Vizionāru audzināšana • IR.lv

Vizionāru audzināšana

11
Rūta Muktupāvela. Foto — Ieva Salmane
Laura Dumbere

Latvijas Kultūras akadēmijas rektore Rūta Muktupāvela jau astoto gadu kaldina jauno radošo inteliģenci un zina tās vērtību. Kopā ar kolēģiem nupat pabeigusi apjomīgu valsts pētījumu par jauniešu iesaistīšanos kultūras procesos

Daudzi no mums Rūtu Muktupāvelu atceras un pazīst kā folkloras mūzikas dziedātāju ar neticami dzidru balsi, kas savulaik pieskandināja grupas Iļģi ierakstus ar citu temperamentu un muzikālo tradīciju. Dzimusi un augusi Lietuvā, studējusi vēsturi Viļņas Pedagoģijas institūtā. Mājas atradusi Latvijā, kur kļuva par kultūras zinātņu doktori un kopš 2014. gada par Latvijas Kultūras akadēmijas rektori, Latvijas Zinātnes padomes locekli, Latvijas Nacionālās kultūras padomes priekšsēdētāju un Rektoru padomes priekšsēdētāju. 

Tiekamies Kultūras akadēmijas Ludzas ielas ēkā, kur senatnē atradās sieviešu klosteris. Abas esam absolvējušas šo augstskolu un priecājamies, ka dažas lietas paliek mūžīgi nemainīgas. Piemēram, cigarešu dūmu smarža iekšpagalmā. Ak, radošo studentu kaitīgā bohēma! Vecais klostera dārzs, kur koku paēnā jaunie aktieri, režisori un kultūras zinātnieki risina šausmīgi gudras sarunas un bučojas uz soliņiem. Atceramies, ka 90. gados auditorijās bija tik auksti, ka lekcijas klausījāmies mēteļos un pierakstījām ar cimdiem rokās. Elpa gaisā kūpēja. Iespējams, līdzīgu eksistenciālu pieredzi šoziem iegūs jaunie studenti — viņiem būs, ko atcerēties!

Rūta Muktupāvela zina, cik svarīgs un sarežģīts uzdevums ir humanitāras augstskolas vadīšana. Viņa uzskata, ka Kultūras akadēmija ir jaunās latviešu inteliģences paaudzes kalve. «Bez kultūras nav tautas un valsts», viņa saka.

Mēs runājam par jaunās paaudzes attiecībām ar kultūru, skolēnu zināšanu kritumu, jauno studiju līdzmaksājumu plānu un to, kāpēc Latvijai vispār vajadzīga humanitārā izglītība. 

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu