Izvēļu laiks par labu Latvijā ražotajam • IR.lv

Izvēļu laiks par labu Latvijā ražotajam

Ilustratīvs attēls
Ieva Erele

Kopš kara sākuma Ukrainā mūsu sabiedrībai nācies pārvērtēt ne tikai uzskatus un attieksmi, bet arī paradumus, mācīties kritiskāk domāt un atbildīgāk izvēlēties. Mums atkal ir jauns “normālais” – latviskāks, patriotiskāks, nacionālāks.

Daudz esam pieredzējuši aicinājumus izvēlēties Latvijā ražotus produktus maltītei, veltot šim pat gadiem ilgas kampaņas un izveidojot preču zīmes. Kā īpaši dārgas dāvanas gan pašu zemē mītošajiem, gan radiem un draugiem citviet uz zemeslodes mēdzam izvēlēties latviešu amatnieku darinājumi tirdziņos vai spožāk iekārtotās tirdzniecības vietās. Latviskais ir ieguvis jaunu skanējumu un piepildījumu.

Bet kā ar mēbelēm? Vai ir kas mainījies pircēju izvēlēs mājokļa vai biroja iekārtošanā? Vai, pērkot krēslu, galdu, iekārtojot lielākas vai mazākas telpas, izvēlamies Latvijā ražotas mēbeles?

Laikmetīga pieeja gan biznesā, gan preču un produktu apritē un patēriņā pēdējā desmitgadē sabiedrību ved pretī ilgtspējas principu ieviešanai ikdienā. Mēbeļu ražošanā ilgtspēja nozīmē ētiski iegūta koksne, kas nodrošina minimālu ietekmi uz pasaules mežiem.

Bet tie savukārt sniedz būtiskus ekosistēmas pakalpojumus ikviena planētas iedzīvotāja veselībai. Ilgtspējīgā mēbeļu ražošanā mēbelēm paredzams ilgāks dzīves cikls, nodrošinot, ka pēc pāris gadiem tās nesalūzt, nezaudē būtiski savu kvalitāti un veiktspēju, un netiek izmestas. Ilgtspējīgas mēbeļu ražošanas procesā pastāv tāds jēdziens kā ekodizains, kad projektētāji un speciālisti jau idejas izstrādes posmā katru preci veido tā, lai tā būtu izturīga, viegli kopjama, labojama, atjaunojama un visbeidzot saprotami nododama vienā gabalā vai detaļās šķirošanai un pārstrādei. Tāpat ilgtspēja nozīmē, ka, izvēloties Latvijā ražotas mēbeles, jūs atbalstāt ne vien mūsu uzņēmēju, bet arī viņu darbiniekus un viņu ģimenes. Jūs dodat iespēju augt un attīstīties vietējam biznesam, kas savukārt ar savu nodokļu artavu attīstīs pilsētas un ciemus, kur bāzēta ražošana.

Publiskajā iepirkumā diemžēl mums vēl grūts ceļš ejams, lai, iekārtojot skolas vai bērnudārzus, pasūtītājs varētu noteikt, ka prioritāte būs tam piegādātājam, kurš piedāvās nevis zemāko vai saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu, bet gan ilgtspējīgāko, turklāt Latvijā ražotu produktu. Tomēr ikdienas pirkumā mājsaimniecībām un komercsektorā robežu nav. Tās ir tikai mūsu izvēlēs. Ja ģeopolitiskie notikumi sabiedrībai likuši pētīt produktu un preču izcelsmes valstis pārtikas veikalos vai tml., varbūt arī, izvēloties mēbeles, varam paplašināt redzesloku, izzinot iespējas iegādāties Latvijā ražoto?

Un mūsu uzņēmēji var! Ne tikai ražot kvalitatīvus produktus, bet pārsteigt pasauli, piemēram, ražojot dīvānus un atpūtas krēslus kruīza kuģiem, kas šķel Klusā okeāna viļņus. Mūsu biedri ražotāji lielākoties strādā vairāk nekā desmit gadu, līdz ar to pieredzējuši ne tikai pandēmiju, bet citas Latvijas ekonomiskās lejupslīdes un līdz ar to spēj piemēroties ne tikai tirgus, bet arī klientu vajadzībām, piemēram, radot autentisku iekārtojumu darījumu telpām vai mājoklim.

Lai 2023. gads kļūst par gadu, kad mēs izvēlamies Latvijā ražotas mēbeles!

 

Autore ir Mēbeļu ražotāju asociācijas Latvijā izpilddirektore

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu