Sēņu revolūcija

Revolūcija varbūt ir pārāk skaļš vārds, kaut gan dzird arī to, taču Amerikas Rietumkrastā gads sācies ar būtisku jaunumu. Oregona kļuvusi par pirmo ASV štatu, kur legalizēta psilocibīna jeb tā saukto «maģisko sēņu» ārstnieciska lietošana. 

Solis ir tiešām plats, jo pārkāpj vairāk nekā pusgadsimtu ilgušo psihedēlisko vielu aizliegumu ASV. «Jūtos kā sapnī. Neticēju, ka tas notiks manas dzīves laikā,» intervijā The New York Times atzina psihoterapeits, kas nupat piedalījies speciālistu mācībās licences saņemšanai.

Federālā līmenī psilocibīns joprojām paliek aizliegto vielu sarakstā, bet turpmāk Oregonā ikviens 21 gada vecumu sasniegušais varēs saņemt to licencēta personāla uzraudzībā. Kāds terapeitu pāris pirms vairākiem gadiem sāka legalizēšanas iniciatīvu, 2020. gadā vēlētāji to atbalstīja, bet šogad štats reāli sāk izsniegt licences.

Eksperti lēš, ka tuvākajos gados psihedēlisko vielu medicīnisko pielietojumu varētu apstiprināt arī federālie zāļu uzraugi. Pētījumi ar psilocibīnu un citām vielām gan ASV, gan Eiropā uzrāda daudzsološus rezultātus pacientiem, kas cieš no depresijas, atkarībām, traumu vai neārstējami smagu slimību izraisītas trauksmes. Īpaši aizkustinoši ir smagu pacientu stāsti, kas piedzīvo atpestīšanu pēc daudzu gadu mokām. Lai gan arī šis nav brīnumlīdzeklis, kas glābs ikvienu, tomēr situācijā, kad mūsdienu trakais dzīves ritms grūž depresijā miljoniem cilvēku, bet klasiskā antidepresantu terapija visiem nepalīdz, arvien uzstājīgāk skan aicinājumi pārskatīt agrākos aizliegumus kā nepamatotus. Pagājušā gada nogalē Oregonas pēdās sekoja nākamais štats — Kolorādo.

Līdzīgi raksti

Lai tik skan!

Kamēr Eiropas viņā malā cilvēkus apdraud negants karstums, mums turpinās «zaļā ziema». Tik vien siltuma ir, kā no Jāņu ugunskuriem un kaismīgajām cīņām pašvaldībās. Vairāki ilglaicīgie mēri zaudējuši amatus, bet Rīgā opozīcijā palikušais «uzvarētājs» Šlesers pat vicināja mēslu dakšas mītiņā pie Brīvības pieminekļa, solot «uzvarēt» visā Latvijā. Kā ar to veiksies, redzēsim Saeimas vēlēšanās nākamgad, bet pagaidām Rīgas domē iestājies lietišķs miers — jaunais mērs apstiprināts, jāsāk strādāt.Reti kurš pirms vēlēšanu kampaņas bij

Karstie Jāņi

Arvien karstāk iet pasaulē, un es nedomāju tikai termometra vasarīgos rādījumus. Izraēla masīvi bombardē Irānas kodolprogrammas objektus, Teherāna atbild ar triecieniem pa Telavivu un citām pilsētām, un arī Latvijai nākas organizēt pilsoņu evakuāciju no nāves draudiem Tuvo Austrumu peklē.

Buldozers tukšgaitā

Paldies vēlētājiem, ka cīņa par Rīgu beigusies veiksmīgi — buldozers galvaspilsētu nenošķūrēs! Tas rūc skaļi, bet tukšgaitā, jo Aināra Šlesera savtīgo interešu koalīciju ar prokremliskiem spēkiem nav tikusi pie varas.

Par ko lai balso?

Pirms pašvaldību vēlēšanām šovasar šo jautājumu dzirdu daudz biežāk nekā citkārt. Un jautātāju balsī skan gandrīz vai izmisums. Jo viņi dzīvo Rīgā un jūtas kā spīlēs starp pienākumu iet uz vēlēšanām, lai nepieļautu galvaspilsētas atgriešanos korupcijas renstelē, bet vienlaikus «gaišo spēku» kandidātiem trūkst harismas, paveikto darbu saraksts šķiet pārāk īss, vai par viņiem pirmo reizi esam padzirdējuši tikai tagad, kampaņas karstumā.Mani šis jautāju

Jaunākajā žurnālā