Par Krievijas agresijas draudiem pret Ukrainu un prasībām NATO • IR.lv

Par Krievijas agresijas draudiem pret Ukrainu un prasībām NATO 14

Valsts prezidents Egils Levits. Foto: Ieva Leiniša, LETA
Egils Levits, Valsts prezidents

Valsts prezidenta Egila Levita paziņojums

Pēdējās nedēļās Krievija ievērojami pastiprinājusi militārā iebrukuma draudus Ukrainā. Tās retorika ir izteikti agresīva, bez jebkāda respekta pret citas valsts suverenitāti un starptautiskajām tiesībām.

Jauna dimensija Krievijas agresīvajā retorikā ir tieši ultimatīvi draudi visai NATO aliansei un tās dalībvalstīm. Prasības ietver gan to, ka NATO spēki un bruņojums jāizvāc no tām 14 NATO dalībvalstīm, kas tur iestājās pēc 1997. gada, gan garantijas, ka NATO vairs netiks uzņemtas jaunas dalībvalstis.

Krievija ar 2008. gada iebrukumu Gruzijā un kopš 2014. gada veikto agresiju pret Ukrainu demonstrē nodomu atjaunot Padomju impēriju, kas līdz ar apspiesto tautu brīvības centieniem sabruka 1990.–1991. gadā.

Krievijas politiskā domāšana iestrēgusi 19. gadsimta imperiālisma laikmeta kategorijās, kad valsts varenība tika mērīta ar sagrābto teritoriju lielumu un Eiropa bija sadalīta lielvalstu interešu sfērās.

NATO kā pasaulē spēcīgākā demokrātisko valstu aizsardzības organizācija un Eiropas Savienība kā pasaules spēcīgākā ekonomiskā un demokrātisko vērtību savienība balstās uz savstarpēju solidaritāti. Gan NATO, gan Eiropas Savienība ir gatavas savas vērtības aizstāvēt.

Lai kā arī Krievija censtos, vēstures ratu nav iespējams pagriezt atpakaļ. Krievijas domāšanas veids un tajā balstītās prasības pret NATO kā organizāciju, pret NATO dalībvalstīm un pret Ukrainu nav pieņemamas. Ietekmes sfērām jeb priviliģēto interešu zonām nav vietas mūsdienu Eiropā un pasaulē. Tās ir pretrunā ar 1945. gada ANO Statūtos noteikto pasaules miera kārtību, ar starptautiskajām tiesībām, tautu pašnoteikšanās tiesībām, demokrātijas pamatprincipiem. Katrai valstij ir tiesības pašai izvēlēties savu aizsardzības politiku, savus sabiedrotos un organizācijas, kam tā vēlas pievienoties. Valsts, kuras rīcība ir agresīva un kas vēlas atjaunot zudušos laikus, nerada uzticību savām kaimiņvalstīm.

Rietumu sabiedroto dialogs ar Krieviju nolūkā mēģināt deeskalēt situāciju ir vēlams. Taču Krievijas izteiktās prasības nevar būt pamatā šim dialogam un nav pat apspriežamas. Dialogā ir iespējas meklēt atsevišķus saskares punktus, piemēram, bruņojuma kontroles, incidentu novēršanas un citos jautājumos.

Latvija augsti novērtē ASV atklātību un konsultēšanos ar sabiedrotajiem par savām sarunām ar Krieviju. ASV risina šīs sarunas pēc principa “neko par jums bez jums”. Tas ir ļoti svarīgi, lai nodrošinātu Rietumu sabiedroto vienotību, un atbilst NATO principiem un mērķiem.

Jebkura agresija pret citu valsti nav maznozīmīga. Pašreizējā situācijā nepietiek tikai ar pareizu retoriku. Lai novērstu Krievijas agresiju, cenai, kas Krievijai par to būtu jāmaksā, ir jābūt lielākai par ieguvumiem. Tas nozīmē, ka ASV, NATO un Eiropas Savienības atbildei, it sevišķi sankciju jomā, ir jābūt vienotai un nenovēršamai.

Vienoti Rietumi visās jomās ir spēcīgāki par Krieviju.

Krievijas jaunajiem agresijas draudiem pret Ukrainu ir jādod spēcīga atbilde. Tā ietver gan ieroču un militārā aprīkojuma piegādi Ukrainai, gan ekonomiskas sankcijas pret Krieviju, gan NATO militāro vienību pārdislokāciju dalībvalstu robežās. Apsveicam ASV pieņemtos lēmumus par gatavību pārvietot bruņotos spēkus, stiprinot drošību austrumu flangā.

Mēs, latvieši, izprotam ukraiņu tautas izjūtas. Latvija ir solidāra ar Ukrainu. Jebkādi draudi Ukrainas neatkarībai, suverenitātei un teritoriālajai vienotībai ir nepieņemami. Latvija vienmēr iestāsies par Ukrainas suverēnajām tiesībām pašai noteikt savas valsts attīstības ceļu.

Latvija atbalsta stingras un efektīvas sankcijas pret Krieviju, ja tā iebruks Ukrainā. Tāpat kā ASV, Lielbritānija, Polija, Lietuva, Igaunija un citas NATO dalībvalstis, Latvija sniegs Ukrainai arī militāro palīdzību. Mēs nosūtīsim Ukrainai pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmas un citu aprīkojumu.

Drošības nekad nevar būt par daudz. Ņemot vērā starptautisko situāciju, es aicinu valdību un Saeimu turpināt diskusijas par aizsardzības spēju stiprināšanu, īpašu uzmanību pievēršot nacionālās aizsardzības rūpniecības veicināšanai. Tikpat svarīgi ir stiprināt noturību pret hibrīduzbrukumiem un kiberdrošības jomu, kā arī vairot enerģētisko neatkarību.

Katrs Latvijas pilsonis var dot savu pienesumu mūsu valsts aizsardzībai. Īpaši vēlos uzsvērt iespēju stāties Zemessardzē. Tur dien cilvēki, kuri paralēli savam ikdienas darbam uzskata par savu patriotisko pienākumu būt gataviem aizstāvēt mūsu tautu un valsti, mūsu brīvību un demokrātiju. Aicinu pievienoties Zemessardzei un stiprināt Latvijas, Eiropas un NATO kopējo drošību!

Latvijā mēs varam justies droši. Latvija ir NATO dalībvalsts, un to sargā NATO līguma 5. pants, kas nosaka, ka uzbrukums vienai dalībvalstij automātiski nozīmē uzbrukumu visām dalībvalstīm. Pie mums NATO misijā pastāvīgi atrodas karavīri no 10 NATO dalībvalstīm. Latvija aizsardzībai velta vairāk nekā 2 % sava iekšzemes kopprodukta. Nacionālie bruņotie spēki ir ļoti labi sagatavoti un ekipēti. Tie perfekti pilda savu uzdevumu Latvijā, piedalās starptautiskajās misijās un tiek augsti novērtēti. Mēs esam solidāri un dodam savu daļu NATO kopējai aizsardzībai, un esam droši par citu NATO dalībvalstu solidaritāti pret mums.

Komentāri (14)

kolpants 28.01.2022. 15.24

Ietekmes sfērām jeb priviliģēto interešu zonām nav vietas mūsdienu Eiropā un pasaulē

Да, серьезно?))) А если США говорят “Это зона наших стратегических интересов”? Тогда Левит выпустит статью “это логично, что есть зоны интересов”?)
И спасибо, посмеялся про НАТО как союз демократических стран, учитывая членство Турции. Хотя чему тут удивляться, не так уж и давно Ринкевич рассыпался в комплиментах еще перед одной демократической страной – Азербайджаном.

+1
-2
Atbildēt

0

Sskaisle 26.01.2022. 13.28

es domāju, ka ir sarežģītāk kā mūsu nožēlaojamais prezidents izsakās.
Vienota nav ne ES, ne vienoti ir Latvijas iedzīvotāji. Nenormālā korupcija, izšķērdība, pat sabiedrisko mediju meli, manipulācijas utt. rada neuzticību valstij, kad tā ir vajadzīga vairāk kā jebkad agrāk.

Tikko kariņš paziņoja, ka tūrisma nozare Latvijā nav vajadzīga. Tik dīvaini to dzirdēt – Igaunijā , Lietuvā tūrisms zeļ un plaukst, dod miljonus valsts budžetā, Latvijā nav vajadzīgs. Nevajag ne darbu cilvēkiem, ne nodokļus valstij.
Nozares ierēdņu bari ir vajadzīgi, bet nozare nav vajadzīga.
Bet atkal – ir jau vēl trakāk – izskatās, ka valstij jau arī cilvēki nav vajadzīgi.
Kad valsts vara ir tik gļēva, trula, ciniska un nodevīga, tad variants ir tikai viens – kā Debesīs būs lemts tā būs. Laikam beidzot arī man jāaizveras, jo neko citu kā žēli smilkstēt es arī vairs nevaru

0
-4
Atbildēt

2

  lauķis > Sskaisle 26.01.2022. 17.17

  “Tikko kariņš paziņoja, ka tūrisma nozare Latvijā nav vajadzīga” To viņš tev personīgi teica? Kur publiski tas dzirdams?
  “Nozares ierēdņu bari ir vajadzīgi, bet nozare nav vajadzīga” Tu par tūrisma nozari`?
  “neko citu kā žēli smilkstēt es arī vairs nevaru” Kādreiz varēji? Liec galdā konstruktīvus priekšlikumus. Būs nodarbe ar labumu.

  +4
  -2
  Atbildēt

  2

  Sskaisle > lauķis 26.01.2022. 19.48

  man kariņa valdība atņēma visu -man nav ko likt galdā, lūk, tie, kuriem paaugstināja algas par cik tur simtiem procentu – tiem, kaut kas jāliek galdā priekš mums visiem, nevis jāiznīcina viss tā, ka cilvēki paši lūgsies putinu kā glābēju

  klar ? lauķi vai nē?
  muti visiem aizbāzt vēl tik vajag , tāpēc bordāns gluži kā prezis levits ietirgoja kucinum ietirgos pakalnu mediju virsuzraudzibā

  tāda Eiropa, ka beigās pēc brīvības uz Baltkrieviju b ūs jābēg

  https://www.la.lv/karins-mes-nevaram-muzigi-uzturet-uznemejdarbibu

  “Tas nav ne veselības, ne finanšu, tas ir ekonomikas ministrs, viņam ir jāstrādā ar savām nozarēm. Tas izaicinājums, kas mums kā sabiedrībai ir, ka mēs nevaram mūžīgi uzturēt uzņēmējdarbību, ja uzņēmējdarbība nav īpaši pieprasīta,” komentēja valdības vadītājs.

  0
  -4
  Atbildēt

  1

  Andris Vītols > Sskaisle 30.01.2022. 06.32

  2020.gadā citas valstis slēdza robežas pirmās. … ceļotāji atcēla braucienus vīrusa dēļ, tāpēc tas starpvalstu tūrisms pamatā apstājās arī BEZ FORMĀLAJIEM IEROBEŽOJUMIEM.
  .. … Nosakot ierobežojumus valdībai radās tiesisks pienākums un arī tiesības sniegt atbalstu attiecīgajām nozarēm. … … Nosakot atbalsta apmēru darbiniekiem bija jāņem vērā nomaksātie nodokļi ….. … Nevaru zināt Jūsu gadījumu, bet varbūt atbalsta nesniegšanā vainojams Jūsu darba devējs vai kāds KONKRĒTS ierēdnis – nevis visa valdība. … … VID lēmumu varējāt apstrīdēt tiesā… … Tetovētāju, nagu lakotāju nozare pieprasīja lielāku atbalstu, nekā citi – vienlaicīgi iemaksājot mazākus nodokļus nekā citi. … Gadās ka tie skaļākie protestētāji (uzņēmumi) paši nav bijuši godīgi nodokļu maksātāji. …

  +2
  -1
  Atbildēt

  3

  Sskaisle > Andris Vītols 30.01.2022. 23.26

  nelec augstāk par pakaļu !!!
  Igaunijā valdība ierobežoja tūrisma firmu darbību klātienē, tomēr neaizliedza to pilnībā – igauņi drīkstēja strādāt no mājām, vajadzibas gadījumā – aiziet uz ofisu, par Zviedriju pat nerunājot . Man kolēģei ofisā bija palikuši sporta apavi, viņa zvanīja šefam, ka grib tiem aiziet pakaļ , bet šefs neļāva, jo policija !!! rīkojot reidus, ka lai neviens neesot ofisā, ja saņem valsts atbalstu. Nu bet kā ir viesmīlības nozarē – ir pasūtījumi un līgumi pat gadiem uz priekšu. Tad iedomājieties to debīlo ārprātu – kas valdīja tūrisma nozarē, jo mūsu čekistu sorosistu valdība bija pārkreņķējusies, ka tūrisma nozares speciālisti vēl pa kluso neturpina strādāt. Ka nesāk tikpat labi kā Igaunijā . Zvana klienti, es neko nevaru atbildēt. Man nav tiesibas tikt pie datora. Jautā, kāpēc no Igaunijas un Lietuvas var lidot uz siltām zemēm no Latvijas nevar.
  Tāpēc , ka Latvijā pie varas ir čekisti sorosisti – nu ko citu man teikt. Man nav cita skaidrojuma vēl šodien

  Visi tie tūristi , kuri tos maksāja Latvijas tūrisma firmām tagad maksā Igaunijas un
  Lietuvas firmām – viss. Klietni saka, ka viņi par igauņu servisu vispār visstāvākajā sajūsmā – ātri, ērti, lēti iun galvenais droši.

  Protams, ka tu neko par manu gadījumu nevari zināt, jo tev sabiedriskie mediji vienkārši nesniedz pilnvērtīgu informāciju. Tev stāsta puspatiesību , bet tu gribi spriest it kā zinātu visu pilno patiesību

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Andris Vītols > Sskaisle 31.01.2022. 09.15

  Es nezinu vai Igaunijā sniedza atbalstu un vienlaicīgi atļāva strādāt ??? … Vai pirms tā Covid no Rīgas vairāk nelidoja “tūristi” ? Tāpēc arī to airbaltic … gribēja saglabāt… … Arī lidošanu atļāva, ja jau citi to atļauj. … Tā jau šķiet, ka citur labāk, ka citus (būvniekus) vairāk atbalsta. … Jau tagad ZZS saka, ka tērēts par daudz, ka bērni būs parādu jūgā… utt. … Visi slikti – paši tie pareizie… …

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > Andris Vītols 30.01.2022. 23.31

  un nesmīdini par tiem nomaksātajiem nodokļiem – sesks slinkais – atrodi internetā 101 privāto – ne sabiedrisko mediju ziņojumu, ka vislielāko valsts atbalstu pandēmjas laikā saņēma nozare, kas maksā vismazāk nodokļus vai nemaksā vispār – proti – būvniecības nozare

  nu labi – čekistu sorosistu varneši jau citādi nemaz nedrīkstēja …

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > Andris Vītols 30.01.2022. 23.40

  es nesekoju līdzi, bet nesen lasīju tādu virsrakstu, ka Latvijas valsts miljardus dod airbaltic uzturēšanai pie dzīvības un vienlaicīgi – valsts organizē tūristu un lidotāju plūsmu prom no Rīgas, kaut ko tik dumju grūti izdomāt – nu kā intereses tas ir

  vai skatījos šobakar tv24 NAC.INTERESES – kā saka, nepeitiek viss sliktais, kas par Latviju dzirdēts, – tur vēl lasa priekšā , ka Latvijas bankas investīcijām ir tikpat nedrošas un neuzticamas kā Afganstānā un Uzbekistānā

  Tas kas notiek Latvijā – nu tas ir nožēlojami un bezcerīgi, nu ir – tu vari kā tāds zaķis ap burkānu eglītē, lēkāt. t.i. aizstāvēt tos, kuri patiesībā ir vainīgi Latvijas iznīcināšanā , bet tas jau tā ir organizēts uz tādiem vientiešiem un pasīviem tā sistēma balstās

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > lauķis 26.01.2022. 19.51

  Latvijas cilvēki turpina izmantot tūrisma pakalpojumus, bet nu jau vairs ne Latvijas, bet Igaunijas un Lietuvas. Kā var kaut ko pieprasīt kā nav. Ne jau valdība uzturēja nozari, bet nozare maksāja nodokļus.

  ne vienu reizi vien kariņš ir melojis – bet nu laikam jau tā ir norma – melot acis nemirkšķinot

  0
  -2
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > Sskaisle 26.01.2022. 19.59

  atgādinu, ka 2020.g. Latvijā tūrisma nozarei strādāt !!! tika aizliegts, kamēr Igaunija un Lietuva drīkstēja , pie tam – saņemot valsts pabalstu –

  +1
  -3
  Atbildēt

  0

  Ilze Pētersone > Sskaisle 28.01.2022. 07.21

  Kārtējā “anonīmiķa” sadomājumi, turklāt ar elementārām pareizrakstības kļūdām. Nosaucot Valsts prezidentu par nožēlojamu, rakstītājs pat neapzinās, ka pats ir tik nožēlojams, jo mazdūšīgs vai bailīgs, ka slēpjas ar izdomātu nosaukumu. Nav vērts pat lasīt.

  +5
  0
  Atbildēt

  2

  Sskaisle > Ilze Pētersone 28.01.2022. 10.46

  man jūs esiet tieši tikpat anonīma, kā es jums un pareizrakstības kļūdas ir mana privilēgija, kuru es izbaudu,

  nē, Ilzes kundze, es apzinos gan, ka esmu nožēlojama, jo pilnīgi nekādi nevaru izdarīt, lai aizstāvētu sevi pret nežēlīgu cietsirdīgu valsts varu – sākot ar pašu spici – prezidentu

  es jums neliedzu domāt, cik gudra un laba esiet atbalstot korumpantus, zagļus, izšķērdētājus , meļus un manipulatorus , neliedziet man manu viedokli – jeb jums kā čekistu -sorosistu nozombētam cilvēkam nav pieņemams , ka visi mazohistiskā baudā nebučo kurpes Latvijas iznīcinātājiem?

  0
  -4
  Atbildēt

  0

  kolpants > Ilze Pētersone 28.01.2022. 15.26

  Kārtējā “anonīmiķa” sadomājumi, turklāt ar elementārām pareizrakstības kļūdām. Nosaucot Valsts prezidentu par nožēlojamu, rakstītājs pat neapzinās, ka pats ir tik nožēlojams, jo mazdūšīgs vai bailīgs, ka slēpjas ar izdomātu nosaukumu.

  ух ты как пахнуло советской риторикой! Тогда тоже любили утверждать, что за мнение у нас не наказывают, и никто не будет преследовать человека, если тот открыто скажет свое мнение! И вообще, кто так отзывается о руководстве, льет воду на мельницу нашего идеологического врага!

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu