Vairāk nekā puse naudas viltojumu – 50 eiro banknotes

Infografiks: Latvijas Banka
Aleksandrs Antiņš

Naudas viltojumu skaits Latvijā šogad būtiski samazinājies, rāda jaunākā statistika par situācija naudas drošības jomā eiro zonā. 2019.gada 1.pusgadā samazinājies Latvijā atklāto viltojumu skaits un nodarītie finanšu zaudējumi.

Šī gada pirmajos 6 mēnešos Latvijas Bankā saņemti un identificēti 640 eiro naudaszīmju viltojumi – 477 banknotes un 163 monētas. Salīdzinot ar 2018.gada 1.pusgadu, viltojumu skaits samazinājies par 22%. Tad tika konstatētas 708 viltotas banknotes un 116 viltotas monētas. Savukārt nodarītie finanšu zaudējumi samazinājušies par 20%, salīdzinot 40.5 tūkstošu eiro zaudējumu 2018.gada 1.pusgadā un 32.3 tūkstošu eiro zaudējumu 2019.gada 1. pusgadā.

Vērtējot naudas viltojumu datus eirozonā, Latvija tradicionāli ir starp tām valstīm kopā ar Igauniju, Somiju, Kipru, Slovākiju, Lietuvu, kurās ir vismazākais viltojumu skaits uz 1 iedzīvotāju. Turklāt turpinās tendence viltojumu skaitam samazināties – 2018.gadā kopumā atklāto viltojumu skaits Latvijā samazinājās par 24%, nodarītie finanšu zaudējumi – par 14%.

Starp Latvijā izplatītākajiem viltojumiem ir 50 eiro banknotes – 74% no viltoto banknošu skaita un 55% no kopējā viltojumu skaita. Viltojumos joprojām dominē pirmās sērijas 50 eiro banknotes.

Jaunākais Eirosistēmas pārskats liecina, ka eiro zonā kopumā 2019.gadā 1.pusgadā konstatēts 251 000 viltotu banknošu, 2018.gada 1.pusgadā – 301 000 viltotu banknošu. Arī eiro zonā kopumā visbiežāk viltotās banknotes bija ar 50 nominālu – ap 54% no viltojumu skaita.

Iespēja saņemt viltotu banknoti ir ļoti maza. Viltojumu skaits joprojām ir ļoti neliels, salīdzinājumā ar apgrozībā esošo īsto banknošu skaitu. Pašlaik apgrozībā ir krietni vairāk nekā 22.5 mljrd. eiro banknošu, kuru kopējā vērtība ir vairāk nekā 1.2 triljoni eiro.

Gan eiro monētas, gan banknotes ir labi aizsargātas pret viltošanu, tomēr tas nenozīmē, ka cilvēki var zaudēt modrību. Iedzīvotāji un uzņēmēji aicināti iepazīt naudas zīmju dizainu un drošības pazīmes – viltojumu kvalitāte, it īpaši monētām, pārsvarā ir zema, un pietiek aptaustīt, apskatīt un pagrozīt banknoti vai aplūkot rūpīgāk monētu, lai noteiktu viltojumu. Aizdomu gadījumā naudas zīmes var nodot īstuma pārbaudei Latvijas Bankas kasēs Rīgā, K.Valdemāra ielā 1B, filiālē Liepājā, Teātra ielā 3, kā arī tuvākajā policijas iecirknī.

Latvijas Bankā darbojas vienotais naudas pārbaudes centrs. Iepriekš naudas viltojumu pārbaudes notika gan Latvijas Bankā, gan policijā, bet tagad visa aizdomīgā nauda nonāk Latvijas Bankas naudas laboratorijā, kur notiek visas aizdomīgo eiro un citu valūtu banknošu un monētu pārbaudes. Izdevies būtiski samazināt naudas pārbaudes laiku, un pašlaik esam starp vadošajām Eiropas valstīm pēc ātruma, kādā tiek pārbaudītas iedzīvotāju un naudas apstrādes uzņēmumu iesniegtās aizdomīgās naudas zīmes. Pašlaik iesniegtās viltotās naudas zīmes Latvijas Bankas naudas laboratorijā tiek pārbaudītas mazāk kā nedēļas laikā.

Autors Aleksandrs Antiņš ir Latvijas Bankas naudas laboratorijas vadītājs.

Pagaidām nav neviena komentāra

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu