EP vēlēšanas – kritušies un cēlušies 2

Torte ar Eiropas Parlamenta sēžu zāles attēlu. Foto: Ieva Leiniša, LETA
Gunārs Nāgels
Print Friendly, PDF & Email

Latvija ir izvēlējusies savus pārstāvjus Eiropas Parlamentā. Labi, ne jau gluži visa Latvija izteica savas vēlmes, bet gan 33,6% – kāda trešā daļa no visiem balsstiesīgajiem. Šajā laikā, kad Eiropas Savienība kļūst arvien svarīgāka, diviem no trim vēlētājiem ir pilnīgi vienalga, kas būs mūsu pārstāvji.

Salīdzinājumā – visā Eiropas Savienībā pāri par pusi balsstiesīgo piedalījās vēlēšanās – 50,97%. Tas ir nozīmīgi vairāk nekā iepriekšējās vēlēšanās 2014. gadā, kad piedalījās tikai 42,61% eiropiešu.

Rezultāti Latvijā bija ļoti interesanti – varam redzēt, kas notika ar partijām kādu pusgadu pēc 13. Saeimas vēlēšanām.

Toreiz populārākā Saskaņa tagad nedaudz kritusi no 19,8% uz 17,45%. Otra populārākā partija Saeimas vēlēšanās – Artusa Kaimiņa KPV LV tikpat kā iznīcināta – no 14,25% uz tikai 0,92%. Trešā – Jaunā konservatīvā partija – pārdzīvojusi mazliet labāk, krītot no 13,59% uz 4,35%. Ceturtā – Attīstībai/Par! no 12,04% mazliet kāpusi uz 12,42%. Piektā – Nacionālā apvienība no 11,01% pieaugusi uz 16,40%. Sestā – Zaļo un zemnieku savienība – kritusi uz pusi – no 9,91% uz 5,34%.

Īstais brīnums ir Jaunā Vienotība. Ja Saeimas vēlēšanās tā paspēja dabūt tikai 6,69% no balsīm, tad Eiroparlamenta vēlēšanās tā ir četrkāršojusi savu popularitāti uz 26,24%.

Vēl ir zīmīga Latvijas Krievu savienība, kura no 3,20% Saeimas vēlēšanās dubultojās uz 6,24% un iegūst vienu no astoņiem Latvijas mandātiem.

Iepriekšējās Eiropas Parlamenta vēlēšanās Vienotība ieguva 46,19% balsu, un sūtīja uz Briseli četrus deputātus. No tiem četriem, kuri tika ievēlēti 2014. gadā, Eiroparlamentā paliek Valdis Dombrovskis un Sandra Kalniete. Trešais, Artis Pabriks pārgājis uz apvienību Attīstībai/Par! un ir Latvijas aizsardzības ministrs. Ceturtais, Arturs Krišjānis Kariņš ir Latvijas Ministru prezidents. Līdzīgi kā Latvijas Saeimā, deputātam kļūstot par Eiropas komisāru vai pārnākot uz darbu Latvijas valdībā, nākamais kandidāts aizņem viņa vietu. Tā Latvijas deputāti no Vienotības tieši pirms šāgada vēlēšanām bija Sandra Kalniete, Aleksejs Loskutovs, Kārlis Šadurskis un Inese Vaidere.

Interesanti, ka skandālos iesaistītā Rīgas domes bijusī vadība – mērs Nils Ušakovs (S) un vicemērs Andris Ameriks (GKR) ir abi sekmīgi ievēlēti Eiroparlamentā. Ar to var tikai saprast, ka Saskaņas vēlētāji ir ļoti apmierināti ar to, kas tagad tiek atklāts par Rīgas domes darbiem.

Autors ir laikraksta “Latvietis” redaktors

Komentāri (2)

dajudhay73 01.06.2019. 01.39

Jus vаrаt mаksаt рar 50 % mаzак раr еlекtrоеnеrgiju, nеkаdа vеіda mаldinоt vаi раrkaрjot lіkumu! Еs іesаku vіsіеm іzlаsіt so rакstu – http://bit.ly/lesspaid Es tо еsmu іzmаntojis kорs dесеmbra, un rеkіns раtiеsаm ir kluvіs mаzаks!q

0
0
Atbildēt

0

QAnon 31.05.2019. 16.50

Pēdējo paku makaronu Jaunā Komparķija sakarināja uz intelektuāli alternatīvi apdāvināto ausīm uz Saeimas vēlēšanām. Kā teica viens klasiķis: “Var šmaukt daļu sabiedrības visu laiku, var šmaukt visu sabiedrību noteiktu laiku, bet nevar šmaukt visu sabiedrību visu laiku”

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu