Pēdējais brīdis mājsaimniecībām gatavoties ziemai • IR.lv

Pēdējais brīdis mājsaimniecībām gatavoties ziemai

8
Foto - Evija Trifanova, LETA
Marika Rošā

Patlaban liekas, ka nākamā ziema vēl ir tālu. Tikko beigusies iepriekšējā. Vasaras priekšnojautās ir loģiski atlikt domas par nākamo ziemu un nepievērst uzmanību ik pa laikam klusi izskanošiem signāliem tai tomēr gatavoties jau tagad. Gatavoties kam? Lieliem rēķiniem par siltumu un elektrību nākamajā ziemā.

Politiķu lēmumi Saeimas vēlēšanu gaidās pēdējo mēnešu laikā lielāko daļu no mums ir iemidzinājuši. Lēmumi par lieliem ar enerģētiku saistītiem plāniem un projektiem nāk novēloti, un to ieviešana rada virkni jautājumu. Turklāt tie ir ilgtermiņa risinājumi un nerisinās mūsu galvassāpes nākamajā rudenī un ziemā.

Līdz šim izvēlētā politika subsidēt elektroenerģijas un siltumenerģijas rēķinus ir radījusi fiktīvu sajūtu, ka viss ir kārtībā. Elektroenerģijas rēķini lielākai daļai mājsaimniecību vēl līdz aprīļa beigām nav pieauguši, jo valsts sedz daļu no izmaksām.

Arī pašvaldībās, kuras ir pilnīgi vai daļēji atkarīgas no dabas gāzes, daļa no siltumenerģijas izmaksām līdz šim tika segtas no valsts līdzekļiem.

Šādiem lēmumiem ilgtermiņā būs negatīvas sekas ne tikai uz valsts budžetu, bet arī uz cilvēku lēmumiem laikus rīkoties un mazināt šo rēķinu ietekmi uz katru mājsaimniecību.

Rīga, kura vēl pagājušā gada sākumā varēja lepoties ar zemu siltumenerģijas tarifu (44 EUR/MWh), šo tarifu pašlaik ir paaugstinājusi līdz 74 EUR/MWh, un tas turpinās pieaugt. Tiek pieļauts, ka siltumenerģijas cena mājsaimniecībām Rīgā rudenī un ziemā varētu sasniegt un pārsniegt 100 EUR/MWh. (Siltumenerģijas tarifa pieaugums ir saistīts ar dabas gāzes cenu biržā.)

Tas nozīmē, ka rēķini par siltumu būs vismaz divas reizes lielāki. Tāpat arī elektroenerģijas rēķini (ja vien tie netiks atkal subsidēti). Jebkurā gadījumā par tiem agrāk vai vēlāk maksāsim vienmēr mēs paši.

Ko darīt? Ilgtermiņā, protams, ir jādomā par daudzdzīvokļu un privātmāju siltināšanu. Lētākā enerģija ir tā, ko mēs nepatērējam. Un šobrīd ēku sektorā mēs patērējam bezjēdzīgi daudz enerģijas. Vairāk nekā 50% no siltuma, ko patērējam, tiek vienkārši izlaisti pa skursteni. Rudenī un ziemā tie būs arī daudz vairāk eiro, kurus būtu labāk iztērējuši citām vajadzībām. Ēku atjaunošana ir ilgtermiņa risinājums, un tas ir noteikti jādara jau tagad, bet tagad nepieciešami arī īstermiņa risinājumi.

Vienkāršākie risinājumi saistībā ar siltumenerģijas patēriņa mazināšanu daudzdzīvokļu ēkā, ko var uzdot veikt namu apsaimniekotājam vai kādam no dzīvokļu īpašniekiem, piemēram, ir šādi:

 • Siltummezglā – ēkas apkures “sirdī”:
  1. Izpētiet, kā ir ieregulēts ēkas siltummezgls, kāda ir iestatītā temperatūra un kas un kā to regulē apkures sezonas laikā. Iespējams, ka tā apkures laikā būs jāsamazina, jo iekštelpās varbūt vairs nevajag visu laiku 22-24 grādus. Iespējams, ka jāveic apkures sistēmas balansēšana. Samazinot temperatūru par vienu grādu, ēkā var ietaupīt 5% no enerģijas patēriņa.
  2. Ja siltummezgls ir nokalpojis savu mūžu, tad vienojieties ar pārējiem dzīvokļu īpašniekiem par tā nomaiņu vēl līdz apkures sākumam. Jā, izaicinoši sasaukt kopsapulci (ja nepieciešama), bet to izdarīt vēl ir laiks. Siltummezgla modernizācija pie plānotajiem siltumenerģijas tarifiem atmaksāsies jau vienas apkures sezonas laikā, jo tā ļaus efektīvi regulēt apkures sistēmu.
 • Karstais ūdens:
  1. Noskaidrojiet, vai tiek nodrošināta karstā ūdens cirkulācija naktī. Izvērtējiet, vai tā naktī ir tiešām vajadzīga iedzīvotājiem. Ja nav, nomainiet iestatījumus.
  2. Apkures sistēma (tautā sauktās “čūskas”) vannas istabā: izvērtējiet, vai tās ir tiešām vajadzīgas. Ļoti bieži ventilatora izmantošana vannas istabas papildus piesildīšanai mazgāšanās laikā būs daudz lētāk nekā darbināt visu sistēmu.
 • Kāpņu telpa:
  1. Pārbaudiet, vai logi ir labi noblīvēti, vai kāpņu telpas durvis ir noblīvētas, vai aizvērējmehānismi labi strādā, tas pats attiecas uz vējtvera durvīm un izejas lūku uz jumta.
  2. Ja radiatori ir uzstādīti arī kāpņutelpā, pārbaudiet, ka apkures laikā tie lieki neapsilda kāpņu telpu.
 • Dzīvokļos:
  1. Pārbaudiet logu blīvējumu. Izsveriet iespēju, vai nepieciešams veikt PVC logu tehnisko apkopi. Ar laiku loga mehānismi var nolietoties, kā rezultātā netiek nodrošināta blīva loga aizvēršanās, ko var novērst ar tehnisko apkopi, regulēšanu vai mehānisma nomaiņu. Tāpat arī PVC loga perimetra gumijas ar laiku zaudē savas īpašības nodrošināt loga blīvu aizvēršanos. Ja nepieciešams, tās jāmaina.
  2. Pārbaudiet, vai ap radiatoriem katrā telpā tiek nodrošināta nepieciešamā gaisa plūsma. Ja radiatori ir aizklāti (piemēram, priekšā nolikts galds, skapis, aizkari utt.), tie nespēj nodrošināt paredzēto siltuma jaudu un rodas nepatiess priekšstats, ka radiatori nespēj piesildīt telpu.
  3. Izvērtējiet, vai dzīvokļos būtu jāuzstāda siltuma maksas sadalītāji. Šis pasākums gan ir kārtīgi jāizsver.
 • Ja ēkas apsaimniekotājam nav attiecīgās kompetences, saistieties ar siltumapgādes uzņēmumu, kas jums arī varētu palīdzēt.
 • Vienojieties ar visiem dzīvokļu īpašniekiem par to, kā nākamās apkures sezonas laikā tiks regulēta iekštelpu temperatūra. Informējiet kaimiņus par to. Izlieciet informatīvos skaidrojumus pie ēkas paziņojuma dēļa vai durvīm.

Arī privātmājās ir virkne pasākumu, ko mājsaimniecība var veikt: sakārtot jautājumu ar ēkas efektīvu apsildi (varbūt ir laiks vēl nomainīt dabas gāzes apkuri uz, piemēram, granulām), pārbaudīt temperatūras iestatījumus iekštelpās naktī un pa dienu un citi. Šobrīd arī ir pieejams atbalsts privātmāju īpašniekiem siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamiem energoresursiem vai pieslēgties centralizētajai siltumapgādes sistēmai. Tie ļaus samazināt izmaksas pasākumiem, kas agrāk vai vēlāk tik un tā būs jāveic. Šajā gadījumā ieteicams būtu agrāk.

Mēs, protams, varam gaidīt, ka kāds atbildīgs politiķis mums beidzot paziņos, ka energoefektivitāte ir mūsu valsts viena no galvenajām prioritātēm, un šo kursu beidzot arī iedzīvinās dzīvē. Kamēr mēs gaidām šo dienu, katrs no mums var veikt izvēli ar savu rīcību un piemēru, lai beigās ietaupītu paši savus līdzekļus.

 

Autore ir Rīgas Tehniskās Universitātes profesore

Komentāri (8)

kolpants 20.05.2022. 10.23

Ну куда политикам до таких “нюансов”. Зарплаты повышены. Главный пример нации (или как там Мара Залите сказала) призывает не делить пособия всем подряд, при этом не забыв при своей немаленькой зарплате еще около 14 тыс в год получить на репрезентационные расходы.
Зато 2 первых лица успели одними из первых на весь мир объявить, что Латвия УЖЕ отказалась от российского газа! И пофигу, что потом чиновники мямлили, что никаких конкретных планов решения поставки энергоресурсов НЕТ. Есть только планы и концепции. Надо же, значит, финны и немцы, сволочи такие, совсем не патриоты! Потому что не спешат с громкими заявлениями, а занимаются ПРАКТИЧЕСКОЙ работой, как решать проблему. Но ведь, как говорят оккупанты “п..деть, это не мешки ворочать”.
Да и когда политикам такой фигней заниматься? Важнее заниматься обсуждением, как побыстрее русские школы закрыть. Тут еще Стакис с цветами так удачно сработал (честь ему и хвала!), и NA подсуетились, нарисовался кризис правительства, коалиция забурлила. Правда, “говорящая голова” народ тут же успокоила “ничего страшного”.

Если по сути, то государство могло бы быстро принять решение, что по как минимум первым 2 пунктам автора готово субсидировать до 80-90% от затрат по крайне упрощенной процедуре. Чуть не в заявительном порядке, без всяких закупочных процедур, которые месяцы требуют. Чиновники могут напрячься и сделать за неделю!!! список примерных затрат, и по ним смотреть, замена узла в этом диапазоне или нет.
Если это многоквартирный дом, то достаточно заявления обслуживающей компании, и все, узел меняется! Будем реалистами-на собраниях ОЧЕНЬ сложно набрать 50%+1. На эти собрания даже кворум для принятия решения трудно собрать! А если будет субсидия 80-90%, то и жильцы потом не особо заметят изменения в счете, если появится на 5 лет потом еще +3 цента к м2 на возврат остатка за замену теплоузла.

0
0
Atbildēt

0

Sskaisle 20.05.2022. 07.49

Beidzot kaut kas konkrēts un jēdzīgs,paldies.
Cita lieta,ka ļoti grūti izpildāms,bet tā nu tad tiešām ir mūsu problēma.
Autorei paldies

0
0
Atbildēt

1

  QAnon > Sskaisle 20.05.2022. 09.45

  Jēga? Ja morālie invalīdi, lai viņu tuviniekiem izšpricē visus neizlietotos vakcīnas krājumus, varēja piespiest latvietīšus “nopotēties”, tad pieņemt likumu, kas liek nosiltināt visus mājokļus, kas ir tikai pašsaprotami un izdevīgi ikvienam, būtu pavisam vienkārši. Baidos, ka Gazprom lobijs to nepieļaus.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Elektriķa dēls > QAnon 20.05.2022. 14.59

  Nenolidzami var piņemt šadu lēmumu, taču tam būtu arī būtiskas blaknes. Problēma ir arī tā, ka macīt citus “kā pareizi dzīvot”var tikai tas, kas pats ar savu darbību pierādījis spēju pašam būt “pareizajam”. Ir taču acīmredzams, ka valsts pārvalde ir gaismas gadu attālumā no “gādīga un rūpīga saimnieka” kritērijiem.
  Arī autore piedāvā dažus aplamus ieteikumus, piemēram pieslēgties centralizētajiem siltumtīkliem, kuri piemēram Rīgā diez vai var lepoties ar zemāk cenām un augstāku efektivitāti, kā individuāli risinājumi.
  Ir vairāk kā skaidrs, ka gaidīt uz kādu valsts vai pašvaldību līmeņa risinājumu ir naivi – ikviens var paļauties tikai pats uz sevi !

  0
  0
  Atbildēt

  2

  QAnon > Elektriķa dēls 20.05.2022. 15.12

  Pat netaisījos mācīt TECII 2. kārtas būvētājus un OIK afēristus, kas galīgi nav ieinteresēti iedzīvotāju labklājībā. Mans speech vairāk domāts nekritiskiem latvietīšiem, kas savēlējuši čekas nopirktos un sakompromitētos gazpromizatorus. Vienkārši darīju zināmu, ka piespiest nosiltināt mājokļus, kas ir ierasta prakse valstīs, kuru bagātība balstās uz iedzīvotāju labklājību, ir vienkāršāk, nekā varmācīgi nošpricēt ar nepārbaudītām “vakcīnām”.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  kolpants > Elektriķa dēls 20.05.2022. 16.44

  Arī autore piedāvā dažus aplamus ieteikumus, piemēram pieslēgties centralizētajiem siltumtīkliem
  к этому ведет и стратегия Риги по замене печного отопления, мол, подключайтесь к центральному.
  Во-первых, действительно нет никаких расчетов, сколько это может стоить (само подключение, хотя это проще посчитать). А вот потянет ли нынешние сети подключение. И сколько нужно вложить, чтобы потянули.
  Но интереснее и смешнее другое-на заре независимости система центрального отопления подвергалась страшной критике как пережиток советской системы. И что, вдруг оказывается, что это не такая уж и плохая идея? Может, иногда стОит включать сразу мозг и оценивать не по критерию “раз советское, значит, автоматически плохое”?

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Elektriķa dēls > kolpants 21.05.2022. 12.15

  Ir vispārzināms, ka tāpat kā daudzās citās lietās arī apkures vai plašākā energoapgādes jomā neeksistē kāds ideālais energoapgādes veids. Katram ir savas priekšrocības un trūkumi konkrētajā laikā un situācijā. Līdz šim eksistējošā pasaules energoapgādes sistēma ir izjaukta kara un politisku iemeslu dēļ un šādus riskus novērst ir neiespējami! Cenu svārstību ietekmi var mazināt, taču šābrīža lēcienu ietekmi vairākās reizēs novērst nav iespējams !

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > Elektriķa dēls 23.05.2022. 14.09

  Разговоры про центральное отопление идут уже давно. И там не было такой привязки именно к газу, потому что большие ТЭЦ можно и на гранулах делать. Дело было в другом: что были эмоциональные, а не рациональные аргументы, когда обсуждали развитие центрального отопления.

  0
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu