Tipogrāfs Meijers un Latvijas nauda

Firmas pēdējais īpašnieks Arno Meijers pagājušā gadsimta 20. gados
Ingus Bērzons
Print Friendly, PDF & Email

Četrās paaudzēs vācbaltiešu Meijeru dzimta pārvaldīja slavenu tipogrāfiju Liepājā, kurai bija īpaša loma jaunās valsts vērtspapīru tapšanā, bet tajā drukātās pudeļu etiķetes ir kolekcionāru lepnums

Meijera spiestuve bija viens no vecākajiem vācu rūpniecības uzņēmumiem un ilgus gadu desmitus skaitījās lielākais šāda veida uzņēmums ja ne visā Latvijā, tad vismaz Kurzemē. Šajā spiestuvē drukātas arī pirmās Latvijas naudaszīmes — 25 rubļu gabali ar tumši zilajiem cipariem, kurus vēl tagad labi atceras toreizējo laiku līdzdzīvotāji, — tā ar ekonomikas latviskošanas laikmetam netipisku nožēlu 1939. gada 24. jūnijā vēstīja avīze Rīts. Tie bija atvadu vārdi reiz slavenam uzņēmumam, kas četrās paaudzēs bija piederējis vācbaltiešu Meijeru (Meieru) dzimtai un kam bija nopelni gan latviešu grāmatniecības attīstībā, gan jaunās valsts vērtspapīru tapšanā grūtajā 1919. gadā. 

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt drukātā vai digitālā žurnāla abonentam. Esošos abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu