Piecos gados būtiski palielinājies inovatīvo medikamentu skaits 1

Ilustratīvs attēls
Valters Bolevics

Valsts kompensējamo inovatīvo medikamentu skaits Latvijā piecu gadu laikā pieaudzis par 300%, liecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) un pētījumu centra IQVIA apkopotie dati* par valsts apmaksāto inovatīvo medikamentu skaitu Baltijas valstīs no 2018. līdz 2022. gadam. Lai gan inovatīvo zāļu pieejamībā vērojams straujš pieaugums, to pieejamība, īpaši onkoloģijas pacientiem, joprojām ir ierobežota. Tikai 30% vēža pacientu saņem efektīvu ārstēšanu ar jaunākās paaudzes medikamentiem.

Pēdējo piecu gadu laikā būtiski audzis inovatīvo medikamentu skaits Latvijā. Vēl 2018. gadā Latvijā bija pieejams tikai 31 inovatīvais medikaments, taču 2022. gadā – 99. Salīdzinot Latvijas rādītājus ar kaimiņvalstīm, Lietuvā inovatīvo medikamentu skaits ir par 14% lielāks, kopējam skaitam sasniedzot 113, savukārt Igaunijā – par 6%, sasniedzot 105 inovatīvos medikamentus valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Baltijas valstu vidū Latvija pēdējo piecu gadu laikā piedzīvojusi visstraujāko kāpumu, arvien cenšoties pietuvoties Igaunijai un Lietuvai. Ņemot vērā nelielo starpību, novirzot papildu valsts finanšu līdzekļus inovatīvajiem medikamentiem, nākamgad Latvijai ir visas iespējas pirmo reizi vēsturē apsteigt kādu no Baltijas valstīm.

Attiecībā uz onkoloģisko saslimšanu ārstēšanu Latvijas kompensējamo zāļu sarakstu pēdējo trīs gadu laikā papildinājuši 12 jauni inovatīvi medikamenti, pašlaik kopējam skaitam sasniedzot 46 inovatīvos medikamentus**. Tikmēr Lietuvā un Igaunijā onkoloģijas slimniekiem katrā no valstīm pieejami 57 inovatīvie medikamenti. Lai gan inovatīvo zāļu skaits onkoloģijas pacientiem ir audzis, to pieejamība ir ļoti ierobežota nepietiekamā finansējuma dēļ. Tikai 30% vēža pacientu saņem efektīvu ārstēšanu ar jaunākās paaudzes medikamentiem, tādēļ, lai katram vēža pacientam nodrošinātu kvalitatīvu aprūpi, savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanu atbilstoši Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānam 2022.-2024. gadam, ir nepieciešams papildu finansējums vēža pacientu ārstēšanai.

Esam gandarīti par pēdējo piecu gadu izaugsmi inovatīvo medikamentu pieejamībā, taču diemžēl ne visas pacientu grupas praktiski izjūt šo pozitīvo tendenci. Izaicinošākā situācija saglabājas tieši onkoloģisko slimību jomā.  Nākamgad jau vairāk nekā 2000 vēža pacientu cer  sākt ārstēšanos ar inovatīvajiem medikamentiem, lai dzīvotu, tāpēc Latvijas uzdevums ir koncentrēt resursus medikamentu pieejamības veicināšanai.

Joprojām lielākā daļa vēža pacientu nepietiekama valsts finansējuma dēļ ir spiesti meklēt risinājumus ārstēšanai pašu spēkiem. Kamēr Latvijā būs vēža pacienti, kuri spiesti vērsties pēc palīdzības pie sabiedrības, tas būs viens no galvenajiem rādītājiem, ka situācija medikamentu pieejamībā onkoloģijas pacientiem joprojām nav sakārtota. Te iezīmējas pretruna – valsts ar dažādu programmu palīdzību mudina cilvēkus savlaicīgi pārbaudīt savu veselību, taču nevar garantēt atbilstošu ārstēšanu, ja tiek atklāta kāda diagnoze, piemēram, onkoloģiskā saslimšana. Savlaicīga diagnostika ir jāveicina, bet tam ir jāiet kopsolī ar valsts iespējām nodrošināt arī atbilstošu terapiju, citādi sabiedrības ticība spējai saņemt kvalitatīvu aprūpi zūd, un mēs riskējam ar to, ka sabiedrība ieslīgst bailēs savlaicīgi meklēt palīdzību.

Mērķis – ārstēšanās pieejamība bez ierobežojumiem

Nākamā gada budžetā Veselības ministrija onkoloģijas pacientiem ir pieprasījusi vairāk nekā 50 miljonus eiro medikamentiem, turklāt runa ir tikai par jau esošo medikamentu pieejamības paplašināšanu pacientiem un jaunu iekļaušanu ar ierobežojumiem. Salīdzinājumam – no 2017. līdz 2020. gadam izgudrotajiem jaunajiem medikamentiem, kuri reģistrēti Eiropā, Latvijas pacientiem ir pieejami tikai seši produkti, turklāt neviens nav pieejams pilnā apjomā bez ierobežojumiem. Latvijai līdzīga situācija ir tikai Kiprā un Bosnijā. Piemēram, Vācijā ir pieejami pilnīgi visi – 41 jaunais medikaments, turklāt pilnīgi visi ir pieejami 100% pilnā apjomā. Mūsu mērķis ir panākt, ka visiem pacientiem bez ierobežojumiem ir vienlīdzīgas iespējas saņemt nepieciešamo ārstēšanas terapiju ar jaunākajiem medikamentiem, ko ir izgudrojoši zinātnieki.

 

Autors ir Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas vadītājs

*Pētījuma centra IQVIA dati pēc SIFFA pasūtījuma uz 2022. gada 1. septembri. Pievienota infografika Nr.1 – Inovatīvo medikamentu pieejamība Baltijas valstīs no 2018. – 2022. gadam.

** Pētījuma centra IQVIA dati pēc SIFFA pasūtījuma uz 2022. gada 1. septembri. Pievienota infografika Nr.2 –Inovatīvo medikamentu skaits vēža ārstēšanai Baltijas valstīs no 2020. – 2022. gadam.

Komentāri (1)

Sskaisle 18.10.2022. 21.51

Mani uztrauc,ka viena aptieka ,lai es dabūtu atlaižu karti,pieprasa man atļaut viņiem saņemt no medicīnas iestādēm datus par manām kaitēm.
Es atteicos. Bet tas mani uztrauc. Tātad cilvēki,veci cilvēki tik paraksta iesniegumus un farmaceiti par pliku velti iegūst pacientu datus,kuriem ir miljonu un dzīvību vērtība.

Melns bizness,laimi nenesīs ne klientiem ,ne īpašniekiem.

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu