Jūrmalnieki piketēs, lai saglabātu Bulduru bibliotēku • IR.lv

Jūrmalnieki piketēs, lai saglabātu Bulduru bibliotēku

Bulduru bibliotēka.
Jana Veinberga

Ceturtdien, 11. augustā, no plkst. 9.30 līdz 12.30 pie Jūrmalas domes ēkas Jomas ielā 1/5 notiks pikets par Bulduru bibliotēkas saglabāšanu esošajās, bibliotēkas vajadzībām īpaši būvētajās telpās, pievēršot uzmanību Jūrmalas valstspilsētas domes diskriminējošajai attieksmei pret kultūru un bibliotēkām Jūrmalā.

Jūnijā lasītāji saņēma informāciju par Jūrmalas valstspilsētas domes plāniem slēgt Asaru un Bulduru bibliotēkas, tika izdoti rīkojumi norakstīt lielu skaitu grāmatu. Lai saņemtu atbildes uz jautājumiem par bibliotēku nākotni, notika lasītāju tikšanās ar Jūrmalas Centrālās bibliotēkas direktori Māru Jēkabsoni, Kultūras nodaļas vadītāju Agnesi Miltiņu un izpilddirektoru Edgaru Stobovu.

Sarunā domes pārstāvji nesniedza nevienu dokumentos un faktos pamatotu iemeslu Bulduru bibliotēkas slēgšanai un izlikšanai no telpām Edinburgas prospektā 89, kā arī nepiedāvāja risinājumus Bulduru bibliotēkas kā pilnvērtīgas bibliotēkas turpmākajai darbībai.

Jāuzsver, ka domes pārstāvji līdz šim snieguši vairākus publiskus paziņojumus, kuri neatbilst patiesībai vai to ticamība ir pamatoti apšaubāma. A. Miltiņas publiskie izteikumi par bibliotēkas izlikšanu no telpām domes īstenotā taupības režīma dēļ neiztur kritiku, jo Jūrmalas domes 2021. gada 22. decembra saistošajiem noteikumiem Nr. 54 “Par Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības 2022. gada budžetu” pielikumos pievienotās tāmes liecina, ka Kauguru svētkiem no pilsētas pamatbudžeta paredzēti 150 tūkstoši eiro, savukārt vides objektiem – 103 200 eiro[1]. Savukārt pēc M.Jēkabsones sniegtās informācijas Bulduru bibliotēkas apkurei rudens un ziemas sezonā nepieciešami tikai 22 tūkstoši eiro, bet bibliotēkā pieejamie ēkas apsekošanas dokumenti liecina, ka ēka ir ekspluatējama un nav avārijas stāvoklī, lai gan ēkai, protams, ļoti būtu nepieciešams Jūrmalas domes ieguldījums gan kosmētiskajā remontā, gan citos uzlabojumos.

Kā patiesībai neatbilstoši visdrīzāk vērtējami arī E. Stobova izteikumi, solot lasītājiem Bulduru bibliotēkā veikt remontu. 2022. gada 31. marta domes sēdes protokols un audioieraksts liecina, ka domes priekšsēdētājs G. Truksnis un priekšsēdētāja vietniece R. Sproģe izsakās, ka “jau vairākus gadus atpakaļ tika konstatēts, ka Bulduru bibliotēkas ēka atrodas tehniski sliktā stāvoklī, bet, tā kā ir izvērtēts, ka nav ekonomiski lietderīgi ieguldīt līdzekļus šīs ēkas remontam, tiek meklēti citi risinājumi”[2].

Vienlaikus R. Sproģes minētie risinājumi nozīmē bibliotēkas faktisku likvidāciju, jo piedāvāts izveidot grāmatu izsniegšanas punktu Jūrmalas teātrī 10 reizes mazākā platībā nekā Bulduru bibliotēkas ēka. Tas neatbilst 21. gadsimta atziņām par bibliotēku kā apkaimes kopienas un informācijas centru, un grāmatu izsniegšanas punkts nav bibliotēka. Tāpat kritiski vērtējams ir priekšlikums bibliotēku izvietot Aspazijas pamatskolā, jo izglītības iestādē ir jāievēro īpaši pasākumi bērnu drošībai, bet bibliotēka ir visiem pieejama publiska telpa.

Par Bulduru bibliotēkas saglabāšanu esošajās telpās jau parakstījušies vairāk nekā 700 iedzīvotāju. Atbalstu izteikuši daudzi rakstnieki un kultūras darbinieki. Tādēļ piketā bibliotēku lasītāji atkārtoti aicinās Jūrmalas domi ieklausīsies savu iedzīvotāju viedoklī.

 

Informāciju sagatavoja Jana Veinberga, rakstniece, Latvijas Rakstnieku savienības biedre

[1] https://saite.lv/lGX (skat. 29.lpp.)

[2] https://dokumenti.jurmala.lv/docs/l22/p/l22p006.htm

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu