

может, еще дело в том, что Эстония проводит действительно реформу образования. В отличие от Латвии, где главные усилия направлены только на быстрейшее искоренение русского языка.

0
0
Atbildēt

1

  QAnon > kolpants 24.03.2023. 11.45

  Tikai krievu valodā bija iespējams izaudzināt tādus unikālus drausmoņus, kā Staļins, Jagoda, Ježovs, Ērenburgs, Simonovs, Abakumovs, Čikatilo, Capkus, Budanovu, Duginu, Djukovu, Makašovu, Kurviņjanu, Prahanovu, Kononovu, Ždanoku, Lukašenko, Gunģjajevu, Vsevu Čaplinu, Ģimku Smirnovu (praktiski visus krievu popus: sadistus, alkašus un pederastus) un, bungu rīboņa, viskrieviskāko necilvēku uz planētas, mazo paranoidālo, sadistisko, gļēvo, pederastu – pedofīlu Putinu.
  Igaunijas sabiedrība vienmēr ir bijusi neiecietīga pret absolūtā ļaunuma atribūta, krievu feņas, lietošanu un valstī ievazātiem WWII noziedzniekiem un to noziegumu mantiniekiem

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > QAnon 24.03.2023. 12.45

  Не хочу тебе разрывать мозг, но в Эстонии уже давно был принят продуманный и постепенный план перехода русских школ на эстонский. Именно продуманный, консультируясь и с русскими школами и экспертами. Плюс в Эстонии разрешено негражданам голосовать на муниципальных выборах.
  Но кому я это говорю)) вся надежда, что другие адекватные прочитают
  P.S. кстати, судя по задору и обличительному стилю, ты явно бывший коммуняка, который до 1991 так же рьяно обличал “прогнивший запад”. Школу не пропьешь, верно?) Поэтому сейчас и выслуживаешься тут вдвойне, свою мегалояльность показывая.

  0
  0
  Atbildēt

  2

  Jasmine > kolpants 24.03.2023. 14.41

  Tāpēc jau ir par to jācīnās, nevis malā jāskatās savos ērtajos dīvānos. Visi gaida, ka kāds cits to darīs. Igaunija ir pragmatiskāka valsts, kurā jau Krievijas impērijā bija vairāk izglītotu cilvēku. Zināšanās ir spēks.Tie paši jaunlatvieši jau nāca no tās pašas Tērbatas Universitātes.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > Jasmine 24.03.2023. 15.18

  Так боряться. Но проще же с языком бороться, превратить его из средства коммуникации в средство мести. Министерство даже пытается лить демагогию “перевод школ для блага самих русских и единого общества”. Правда, при этом стыдливо замалчивая 2 момента:
  1. нет никаких данных, что 12классники в русских школах сейчас хуже сдают ту же физику и математику что латыши.
  2. нет никаких решений, как объединять школы. То есть останется то же самое укоренившееся десятилетиями деление на “русские” и латышские школы, включая и самих учителей.

  Ну а любая критика подобных реформ тут же массивно гасится “это враги Латвии недовольны, только враги Латвии против реформ, они хотят сохранить двухобщинное общество”. При этом старательно сами же политики делают все, чтобы такие Росликовы появлялись.
  Так что надоела уже эта борьба. Как не послушаешь знакомых, у кого дети хорошо учатся, 2 из 3 хотят заграницей учиться, да в той же Эстонии. Где не бегают сзади “раз ты русский, давай, беги лояльность доказывай, ну ка осуди Путина”. Да мне Путин вообще не сдался, я гражданин другой страны, Латвии, почему я должен чужого мне президента оценивать?

  0
  0
  Atbildēt

  1

  QAnon > kolpants 24.03.2023. 15.51

  Rosļikovs, paldies Dievam! Tas beidzot nodemonstrēja krievu “звериный оскал” (nespēju iedomāties, kā to pateikt latviski, jo pateikt “būtību”, nenozīmē neko) un, iespējams, dažiem tolerastiskiem latvietīšiem beidzot nokritīs zvīņas no acīm.
  Nevienam nebūtu lieki vērtēt Putinu, īpaši Latvijā ievazātiem krieviem, jo vizmaz 80% no vairākiem simtiem tūkstošu viņa Ukrainas upuru civiliedzīvotāju vidū bija tieši krievi, kas dzīvoja Austrumukrainā

  0
  0
  Atbildēt

  0

  QAnon > kolpants 24.03.2023. 15.30

  Vēl apmelo mani, ka es esmu ne tikai komunists, bet vēl arī pederasts un krievs! Es nevarēju būt komunists, pēc definīcijas, tāpēc, ka visu savu apzinīgo mūžu cītīgi grāvu psrs ekonomiku, glābdams no boļševisma stratēģiskus materiālus, valūtas, mākslas un antīkās vērtības, bet kad psrs beidzās, vēl vairākus gadus sniedzu palīdzīgu roku kolēģiem krievijā.
  Velti tagad spriest par krievu privilēģijām Igaunijā, vai vēl kur citur, tāpēc, ka Putins un viņa kleptokrātiskā sadistu un pederastu varza un krievu necilvēku zvērības ir noveduši situāciju tik tālu, ka totāla un globāla derusifikācija un visu krievu simbolu un atribūtu lietošana tiks izsludināta ārpus likuma

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > QAnon 24.03.2023. 15.35

  учитывая крайне частое упоминание эпитетов, характеризующих гомосексуальность, не удивлюсь. Да и про русские корни тоже. Это уже доказанный факт, что многие обличители чего-то часто имеют связь с этим самым “ужасом.”. Например, известный персонаж Сливкин. А уж какие ярые патриоты Вайдере и уже покойный Табунс – коммуняки до мозга костей

  0
  0
  Atbildēt

  1

  QAnon > kolpants 24.03.2023. 16.07

  “русские корни”, tas ir nonsens, jo katrs krievs, pat viskrieviskākais necilvēks, ir savas saknes, vēsturi, valodu un cilvēka seju zaudējis kādreiz civilizētu tautu: baltu, slāvu, somugru, tjurku, vai mongoļu, asiņu nesējs. Kā rakstīja izcilais rusologs, kurš rīkoja izstādi “Maidana cilvēki” rīkotājs, S. Melnikoff:
  “Напомним, что «русские» — мифический сказочный народ, выдуманный немецкими масонами в конце 18 века вместе с т.н. «русским языком» по заданию русских царей имперцев. Русскими называли объединенного в одну кучу конгломерата омонголенных финно-угорских народов, поэтому выступать с лозунгом «Я Русский!» и считать себя представителем несуществующего в реале (по крови) «русского народа» может любой желающий”
  Tātad, krievs, tā ir tikai paša izvēle un atbildība.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > QAnon 24.03.2023. 16.15

  я только одного понять не могу-ты уже совсем двинутый, или просто густо троллишь на ПР службе определенных партий. Если второе, то понятно, работа есть работа. Если первое.. А похоже, первое, то жалко время
  Как там было с генералом, в окно с криками “русские идут”.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  QAnon > kolpants 24.03.2023. 16.40

  “Krievi nāk”, ņirgājās jūsējā, viena no viskrieviskākiem necilvēkiem, Ždanok, bet par ģenerāļiem, tā vispār interesanta kategorija. Pēdējais man patika īpaši labi, sit pušu pat alkašu Guriļovu: Генерал СТАНЦЕВАЛ СТРИПТИЗ для ПУТИНА! Ждем ТАНЕЦ от ШОЙГУ? https://www.youtube.com/watch?v=-VV7UE2ZWEQ

  0
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu