Darbinieku trūkums pastāv līdztekus bezdarbam • IR.lv

Darbinieku trūkums pastāv līdztekus bezdarbam

3
Ilustratīvs attēls no pixabay.com
Margarita Platace

Biedrība “Lauku ceļotājs” pagājušajā nedēļā norādīja, ka Latvijas lauku tūrisma uzņēmēji sastopas ar izteiktu apkalpojošās sfēras darbinieku trūkumu. Taču ar šo problēmu saskaras ne tikai lauku tūrisms, bet visa viesmīlības un tūrisma nozare kopumā, īpaši ēdināšanas uzņēmumi. Darbinieku trūkumu radījuši vairāki aspekti – augstās darba kvalitātes prasības, atalgojums, kas ne vienmēr ir konkurētspējīgs ar ārvalstīs piedāvāto, un tas, ka ne visi darba meklētāji ir gatavi intensīvi strādāt.

77,7% uzņēmēju darbaspēka pieejamību vērtē kā sliktu

Darbaspēka trūkums ir problēma, kas skar ne tikai tūrisma nozari – kopumā Latvijā aptuveni 77,7% uzņēmēju norāda, ka darbaspēka pieejamība ir slikta vai drīzāk slikta (Turības Biznesa indeksa dati, 2019). Tajā pašā laikā 2018. gadā Rīgas reģionā bezdarba līmenis bija 6,5% (Centrālās statistikas pārvaldes dati, 2018). Tātad vienlaikus ir gan daudz darba meklētāju, gan daudzi, kuriem trūkst darbinieku.

Tūrisma un viesmīlības nozarē to izjūtam īpaši spilgti, jo viena pēc otras Rīgu piepilda jaunas viesu uzņemšanas vietas – pēdējos gados durvis vērušas gan rekonstruētas, gan jaunbūvētas viesnīcas, arī patlaban top un tuvākajos gados iecerēti vairāki jauni projekti. Rezultātā nozarē ir dažāda līmeņa darbinieku trūkums, arī tādās pozīcijās kā istabenes viesnīcās vai viesmīļi restorānos. Šāds darbs nav viegls, turklāt ir arī augstas prasības attiecībā uz darba kvalitāti, taču nereti cilvēkus attur nevis šie faktori vai pat atalgojuma jautājums, bet gan nevēlēšanās intensīvi strādāt.

Nevar nolaist latiņu zemāk

Uzņēmējs tūrisma vai viesmīlības jomā zināmā mērā ir situācijas ķīlnieks – darbinieku trūkst, līdz ar to nevar kāpināt viesu apjomus, tajā pašā laikā tieši viesu apjomi ietekmē peļņu un iespējas paaugstināt darbinieku atalgojumu. Augstās darba prasības nereti kavē potenciālos darbiniekus, taču jāsaprot arī uzņēmējs, kurš nevar nolaist latiņu zemāk, riskējot pazaudēt klientus.

Lai gan tūrismā izteikti aktīvāka sezona ir vasarā un mazāk noslogota – ziemā, darbinieki ir nepieciešami visu laiku. Situācija ir sarežģīta, taču viens no risinājumiem ir aktīvs darbs pie jau esošo darbinieku noturēšanas. Dažādas bonusu sistēmas, komandas saliedēšana u.tml., jo motivācija nenozīmē tikai atalgojumu.

Katru reizi, kad tirgū ienāk jauns nozares spēlētājs, darbiniekiem tās ir plašākas izvēles iespējas, un reizēm pat šķietami nenozīmīga lieta – neliels atalgojuma paaugstinājums, ērtāks darba laiks, tīkla viesnīcu pakalpojumi par zemāku cenu u.tml. – var kalpot par katalizatoru izvēlē – palikt vai mainīt darbavietu. Uzņēmumos ar mazāku darbinieku skaitu lojalitāte ir augstāka, savukārt lielākos, piemēram, starptautiskās tīkla viesnīcās vai tūrisma aģentūrās ir plašākas iespējas bonusiem, piemēram, ceļojumi par draudzīgākām cenām u.tml.

Plašas izvēles iespējas gan klientiem, gan darbiniekiem

Ja uzņēmumā trūkst darbinieku, tas tieši ietekmē pakalpojumu kvalitāti, kas viesmīlības nozarē ir izšķirošs aspekts. Šobrīd daļa viesnīcu izvēlas nakts stundās nenodarbināt cilvēku reģistrācijā, tā vietā atstājot tikai telefona numuru, uz kuru viesis var zvanīt. Bet šāds risinājums nelīdzēs, ja restorānā trūkst viesmīļa vai pavāra – apmeklētāji vēlas gan brokastis, gan pusdienas, gan vakariņas, un, ja restorāns nespēs nodrošināt kvalitatīvu apkalpošanu visas dienas garumā, viesis vienkārši izvēlēsies citu restorānu vai viesnīcu. Patlaban izvēles iespējas ir tik plašas, ka viesi to var atļauties.

Uzņēmējam savukārt jādomā par visiem aspektiem – lai viesi būtu apmierināti, lai pakalpojuma kvalitāte būtu pietiekami augsta, lai cena būtu atbilstoša, atsauksmes labas, un galu galā – arī darbinieki būtu apmierināti un motivēti. Tas nav viegli, taču jāraugās no otras puses – Latvijā tūrisma un viesmīlības jomā latiņa ir pacelta pietiekami augstu. Viesi zina, ka šeit viņi var saņemt to, ko nevar daudzviet citur pasaulē. Un tas ir iemesls būt lepniem.

 

Autore ir Biznesa augstskolas “Turība” Starptautiskā tūrisma fakultātes docētāja

Komentāri (3)

Sskaisle 17.04.2019. 09.06

par lauku tūrismu – es esmu nevis vienkārši aktīva, bet ļoti aktīva lauku apceļotāja – es cenšos apgūt to kultūrmantojumu , ko esmu palaidusi garām –

diemžēl – es katru reizi jūtos vainīga, ka nevaru pasūtīt ēdināšanu, nakšnošanu un ļaut noplenīt , ka es nevaru atļauties ziedot tik cik konkrētais kultūrvēstures piemineklis būtu pelnījis.
Ja mūsu valstī nauda tiktu ne tikai nelielai daļai bagātnieku, bet plašākam cilvēku lokam, tad vietejie uzņēmēji varētu maksāt labākas algas darbiniekiem un cilvēki tērētu vairāk.
Tagad es esmu ceļotāja ar desas nozaguša suņa vainas apzinu – visu laiku jūtos kā parādniece

Jautājuma būtība ir par sociālo netaisnību, par valsts nespēju pildīt politiķu sludināto – līdztiesība un vienādu iespēju zeme –
darbībā notiek viss pretējais pirms velēšanām solītajā

arī NOVADU reforma ir īslaicīgs šābrīža politiķu redzējums naudas ieguvei , ko pašiem notriekt, nevis ieguldījums valsts ilglaicīgā attīstībā

+1
0
Atbildēt

0

[email protected] 17.04.2019. 20.34

Jūs varat maksāt par 40% mazāk par elektroenerģiju, nekādā veidā maldinot vai pārkāpjot likumu! Es iesaku visiem izlasīt šo rakstu – https://utka.su/saveenergy Es to esmu izmantojis kopš decembra, un rēķins patiešām ir kļuvis mazāks!

0
0
Atbildēt

0

Sskaisle 17.04.2019. 08.58

Visu laiku notiek šī nenormālā spēle vienos vārtos!

Runāsim taču skaidri un gaiši – visiem uzņēmējiem, kuri meklē darbiniekus šie darbinieki jau sen ir. No Ukrainas , no Moldovas, Baltkrievijas. Mana kompānija apkalpo bankas ,apkalpo vairākas starptautiskas IT kompānijas, celtniecības uzņēmumus –
nevaru pateikt konkrēti, bet mans iespaids ir tāds, ka tur arvien vairāk sāk dominēt
nvs valstu cilvēki. Nevis puse uz pusi, bet jau dominē –

Meklēti tiek vergi, kurus drāzt līdz bezsamaņai un tādi vergi ir bijušās padrepublikas, kur nabadzība ir lielāka kā Latvijā.

Ja meklētu darbiniekus – izrakstītu no Vācijas, no Francijas , no Rietumiem – bet nemklē taču darbiniekus – nu nemeklē – nu ko variet te muldēt

+1
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu