Datorspēles – hobijs vai profesionāla karjera • IR.lv

Datorspēles – hobijs vai profesionāla karjera

Foto: pixabay.com
Ksenija Miļča

Lai gan datorspēles pierasts uzskatīt par brīvā laika pavadīšanas veidu, patiesībā tām ir vairākas funkcijas – viena ir izklaide, otra vairāk kā rotaļa un sacensība, trešā – izglītojošās spēles jeb mācību simulatori. Datorspēles var būt arī profesionāla nodarbošanās un apzināta karjeras izvēle – ne tikai spēlēšana, bet arī izstrāde.

Vairākās valodās

Datorspēļu industrija kompānijas “Atari” dibinātājs Nolans Bušnels ir teicis – visas labākās spēles ir viegli iemācāmas, bet grūti uzvaramas. Spēļu izstrāde nav viegla, taču ir ārkārtīgi interesanta un paver veidotājam plašas iespējas arī ārpus spēļu pasaules.

Līdzīgi kā sociālo mediju administrēšanai profesionālā līmenī nepietiek tikai ar to, ka mums patīk pavadīt laiku sociālajos medijos, arī profesionālai karjerai datorspēļu izstrādē nepieciešamas papildu zināšanas un prasmes, ne tikai vēlme vadīt laiku datorspēlēs. Apgūt datorspēļu izstrādi profesionālā līmenī nenozīmē tikai spēlēt spēles – tas nozīmē apgūt kodēšanu un programmēšanu vairākās valodās, kā arī animāciju, aplikāciju un 3D izstrādi, kā arī radīt papildinātās un virtuālās realitātes projektus.

Vissvarīgākā – loģika

Datorspēļu izstrāde vienlaikus ir radoša un ļoti precīza joma, kas prasa augstu koncentrēšanos un konkrētas zināšanas. Datorspēļu veidotājiem jāfokusējas uz stāstu un spēles mehāniku. Spēļu izstrādes pamatā ir zinātne, tas, kā mēs redzam lietas, to attēlošana, gaismas, materialitāte, principi, kas to visu ļauj interaktīvā veidā apspēlēt viedierīcēs.

Vissvarīgākais ir spēles loģika. Likumi, kas galda spēlēs ierakstīti instrukcijās, datorspēlēs iestrādāti jau radīšanas procesā. Spēles veidotājs nosaka, cik tālu varēs aizskriet katrs spēlētājs, kas notiks ar viņu katrā spēles brīdī, kāda būs mijiedarbība ar citiem spēlētājiem u.tml. To visu izveido programmētājs, un tas ir viens no šīs nodarbošanās aizraujošākajiem aspektiem. Datorspēles izstrāde ļauj veidot savu realitāti, diktēt tās noteikumus, mērķus un uzdevumus. Vai ko tādu reizēm nevēlamies mēs visi?

“Minecraft”, kas uzskatīta par visu laiku populārāko spēli, ir pārdota vairāk nekā 238 miljonos eksemplāru. 2021.gada februārī “Minecraft” bija vairāk nekā 139 miljoni aktīvu spēlētāju. Lai spēle sasniegtu vairāk nekā 100 miljonus pārdoto eksemplāru, tai jāapvieno gan dizains, gan loģika. Nākamā vislabāk pārdotā spēle ir “GTA V” ar vairāk nekā 140 miljoniem pārdoto eksemplāru divās konsoļu paaudzēs.

Speciālistu trūkums

Interaktīvo spēļu industrija mūsdienās ir strauji augoša, starpdisciplināra un pelnoša nozare. Arī Latvijā notiek datorspēļu izstrādes industrijas izaugsme, par ko liecina arvien pieaugošais Latvijas Spēļu izstrādātāju asociācijas biedru skaits, kā arī straujais popularitātes pieaugums dažādiem augsta līmeņa spēļu un spēļu tehnoloģiju popularizēšanas pasākumiem.

Topošajiem spēļu izstrādes speciālistiem jāapgūst gan dizains, gan programmēšana. Tieši tas paver plašas karjeras iespējas ne tikai spēļu industrijā, bet arī citur, darbojoties lietotāju pieredzes dizaina (user expierence design) vai lietotāju saskarnes dizaina (user interface design) jomā. Šādi speciālisti ir pieprasīti un labi atalgoti. Var veidot karjeru kustības grafiskā dizaina jomā (motion design), kur patlaban ļoti trūkst speciālistu ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē.

Vadošie spēlētāji

Lai gan Latvija pašlaik nav starp vadošajām valstīm ASV, Ķīnas un Japānas datorspēļu jomā, arī pašmāju kompānijas rada vērienīgus projektus. Pavisam nesen Latvijā radīto spēļu labdarības paka dažās dienās savāca vairāk nekā 3000 eiro Ukrainas atbalstam.

Ikvienam spēles vai aplikācijas jeb mobilās lietotnes radītājam ir izvēle – mēģināt spēli pārdot paša spēkiem vai, ja ar saviem līdzekļiem to nav iespējams izdarīt, pārdot to kādai kompānijai Latvijā vai pasaulē. Arī mūsu valstī darbojas vairākas kompānijas, kas vērtē datorspēļu vai mobilo lietotņu projektus un mēdz to pārņemt izstrādei.

No divciparu skaitļiem līdz miljoniem

Datorspēļu izstrāde ir māksla. Līdzīgi kā ar gleznām, kuru tirgus cenas var svārstīties no divciparu skaitļiem līdz vairākiem miljoniem, arī katras spēles tirgus cena var krietni atšķirties. Ir izstrādātāji, kuriem izdodas ļoti veiksmīgi pārdot spēles izplatīšanas tiesības, kā arī tādi, kuri saņem noteiktus ikmēneša autoratlīdzības maksājumus atkarībā no tā, cik spēlētāju iegādājas un lieto spēli.

Datorspēles jau sen vairs nav tikai spēles – tie ir audiovizuāli mākslas darbi un pieredze, kas apvieno spēles mehāniku un sajūtas. Nozare viennozīmīgi turpinās attīstīties, nojaucot robežas starp žanriem, valstīm, īsto un virtuālo realitāti. Ar to arī Latvijas profesionāļiem un topošajiem speciālistiem ir atvērtas virtuālās durvis visā pasaulē.

Autore Ksenija Miļča ir Ekonomikas un kultūras augstskolas studiju programmas “Datorspēļu dizains un grafika” direktore.

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu