Lai nepieļautu mājas nonākšanu līdz avārijai, pieejams valsts atbalsts • IR.lv

Lai nepieļautu mājas nonākšanu līdz avārijai, pieejams valsts atbalsts

Foto - Paula Čurkste, LETA
Ieva Vērzemniece

Ziņa par neseno avāriju daudzdzīvokļu mājā Bolderājā, kur atdalījās jumta panelis un iekrita bēniņu stāvā, daudziem ne tikai raisīja satraukumu, bet arī lika aizdomāties, vai kaut kas līdzīgs nevar atgadīties viņu dzīvesvietās.

Jāatzīst, ka šādas bažas nav gluži bez pamata, jo dzīvojamais fonds ir novecojis, daudzas mājas gan Rīgā, gan citās pilsētās ir avārijas stāvoklī. Vēl vairāk ir ēku, kas pagaidām nav vēl avārijas stāvoklī, taču tajās dzīvojošie lieliski zina, kas un kur nav kārtībā.

Atbildība par māju stāvokli ir īpašnieku ziņā. Daudzdzīvokļu mājās dzīvokļu īpašnieki parasti labi saprot, ka nepieciešami ieguldījumi, taču remontu fonds nav uzkrāts un cilvēki turpina dzīvot ar cerību, ka nekas ļauns nenotiks, vai arī vienkārši nevar vienoties par veicamajiem darbiem un līdzekļu ieguldījumu. Mēdz būt tā, ka, piemēram, nama jumts ir sliktā stāvoklī, taču pirmajos stāvos dzīvojošie par remontu vēl nedomā, jo lietus ūdens līdz viņu dzīvokļiem pagaidām netiek. Taču ēka pamazām iet bojā, īpašums zaudē vērtību.

Tikmēr tiem, kas izvēlas rīkoties, ir iespējas saņemt finansējumu un atbalstu daudzdzīvokļu māju remontam un renovācijai. Finanšu institūcijā ALTUM  ir  pieejams finansējums divās programmās. Var saņemt aizdevumu daudzdzīvokļu māju remontiem un apkārtējās teritorijas labiekārtošanas darbiem – uz termiņu līdz 20 gadiem, aizdevuma apjoms ir no 10 līdz 400 tūkstošiem eiro.

Cits variants – šogad decembrī ir sākusies pieteikumu pieņemšana jaunajā Eiropas Savienības Atveseļošanās un noturības mehānisma programmā daudzdzīvokļu māju energoefektivitātei, kas ir laba iespēja ēku atjaunot kompleksi. Šī programma segs līdz pat 49% no kopējām energoefektivitātes projekta izmaksām bez pievienotās vērtības nodokļa. Atbalsts jeb kapitāla atlaide tiks izmaksāta pēc tam, kad būs pabeigta energoefektivitātes paaugstināšanas projekta realizācija daudzdzīvokļu mājā.

Iedzīvotāju rīcībai ir daudz labu piemēru. 2019. gadā Salaspilī, Daugavas ielā 2, izmantojot iepriekšējās energoefektivitātes  programmas finansējumu, tika pabeigts 1971. gadā celtas 120 dzīvokļu mājas remonts. Ēka pirms remonta atradās kritiskā tehniskā stāvoklī, tās fasādē bija plaisas, kas turpināja paplašināties. Remonta laikā māja ar metāla konstrukcijām burtiski tika savilkta kopā. Tika gan uzlabota energoefektivitāte, gan renovēta pati ēka, nostiprinot mājas pilastrus un to pamatus, nosiltinot ārsienas, kā arī jumta un pagraba pārsegumu. Mājā nomainīja logus, kāpņu telpu stikla blokus un ieejas durvis. Renovācijas procesā regulēja un balansēja apkures sistēmas, kā arī atjaunoja novecojušo maģistrālo apkures cauruļvadu siltumizolāciju, uzlaboja ventilācijas sistēmu un dzīvokļos uzstādīja rekuperācijas iekārtas. Kopumā tika ieguldīti 1,7 miljoni eiro, no kuriem 722 000 eiro bija ALTUM grants no ES fondu resursiem.

Rezultātā ēka ir atjaunota, derīga dzīvošanai, bet iedzīvotāji ietaupa līdz 50% no kopējā mājas siltumenerģijas patēriņa.

Ir arī citi piemēri tam, kā cilvēki domā par savu īpašumu stāvokli un spēj vienoties par tā uzlabošanu. Maskavas ielā Rīgā ir koka ēka, kuras stāvoklis prasīja nekavējoties veikt remontu, pretējā gadījumā mājai draudēja grausta statuss un dzīvokļu īpašnieki tajā vairs nevarētu uzturēties. To saprata arī iedzīvotāji, un 94 procenti dzīvokļu īpašnieku nobalsoja par pieteikumu ALTUM energoefektivitātes uzlabošanas atbalsta programmā. Pieteikums ir atbalstīts, un drīzumā sāksies ēkas ārsienu fasādes un gala sienu, kā arī cokola daļas siltināšana, karstā ūdens un ventilācijas sistēmu pārbūve, ūdens un kanalizācijas sistēmu atjaunošana, kā arī logu nomaiņa.

Ņemot vērā ēkas atrašanās vietu un attīstības potenciālu, prognozējams, ka nekustamā īpašuma vērtības pieaugums pēc renovācijas pārsniegs ieguldījumus. Taču galvenais ieguvums būs visai jūtams maksājumu par apkuri samazinājums.

Aicinu dzīvokļu īpašniekus būt aktīviem, iepazīties ar informāciju par iespējamo atbalstu un, pats galvenais, izmantot valsts līdzfinansējumu savu dzīves apstākļu sakārtošanai un uzlabošanai. Jau īstenotie projekti apliecina, ka tā ar mazākiem iedzīvotāju pašu maksājumiem tiek samazināti rēķini par siltumu un karsto ūdeni, uzlaboti dzīves apstākļi un, protams, novērsta Bolderājas gadījumam līdzīgas situācijas atkārtošanās.

 

Autore ir ALTUM energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu