Top demontāžas bībele

Anta Jantone. Zīmējums — Ernests Kļaviņš
Anda Burve-Rozīte

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pārstāve Anta Jantone, kuras atbildībā ir Salaspils kodolreaktora drošības monitorēšana, ir pārliecināta — ar grūtībām, bet nākamo desmit gadu laikā reaktors tiks nojaukts. Pašlaik top tā demontāžas plāns

Padomju okupācijas laikā zinātnes vajadzībām uzbūvēto Salaspils kodolreaktoru Latvijas valsts apturēja jau 1998. gadā. Zinātnieki pārtrauca darbu ar sistēmām, kas jauno laiku kodolzinātnes kontekstā bija novecojušas. Vēl pēc desmit gadiem, 2008. gadā, Latvijas valsts īpašos drošības apstākļos uz Krieviju izveda uzkrāto kodoldegvielu. Nākamais loģiskais solis — reaktora demontāža — ir pamatīgi ievilcies, tāpēc savu 60. gadskārtu šoruden reaktors sagaidīja kā laikā iestrēdzis vraks. Kavēšanos nosaka gan finansējuma trūkums, gan speciālās radioaktīvo atkritumu savākšanas prasmes, kas jāmeklē ārpus Latvijas uzņēmumos, kuriem ir šāda darba pieredze.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt drukātā vai digitālā žurnāla abonentam. Esošos abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu