Ko zināja kolaboratori? • IR.lv

Ko zināja kolaboratori?

4
Ilustratīvs attēls: Evija Trifanova, LETA
Gunārs Nāgels

Tautas sēru un nodevības nedēļa pagājusi, un tagad jāturpina rūpēties par nākotni. Valsts prezidents, uzrunājot Saeimas deputātus, uzsvēra valsts drošību un izturētspēju kā noteicošās prioritātes. Diemžēl pirms 82 gadiem Latvijas vadība atdeva Latvijas valsti ne tikai bez kāda protesta, bet pat sludinot, ka ienākošā okupantu armija ir Latvijai draudzīga.

Jebkurš stāsts par Latvijas okupāciju būtu ļoti maldinošs un negodīgs, ja neņemtu vērā Ulmaņa diktatūras lomu tās īstenošanā. Nevajag izlikties, ka Latvijā 1940.gadā būtu bijusi demokrātija ar spēkā esošo satversmi, kas garantētu cilvēktiesības. Latvijā nebija pieļauta politiskā opozīcija, ieslodzīja uz 6 mēnešiem par valdībai netīkamu anekdošu stāstīšanu, un 1939.gadā izdotajā aizliegto grāmatu, brošūru un citu Latvijā iespiesto poligrāfisko ražojumu sarakstā bija uzskaitīti 810 izdevumi.

Visu šo ierobežojumu dēļ latvieši varēja nezināt par genocīdu, kas tai pašā laikā ritēja kaimiņzemē Padomju savienībā. Varēja nezināt, ka jau daudzus gadus kaimiņzemē čeka spīdzināja un slepkavoja bez nekādas aiztures. Latvijas presē nekas tāds nedrīkstēja parādīties.

Latvijas okupācija notika ļoti vienkārši. 1939.gada 5.oktobra „Savstarpējās palīdzības pakts starp Latviju un PSRS“ jeb „Bāzes līgums“ atļāva PSRS izveidot karabāzes Latvijā. Somija atteicās parakstīt līdzīgu līgumu, un tāpēc PSRS tai uzbruka un sāka „Ziemas karu“.

Baltijas valstu jūras blokāde uzsākta 1940.gada 12.jūnijā. Naktī no 14. uz 15.jūniju padomju militārie spēki sāka uzbrukumu Latvijas teritorijai Masļenkos – abās pusēs bija kaujā kritušie. 16.jūnija pēcpusdienāa PSRS Ārlietu tautas komisārs Molotovs nolasīja Latvijas sūtnim Kociņam ultimātu, uz ko bija jāatbild līdz plkst.23.00, citādi notiks neierobežots uzbrukums Latvijai.

Latvija bez ierunām piekrita visām ultimāta prasībām, un kā bonusu okupanti pat saņēma Ulmaņa teiktos glaimojošos vārdus. 17.jūnijā plkst.13.00 Latvijas Bruņoto spēku kapitulācijas aktu parakstīja pulkvedis Ūdentiņš, kurš vēlāk bija Sarkanās armijas ģenerālmajors.

Ir saprotams, kāpēc Ulmanis neļāva armijai pretoties – mums nebija neviena sabiedrotā. Hitlers draudzējās ar Staļinu, Parīze tajās dienās krita vācu armijas rokās, Anglijai bija savas problēmas, un ASV bija pārāk tālu. Tomēr protestēt noteikti vajadzēja.

Tātad: uzbrukums ar kritušajiem, ultimāts, kapitulācija. Pusgadsimtu garā okupācija bija sākusies.

Paliek jautājums – ko kolaboratori zināja par okupācijas varas īsto seju? Kā tauta bija tam sagatavota?

Autors Gunārs Nāgels ir laikraksta Latvietis redaktors.

Komentāri (4)

Ilze Pētersone 29.06.2022. 05.23

Ak, cik viegli ir vērtēt vēsturi no 82 gadu attāluma – ko un kā vajadzēja! Autors neatklāj neko jaunu, tad kāds ir teksta nolūks?

+2
-1
Atbildēt

0

QAnon 28.06.2022. 17.32

Latviešu tautas un valsts nīdējiem dikti kremt, ka Ulmaņa kungs 1934. gada 15 maijā apturēja Saeimas, kas līdzīga šodienas kā divas ūdens lāses, darbību un nepieļāva ka to laiku freibergas, zatļeri, vējoņi, kazlovski, rinkēviči, dombrovski, kariņi, ušakovi, urbanoviči, reiri un līdzīgie, kuru arī tad bija kā slimam sunim blusu, pievieno Latviju PSRS vēl kādā 1936.-37. gadā, par ko Staļins mūsu vadoni arī nogalināja. Zinot, kādas zvērības paguva pastrādāja krievi tikai viena “Baigā gada” laikā, var droši apgalvot, ka līdz vācu atbrīvotāju atnākšanai, krievi būtu paguvuši visus latviešus nogalināt vai pataisīt pēc saviem atbaidošiem zvēru gīmjiem.
Pieminēt Somiju var atļauties tikai tāds,kurš nav lasījis vismaz Viktora Suvorova “Akvārijs”, kur bija nedaudz aprakstīts Somijas karš un somu iespējas, pateicoties topogrāfijai, vai galējs čekas vai komparķijas skolas demagoģijas teicamnieks. Kā zināms Francija zaudēja karu Vācijai ātri vien, kaut arī vāciešiem bija pieckārt mazāk bruņojuma un karavīru, nekā krieviem. Franko ģēnija vadītā spāņu tauta nosargāja savu suverenitāti tikai pateicoties, savam ģeogrāfiskam stāvoklim. Brīnums vēl, ka Staļina līdzdalībnieks Rūzvelts toreiz neuzbruka Eiropai, kā to izdarīja nelietis Vilsons pirms 20 gadiem.

+1
0
Atbildēt

0

andris_saulite 30.06.2022. 00.58

CIK VAR NACIĶI MURGOT ?? DEBILĀKĀ PUBLIKA — IMPĒŖIJAS IENAIDNIEI IR NOZIEDZNIEIKI–LIBERĀĻI-SOCIĶI-ĢERMORĀTI-NACVIONĀĻI IR ĻAUNUMA IEMIESOJUMS — SMIRDOŠI EIROPĀ IZPERĒTI TROCISTI SAGRĀVA CARA IMPĒRIJU -NOVEDA TO LĪDZ RAZRUHAI UN PILSOŅARAM –UN OKUPĒJA IMPĒRIJAS DRUPAS AR UTAINĀM ”NACIONĀKLAJĀM REPUBLIKĀM – 1917 -1937 VALDĪJA TROCISTU TERORS —UN KAD STAĻINA ;LAIKĀ SMIRDĪGO TROCISTU IzVAZĀTO IMPĒRIJU SAVACA KOPĀ-TROCISTUIS IZŠĀVA – VIŅU IDEOLOĢIJAS APSTULBOTOS GULagos pie derīga darba lika tad tie bij ”staļina noziegumi — nolādēti LAI TIE KAS SAČAARĒJA INMPĒRIJU — NOLĀDĒTI VISI DEMORATI SOCIĀLUISTI LIBERĀĻI UN NACIONĀLISTI — NOLĀDĒTI LAI TIE KAS NEATZĪST DIEVBIJĪGU MONARHU PAR SVĒTĪBU TAUTĀM —

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu