Fotonika ir dzinējs Eiropas Zaļajam kursam. Ko tas nozīmē Latvijai? 6

Ilustratīvs attēls no pixabay.com
Vidvuds Beldavs, Rīgas Fotonikas centra valdes priekšsēdētājs

Pērn izcēlās korona vīrusa pandēmija. Vairāk nekā divi miljoni mirušo, globāla ekonomikas krīze. Šajā gadā ir arī pozitīvi notikumi. ASV pilsoņi ievēlēja Džo Baidenu par prezidentu, noraidot Donaldu Trampu, kam ir negatīva nostāja pret zinātni. Svarīgs notikums 2020. gada oktobrī bija Kima Stenlija Robinsona romāna Ministrija nākotnei (Ministry for the Future) izdošana – tā vēsta par klimata maiņu tuvā nākotnē. Pirmajā nodaļā romāns attēlo karstuma vilni Indijā, kurā aiziet bojā vairāk nekā 25 miljoni. Kādu sitienu ekonomikai un globālai sabiedrībai tas varētu radīt?

Robinsons rāda, ka šāds karstuma vilnis, ko romānā izraisīja klimata pārmaiņas, nav tikai tālas nākotnes varbūtība. Tas ir svarīgs jautājums jau tagad – pasaulei, Eiropas Savienībai un Latvijai.

Zinātne ir radījusi vakcīnas kā daļu no risinājuma pandēmijas apturēšanai. Zinātne arī dod veidus, kā risināt klimata pārmaiņu izaicinājumus. Ir labi redzēt, ka Latvija šajā jautājumā ir spēlētāja arī globālā līmenī. Ārlietu ministrija nesen ziņoja, ka Latvijas vēstnieks Apvienoto Nāciju Organizācijā Ņujorkā Andrejs Pildegovičs ir iecelts par līdzpriekšsēdētāju 2021. gada ANO Zinātnes, tehnoloģiju un inovāciju forumam. Šis forums nodrošina viedokļu apmaiņu par zinātni, tehnoloģijām un inovācijām, lai veicinātu ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu.

Eiropas Zaļais kurss ir ES ilgtermiņa attīstības stratēģija, lai rīkotos ar gaidāmo klimata krīzi. ANO ilgtspējīgas attīstības mērķi nosaka kursu līdz 2030. gadam. Zaļā kursa ES noteiktie mērķi sniedzas plašāk un tālāk nākotnē. To var redzēt no citātiem Komisijas paziņojumā: …kas tiecas ES pārveidot par taisnīgu un pārticīgu sabiedrību ar mūsdienīgu, resursefektīvu un konkurētspējīgu ekonomiku, kurā siltumnīcefekta gāzu neto emisijas 2050. gadā samazinātos līdz nullei un ekonomiskā izaugsme būtu atsaistīta no resursu patēriņa. ..Tās mērķis ir arī aizsargāt, saglabāt un stiprināti ES dabas kapitālu un aizsargāt iedzīvotāju veselību un labbūtību no vidiskiem apdraudējumiem un ietekmes.

Zaļo kursu paredz īstenot ar mērauklām, ko nosaka Komisija sadarbībā ar ES dalībvalstīm, ar tehnoloģijām, ko attīsta zinātnieki un inženieri. Tirgū tehnoloģijas ievieš firmas ar inovatīviem produktiem, ko patērētāji iegādājas, ja jaunie produkti būs izdevīgāki ar īpašībām un priekšrocībām pircējiem. Vai šo teoriju, uz kā balstās Zaļais kurss, vienmēr varēs īstenot, nav skaidrs. Būtiski svarīga ir izglītība un lielāks atbalsts zinātnei.

Vissvarīgākās tehnoloģijas ES Zaļā kursa īstenošanai ir fotonikas. Fotonikā ietilpst pētniecība par gaismas mijiedarbību ar matēriju un par kontroli pār šo mijiedarbību, kas tiek iespējota ar kontroli pār gaismas daļiņām fotoniem.

Fotonika pēc būtības ir zaļa tehnoloģija. Līdz 2030. gadam saules baterijas un citas fotonikas tehnoloģijas atvietos vairāk nekā 3 miljardu tonnas ar CO2 Eiropā.

Fotonikas komunikācija un datora iekārtas stipri samazinās elektroenerģijas pieprasījumu datu centros Eiropā, kā arī transportā, ķīmijas un citās rūpniecības nozarēs, kas ir un būs svarīgi.

Fotoniku iespējo progress digitalizācijā, jo optiskie savienojumi un optiskie datori atļauj vairāk pārstrādāt un ātrāk pārraidīt datus, lietojot mazāk enerģijas. Sensori, kas balstās uz fotonikas principiem, var būt stipri precīzāki nekā mehāniski un elektroniski varianti.

Ko tas varētu nozīmēt Latvijai?

 • Fotonika ir milzīga un augoša tirgus iespēja Latvijas firmām, kas ražo fotonikas produktus, un pētniekiem un inženieriem, kas pēta fotoniku un attīsta fotonikas tehnoloģijas.
 • Ir būtiski Latvijai stiprināt un paplašināt izglītību zinātnē un matemātikā, kas ir saistītas ar fotonikas tehnoloģijām, proti, fiziku un matemātiku. Zināšanas ir svarīgas ne tikai, lai veidotu jaunas tehnoloģijas un inovatīvus produktus. Zināšanas arī ir svarīgas, lai ieviestu jaunās tehnoloģijas, jo vairāk nekā 99% no jaunajām tehnoloģijām, kas būs svarīgas ar Zaļo kursu, Latvijā ienāks no ārpuses. Ir svarīgi visiem Latvijas iedzīvotājiem iegūt saprašanu par zinātnes lomu.
 • Kopprodukts fotonikas klasterim Latvijā jau 2020. gadā pārsniedz 200 miljonus eiro. Caurmēra izaugsme kopš 2011. gada ir bijusi vairāk nekā 15%. Ar Eiropas Zaļo kursu lieliskas izaugsmes iespējas fotonikas jomā turpināsies. Ar 15% izaugsmi gadā līdz 2025. gadam Latvijas fotonikas kopprodukts varētu pārsniegt 400 miljonus eiro. Līdz 2030. gadam ar šādu izaugsmi nozares apgrozījums varētu pārsniegt 800 miljonus eiro ražotājiem, kas pārsvarā būtu eksporta tirgiem. Ja pieskaitītu klāt importētos produktus un pakalpojumus, kas bāzēti uz fotoniku, iespaids uz Latvijas ekonomiku ir nozīmīgs un kļūs vēl nozīmīgāks.

Kāda politika būtu Latvijai jāīsteno, lai vairāk iegūtu no ES Zaļā kursa?

 • Latvijai vajag stiprināt un paplašināt izglītību fizikā un matemātikā, arī citās jomās, kas ir saistītas ar fotoniku. Tagad jau pietrūkst vajadzīgo speciālistu.
 • Latvijai vajag radikāli paplašināt atbalstu zinātnei, kas ir saistīta ar fotoniku. Bez zinātniekiem un jauniem risinājumiem perspektīvā, kas atvērsies ar Zaļo kursu, nebūs iespējams radīt tehnoloģijas un inovatīvos produktus.
 • Latvijai vajag stipri paplašināt publisko un privāto investīciju inovācijās, kas ir saistīta ar fotoniku.

Latvijai ir fantastiskas iespējas ar ES Zaļo kursu. Atslēga atvērt šīs iespējas ir ar fotoniku saistīta politika. Rīgas Fotonikas centrs, pārstāvot fotonikas pētniecību un ražošanu Latvijā, ir gatavs sadarboties ar visiem, kam ir interese paplašināt Latvijas iespējas ar ES Zaļo kursu.  Mēs varētu izveidot kopējas darba grupas izglītības jomā.

Viena ideja ir sapārot jauniešus ar idejām ar zinātniekiem, kam būtu interese darboties kā mentoriem. Kā tas varētu strādāt? Tikai sadarbībā ar zinātnes (īpaši fizikas) un matemātikas skolotājiem, kas māca 10. – 12. klases, un mudinot skolēnus ar idejām. Piemērus varētu smelt no Eiropas Jauno zinātnieku konkursa gada pārskatiem, kur aprakstīti projekti, ko veikuši 14 – 20 gadus veci jaunieši. (Skat. 2017.g., 2018.g., vai 2019.g. datus.) Līdz šim Latvija ir ieguvusi divas trešās godalgas šajā konkursā, kur Latvijas dalībnieki nākuši no dažām izcilām vidusskolām.

Komentāri (6)

ak 01.02.2021. 17.55

Latvijā bija (diemžēl) jau vismaz kaut kāda iestrāde stikla šķiedras ražošanā. Iespējams, vel dzīvi kādi daži speciālisti, kādreiz strādājušie šajā nozarē. Varbūt no jaunajiem biznesa censoņiem kādam ienāks prātā no Latvijas smiltiņām izražot optiskos kabeļus vai vismaz derīgus stikla diegus kā šo kabeļu ražošanas izejvielu. Uz priekšu, jaunie biznesa lauvas, jaunie biznesa ērgļi!! Nākotne pieder fotonikai! Neļausim Izraēlai mūs apsteigt, kaut arī viņu apgriezieni ir daudzreiz lielāki.

+1
0
Atbildēt

1

  Vidvuds Beldavs > ak 05.02.2021. 19.29

  Latvijā ir konkurētspējīgi uzņēmumi, kas ražo optisko stiklu šķiedru produktus. –
  Ceramoptec – https://www.ceramoptec.com/ 2019. apgrozījums 34,576,000
  LightGuideOptics – https://www.lightguide.com/. – 2019. apgrozījums 24,712,000
  Abas firmas ražo Līvānos.

  No Latvijas pārcēlās liels skaits ar speciālistiem uz Izraēlas, kad sabruka rūpniecība un zinātnes budžetus samazināja zem iztikas minimumu. Apstākļi Latvijā ir tagad stipri labāki ne kā bija agros 1990s gados. Varbūt sāks atgriezties.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Vidvuds Beldavs 26.01.2021. 20.30

Par Tramp ir dažādi uzskati. Par vēlēšanām lieta gan ir ļoti skaidra. Vēlēšanas komisijas, kas pārvaldīja ASV vēlēšanas ir lokālās un tās ir zem štata valsts sekretārā. Džordžijas štata valsts sekretārs Breds Rafenspergers ir Republikans, ko ievēlēja 2018. gadā, lai sakārtot štata vēlēšanas, balsotāju sarakstus, apstiprina, ka vēlēšanas bija tiesiskas un pareizas. Līdzīga situācija ir pārējos štatos kur ar diviem nenozīmīgiem izņēmumiem ASV vietējās, štata, un pat ASV augstākā tiesa, kur Tramps iecēla 3 tiesnešus, lēmumi bija pret Tramp. Ir neapšaubāmi, ka Tramps zaudēja vēlešanas ar apmērām 8 miljoni mazāk balsis ne kā Baidens.
Ir nozīmīgi, ka Pfizer firma, kas sekmīgi izveidoja vakcīnu zibeņātra laika, nepiedalījās propagandas izrādē priekš “Operation Warp Speed.” Trampam nebija nozīmīga loma šajā sasniegumā.

Kontrasts ar Baidena valdību un Trampa valdību ir jau redzams sākot ar to ka neviens nav bijis apvainots vai apmelots no jauno prezidentu. Tagad ASV ir pieklājīga, normāla valdība. Lai viņiem sekmējās ar visām krīzēm sākot ar pandēmiju un ar klimata krīzi un saistīto ekonomikas krīzi.

0
0
Atbildēt

1

  QAnon > Vidvuds Beldavs 26.01.2021. 22.31

  Ja vēl nav notiesāti uz nāvi Pelosi, Klintonu, Obamas un Baiģene ģimenītes, vēl nenozīmē , ka vēlēšanu process bija godīgs. Ir atklājušies bezgala faktu par balsošanu, kad netika indentificēta balsotāja personība un to bija iespējams izdarīt vairākas reizes pēc kārtas, štatos, kur vispār nebija paredzēta balsošana pa pastu, tā tomēr notika, balsošanā piedalījās desmitiem tūkstošu vēl aizpagājušā gadsimtā dzimušo amerikāņu un miljoni nelegālo imigrantu. Ārzemniekiem piederošā, kādreiz Hugo Čavesa vajadzībām radītā, Dominion Voting Systems, jādomā kādus 10 miljonus balsu no Trampa, kas 3. novembra vakarā jau bija uzvarējis ar milzīgu pārākumu, nakts laikā ieskaitīja Baiģenam, ļoti daudz bija tādu “pa pastu sūtīto” biļetenu, kas nebija pat salocīti. Ir viss pamats uzskatīt, ka Baiģenam no zila gaisa ienāca ap 20 miljoniem viltoto balsu. Desmitiem tūkstoši amerikāņu, kam, aizejot uz vēlēšanu iecirkni, paziņoja, ka viņi jau nobalsojuši, tomēr vērsās tiesās, bet pa astoņiem gadiem Putina melnās makakas, Obamas, valdīšanas laikā, tiesas jau bija pataisītas pēc tā pretīgā nēģeru ģīmja un līdzības un viņu iesniegumi tika noraidīti.
  Lai sekmējas, var novēlēt tikai vislielākie ASV ienaidnieki, kas uzskata, ka radības kronim, baltam cilvēkam, ir jābučo nēģeriem kājas, ka viņiem nēģeri ir jāuztur, ka cietumos jātur tikai Trampa kunga atbalstītāji, bet slepkavas, izvarotājus, laupītājus, pedofīlus jālaiž vaļā, ka baltā tradicionālā ģimene ir noziedznieki, bet fekāliju stumdīšana, zarnu infekciju izplatīšana, visādi veicināma, kas nevar pārdzīvot, ka pateicoties Trampa kunga Ukrainai piešķirtiem Javelin, krievu tanki vēl nav Kijevā, kam derdz, ka trīs gados, kad maksimāli bija sabotēts Trampa administrācijas darbs, viņam izdevās atgriezt valstī 6 miljonus Obamas izdzītās darba vietas, ka ir samierināta Izraēla ar arābu pasauli, ka tika nogalināti Irānas terorisma ģenerāļi, ka līdzekļu trūkuma dēļ, tai nācās piebremzēt kodolbruņošanās programmas, kas gāja vaļā, kad Obama atdeva Irānai iesaldētos 140 miljardus dolāru, ka krievu lidojošie zārki pārtrauca lidot virs ASV kara kuģiem, ka z-Koreja vairs nešāva pāri Japānai savas raķetes, ka Taivāna jutās samērā drošībā. Kas sapņo, kad Krievija, pateicoties naftas cenām, 200$ par mucu, atkal pacelsies no ceļiem un atkal iebruks kādā valstī.
  Jau pirmā dienā amatā Baiģens paziņoja, ka tiek apturēta Keystone XL būve, kam bija jānodrošina pilnīga ASV enerģētiskā neatkarība, kā rezultātā uzreiz darbu zaudēja 70 00 amerikāņu un kāds no ģem-parķijas izdzimteņiem par pajokoja, ka tagad nēģeri var tur vākt metāllūžņus, bet līdz otrās dienas vakaram jau bija kopumā likvidētas 200 000 darba vietu.
  Pat ietiepīgi ignorējot visus noziegumus, ko pret ASV un citām valstīm ir pastrādājusi ģem-parķijas vadība pēdējo 30 gadu laikā, nekādi nevar aizmirst WWII, kurā Latvija zaudēja 1/4 iedzīvotāju un savu valstiskumu. Bez ģem-parķijas miljardu investīcijām, tūkstošiem piekomandēto inženieru, karamateriāliem, pārtikas un visa pārējā, viskrieviskākais izdzimtenis, kāds jebkad rāpojis pa Cilvēka planētu, Staļins, ne tikai nebūtu savām kājelēm pametis kara lauku, bet arī Spānijā un Somijā un pat Baltijas valstīs nebūtu uzdrīkstējies iebrukt, jo līdz tam, kad ASV 1927. uzsāka PSRS būvēt pasaulē varenāko militāro industriju, panīkušais krievs ara zemi ar koka arklu, ko visbiežāk vilka viņa sieva.
  Ņemot vērā drausmīgās ciešanas, ko WWII ar ģem-parķijas gādību sagādāja manai tautai, uzskatu, ka latvietis, kurš par to parķiju ir balsojis, vai nu aiz naida pret savu tautu, vai tāpēc ir galējs plānprātiņš, pelnījis palikt pēdējais savā dzimtā un, pirms nonāk pie Staļina un Rūzvelta ellē, ar to sadzīvot garus gadus, apzinoties, ka nekad viņam tuvinieku nebūs.
  p.s. Interesanti, kā pederastu parķija taisās Chain migration ietvaros uz ASV no Āfrikas pārvest miljardu nēģeru, ja Baiģens apturēs slānekļa naftas un gāzes ieguvi? Vai airu laivās?

  0
  -1
  Atbildēt

  1

  Vidvuds Beldavs > altinyildiz 05.02.2021. 19.43

  Redzēsim kā ASV Senāts lems par Trampu. Ir svarīgi turēties pie faktiem, kas ir apstiprināmi. ASV pilsoņi pārliecinoši nobalsoja par Baidenu. Republikāņi, kam bija pilnīga kontrolē Džordžijas štatā, apstiprināja vēlēšanas kā tiesiskas un pareizas. Jāskatās ar skaidru prātu uz notikumiem!

  Baidens jau ir pieņēmis stingru nostāju pret Krieviju. Viņa politika ir nosvērta un varām gaidīt atbalstu arī Latvijas centieniem no ASV .

  0
  0
  Atbildēt

  0

QAnon 27.01.2021. 10.36

Šajā gadā ir arī pozitīvi notikumi. ASV pilsoņi ievēlēja Džo Baidenu par prezidentu, noraidot Donaldu Trampu, kam ir negatīva nostāja pret zinātni.
—————
Garīgiem un morāliem invalīdiem.
1. Rīcības Prezidentam, Trampa kungam, nebija negatīva nostāja pret zinātni, tieši viņa laikā triecien tempā tika radīta vakcīna pret Covid 19.
2. Miegainam Staļina vārda brālim, Josifam, nav nekādas attieksmes ne pret ko. Tas putro savu radiniekus, nezin ko parakstījis un brīžiem domā, ka uzvarējis Senāta vēlēšanās.
3. Baiģens nekur nav ievēlēts, jo pie 135 miljoniem vēlētāju, kad Tramps, kā atzīst paši ģem-parķijas komunisti, korumpanti un pederasti, ir savācis rekordlielo 74 miljonu(patiesībā vairāk) balsu, tad pirmās klases skolniekam, kas mācās aritmētikas pamatus, būs skaidrs, ka Baiģenam atlika mazāk balsu. Šeit vietā atcerēties par ģem-parķijas saimnieku Putinu, kas uzvarēja ar 146 % balsu. Pat Pirmais ASV Pederastu Prezidents, kam atšķirībā no Baiģena, kas tikai reizēm pazīmējās pāris desmitu statistu klātbūtnē, bija vērienīgākā kampaņa, turklāt laikā, kad amerikāņi bija smagi slimi ar politkorektumu, Obama, vēlēšanās savāca tikai 69 miljonus.
Lai nepaliktu par pēdējo nerru un pārstātu gvelzt visādas aplamības, katram ieteiktu ieiet Baltā nama mājas lapā un paskatīties, cik youtubu auditorija vispār izrāda interesi par Baiģenu, bet galvenais, cik viņam ir veltīti like un cik dislike: https://www.youtube.com/user/whitehouse

0
-1
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu