Dzimumu līdztiesība ir ne tikai balsstiesības, bet arī līdzvērtīgs atalgojums • IR.lv

Dzimumu līdztiesība ir ne tikai balsstiesības, bet arī līdzvērtīgs atalgojums

9
Ilustratīvs attēls no pixabay.com
Agita Jākobsone

8. marts ir Starptautiskā sieviešu diena, kad īpaša uzmanība lielā daļā pasaules tiek veltīta dzimuma līdztiesības un sieviešu tiesību jautājumiem. Viens no jautājumiem, par ko tiek runāts, ir atalgojums, ko vīrieši un sievietes saņem par līdzīgiem darba pienākumiem.

Konsultāciju kompānijas Fontes 2018. gada atalgojuma pētījums liecina, ka Latvijā par līdzvērtīgu darbu vīrieši saņem par 6,1% vairāk nekā sievietes, un finanšu sektorā šī plaisa sasniedz pat 8%. Tas liek jautāt – cik vienlīdzīgi īsti esam?

Nevienlīdzīgs atalgojums vīriešiem un sievietēm ir globāla problēma: Apvienoto Nāciju Starptautiskās darba organizācijas (ILO) aplēses rāda, ka pasaulē vidēji uz katru ASV dolāru, ko nopelna vīrieši, sievietes nopelna vien 77 centus, turklāt šie rādītāji ir vēl bēdīgāki sievietēm ar tumšāku ādas krāsu, imigrantēm un mātēm ar maziem bērniem.

Savukārt OECD valstīs veiktais atalgojuma pētījums liecina, ka situācija pamazām uzlabojas – pēdējās desmitgadēs plaisa starp vīriešu un sieviešu atalgojumu samazinās.

Tā, piemēram, Apvienotajā Karalistē atalgojuma atšķirība no teju 50% 1970. gadā sarukusi uz apmēram 17% 2016. gadā. Lai gan OECD pētījuma metodes nedaudz atšķiras no ILO, abi pētījumi rāda līdzīgu tendenci – pēdējos pārdesmit gados situācija pakāpeniski izlīdzinās, kaut arī atšķirības joprojām ir lielas. Arī Latvijā ir, uz ko tiekties.

Līdzvērtīgs atalgojums par līdzvērtīgu darbu ir stāsts ne tikai par to, kā darba devējs vērtē darbiniekus, bet par vienlīdzību daudz plašākā mērogā. Pēdējā laikā aizvien biežāk redzam sabiedrībā mēģinājumus līdzsvarot vīriešu un sieviešu ieguldījumu ne tikai profesionālajā darbībā, bet arī ģimenes dzīvē un sabiedriskajās aktivitātēs. Daudz tiek runāts par abu vecāku vienlīdzīgu iesaisti bērnu audzināšanā, vienlīdzīgu mājsaimniecības pienākumu sadali vai iespēju ieņemt vadošus amatus. Šķiet tikai pašsaprotami, ka vienlīdzībai jāizpaužas arī līdzvērtīgā atalgojumā par līdzīgiem darba pienākumiem.

Darba vide, kas nodrošina vienlīdzīgu attieksmi pret ikvienu darbinieku, dod iespējas daudz veiksmīgāk piesaistīt jaunus talantus un pilnvērtīgi izmantot darbinieku potenciālu. Vienīgajai darbinieka novērtējuma mērauklai jābūt tā kompetencēm un profesionalitātei. Mērķtiecīga darba rezultātā, pievēršot uzmanību atalgojumam gan atlases laikā, gan atalgojumu pārskatu posmā, pēdējo trīs gadu laikā Swedbank  ir izdevies nodrošināt līdzvērtīgu atalgojumu par līdzvērtīgu darbu sievietēm un vīriešiem. Tā būtu jābūt ikvienā jomā un ikvienā uzņēmumā Latvijā, kuru galvenā vērtība ir cilvēki.

Vīrieši un sievietes, jauni un gados vecāki, iesācēji savā profesijā un pieredzes bagāti speciālisti – sabiedrības mikromodelis, kur cieņpilnu un iekļaujošu darba vidi un  atbilstošu atalgojumu profesionālajām spējām ir pelnījis ikviens. Darbinieku atlases posmā nereti novērojam, ka kandidāti vīrieši prasa lielāku algu nekā kandidātes sievietes. Swedbank princips – maksāsim atbilstoši uzņēmuma atalgojuma politikai un noteiktajam, arī tad, ja tas nozīmē vairāk nekā sieviete sākotnēji ir prasījusi, jo mūsu pārliecība – profesionalitātei nav dzimuma.

Iekļaujoša vide, kurā ir vieta dažādībai un dzimumu līdztiesībai, ikvienā uzņēmumā rada apstākļus, kuros katrs darbinieks var justies pilnvērtīgi un darīt to, kas viņam padodas vislabāk. Vide, kur apzināmies un spējam pieņemt savstarpējo līdzību un atšķirību, veicina darbinieku un uzņēmuma izaugsmi. Vienlīdzīga attieksme darba vietā vispirms ir līdzvērtīgs atalgojums par līdzvērtīgu darbu sievietēm un vīriešiem. Svinot 8. martu, aicinu svinēt dzimumu vienlīdzību.

 

Autore ir Swedbank personāla pārvaldes vadītāja

Komentāri (9)

AK LV 08.03.2019. 07.54

Pieaudzis cilvēks pats izvēlas vai par piedāvāto atalgojumuu slēgt līgumu vai nē. Kāds tam visam sakars ar vienlīdzību?
………
Ir jābeidz vienreiz pieaugušus cilvēkus uzskatīt par bērnudārzu un tādēļ visu mēģināt regulēt. Ir beidzot jāsāk atgriezties pie sapratnes, ka pieaudzis cilvēks pats lemj par sevi un pats ir atbildīgs par saviem lēmumiem, tai skaitā, pats ir atbildīgs, ja piekrīt strādāt par nelielu atalgojumu.
………..
Nav nevienam pieaudzis cilvēks jāmēģina aizstāvēt vai regulēt lēmumus viņa vietā, bet no bērnības ir jāieaudzina, ka par savu dzīvi ir jādomā pašam, lēmumi ir jāpieņem pašam un par tiem jāatbild pašam, t.sk, ja esi piekritis strādāt par nelielu algu un darbu ar labāku algu atrast nevari – tad tā nav ne darba devēju, ne sabiedrības, ne valsts institūciju, ne kādas citas trešās puses vaina, bet gan tikai paša vaina. Jādomā pašam – vai trūkst izglītības, vai apķērības, vai vienkārši raksturs pašam par mīkstu, vai pašapziņa par zemu vai vēl kāda vaina. Vai arī vienkārši joma kurā strādā nespēj ģenerēt daudz naudas un tur nekad nebūs labas algas. Un pašam tad ir jāpieņem attiecīgi lēmumi, kā grozīt un uzlabot situāciju.
………
Jo vairāk sabiedrības dzīve tiek regulēta, jo bezatbildīgāki un nespējīgāki sabiedrības locekļi izaug, sabiedrība tiešām lēnā garā pārvēršas par bērnudārzu, kur tās it kā pieaugušie locekļi liela daļa nespēj ne pieņemt lēmumus, ne atbildēt par pieņemtajiem lēmumiem un savu rīcību, un gaida ka jautājumus atrisinās kāds cits, t.i., valsts institūcijas, ar visādiem aizliegumiem un regulācijām.
……….
Un tā rietumi šobrīd iet arvien vairāk bērnudārza virzienā – regulācijas kļūst arvien vairāk, rezultātā izaug nespējīgāki sabiedrības locekļi, kas noved atkal pie tā, ka vajag papildus regulāciju. Un tā rezultātā dēļ milzīgajām regulācijām nonākam pie totalitārisma, jo bērnudārzveidīgā masa nespēj pašregulēties, paši pieņemt lēmumus. To labi var redzēt Krievijā, kur regulācijas ir bijušas teju mūžīgi – lielākā daļa šīs sabiedrības locekļu nespēj nemaz piedalīties pašregulējošā sabiedrībā, un tādēļ cars tur rullē.
……….
Jo vairāk regulācijas, jo nespējīgāka sabiedrība, jo mazāka iespēja pastāvēt demokrātijai.
……….
Un tiem, kas vēlas, lai viņu interesēs pastāvētu kādas regulācijas, tie kas atbalsta šādas regulācijas, faktiski uzraksta sev uz pieres – es esmu neveiksminieks un nespējnieks. Savukārt, ja regulācijas aizstāv kāds veiksmīgs cilvēks, tad tas faktisku nozīmē (pat pašam varbūt neapzinoties to), ka viņš pārējo lielāko sabiedrības daļu uzskata par nespējniekiem un neveiksminiekiem, vai arī otrs variants – viņam ir kāda savtīga interese no attiecīgās regulācijas.

+3
0
Atbildēt

3

  Sskaisle > AK LV 08.03.2019. 10.01

  Jo vairāk regulācijas, jo nespējīgāka sabiedrība, jo mazāka iespēja pastāvēt demokrātijai – neaizraujies AK –

  lasu Kaspara Kļaviņa grāmatu -Savienotie trauki – cita starpā tur ir par to, ka izrādās kāda tur globāla kompānija jau ir pieņēmusi rezolūciju, ka visā pasaulē dzeramais ūdens ir privāts, ka pūlis nevar nodrošināt tīru dzeramo ūdeni, tāpēc tā apsaimniekošana jānodod globālām kompanijām ….

  ja to saliek kopā ar šajā IR numurā pubicēto info par plastmasu mūsos , ko pēta latviešu zinātnieces – tad ir tā, ka bez regulējumiem nekur un nekādi – jo globālo kompāniju ietekme – spēja uzpirkt valdības un starptautiskās org kā ANO, Unesco utt – neviens nenoliegs

  mani uztrauc- bet tādā bezspēcīgā līmenī, ka Latvija tiek padarīta par rapšu audzētāju un vēja parku zemi – kur naudu nosmels pasaules bagātie – kamēr mums nabadzība un beztiesiskums

  nezinu – nezinu vai to iespējams novērst

  0
  -2
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > AK LV 08.03.2019. 10.02

  https://www.delfi.lv/bizness/biznesa_vide/kronospan-riga-nopelnijis-120-miljonus-eiro.d?id=50889239

  esmu šokēta par šo ziņu – kā tad tā – mēs pat ar koksni paši neprotam nopelnīt ?

  Koksnes skaidu plātņu ražotājam SIA “Kronospan Riga” pagājušais finanšu gads bijis veiksmīgākais uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē un tā tīrā peļņa sasniedza 119,859 miljonus eiro, ziņo “Lursoft” Klientu portfelis.

  tas kas notiek Rīgā – par 101% ir NA bez -atbildība – viņi vadīja gan vides, gan tieslietu ministriju – tas ir drausmīgi, ka patrioti ir lielākie nodevēji

  0
  -2
  Atbildēt

  1

  QAnon > Drosma 08.03.2019. 10.43

  Ja savlaicīgi par noziegumiem pret latviešu un valsti būtu izbeigtas visas LC komunistu cūkas un čekas pidarasi, kurmi Bordānu ieskaitot, Rīgā šodien nesaimniekotu kremļa zagļu un žuļiku un slepkavu un pedofīlu pārstāvošā Saskaņa. Čekas projektu: JV, JKP un Par(OIK) arī nebūtu.

  0
  -2
  Atbildēt

  0

  andrejs > AK LV 08.03.2019. 10.51

  Vai arī vienkārši joma kurā strādā nespēj ģenerēt daudz naudas un tur nekad nebūs labas algas.
  —————————-
  Tieši tā, Labs piemērs ir medicīna un izglītības sistēma. Krievu laikos medmāsām (par sanitārēm es pat nerunāju) bija ļoti zemas algas (ja pareizi atceros, tad likme par vienu slodzi bija 80 rbļ., bet vienalga daudzas meitenes zinot to mācījās diezgan daudzus gadus māsu skolā un pēc tam visu mūžu faktiski bez karjeras izaugsmes iespējām rukāja līdz pensijai.
  Krievu laikos arī skolotājiem maz maksāja. Tomēr par skolotāju trūkumu neviens nesūdzējās. Tā bija pašu meiteņu izvēle.
  * * *
  Tāpēc man nav saprotamas :) mūšu skolotāju vaimanas pēc lielāka atalgojuma – cik zinu, tad reālā alga viņiem patiesībā nav nemaz tik slikta, plus gandrīz trīs mēnešu ilgs apmaksāts atvaļinājums.

  +1
  -1
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > andrejs 08.03.2019. 11.14

  nu ko jūs vecīši jokus dzeniet!
  Cik tad padlaikos bija labi apmaksātu profesiju?
  Pelnīja un labi, skaisti dzīvoja nomenklatūra – tie, kuri apkalpoja tā laika aaristorātiju kompartiju=čekistu un čekas stukačus

  medmāsiņas , kuras šeftējās , prata šeftēties – varēja pelnīt labāk, kā kolhoza traktorists vai rūpnīcas strādnieks, tāpat mākslinieki – radošie – kuri prata būt nomenklatūra kā dzemma skulme piemēram, saglabājot visas pirsmkara, jeb ulmaņlaiku privilēģijas, vai tādi, kā pauļuks, kuri neprata savaldīt mēli, neprata glaimot un kalpot – aizslēdza un izslēdza

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > Drosma 08.03.2019. 11.21

  tikko masu medijos izskanēja desmitiem diskusiju par šipkēvica- vēberes koncertu pie LNB valsts s imtgadē – NA ministe slapju muti stāsta, ka tie milzīgiem honorāri šiem esot maksāti jo esot paši labākie –

  tiešām? labākie jeb tomēr čekas stukaču tradīciju pārzinātāji un zinātāji – kas ir nevis vienkārši labi, jeb pat labākie , bet prasmīgākie , nekaunīgākie – kā tur Orta Ciepai Pūt vējiņos teica – tu jau suņa vietā – proti laizīt , proti kost – tā ir tā realitāte mūsu sabiedrībā – tā nelīdztiesība un nevienlīdzība sabiedrībā bet gatavība kalpot varai

  tas kā KM – kuru vada NA šķieda naudu saviem pietuvinātajiem kalpiem, nevis īstenoja godīgu, taisnīgu kultūras programmu visas sabiedrības interesēs

  es joprojām no valsts sitmgades dabūju tikai kreņķus – skatoties kā tie pietuvinātie lopi rija aizrīdamies .un man neko neatmeta –

  0
  -1
  Atbildēt

  0

QAnon 08.03.2019. 11.15

Par dzimumu līdztiesību. Bērnudārzu bērnu taisītāju par bezdzimuma kropliem,Viņķeli, un sliežu remontiem un mežizstrādi.

+2
-2
Atbildēt

0

Sskaisle 08.03.2019. 09.54

nekad neesmu ticējusi šitiem pekstiņiem – tā ir tāda nabu rubinašana, uz kā rēķina dzīvo tūkstošiem haļavščiku , kurus es vienkārši neieredzu –
tā pati gaile inga dzejā skandina par neizdevušos dzīvi, kamēr par mūsu naudu apbraukā pasauli , uzdzīvo, bet vīriešus, ar kuriem bērnus kopā radīja – pati izvēlējās – nekas cits kā liekulība tas nav

vienlaicīgi – manu māsīcu nosita varmāka – un vēl šodien nekur tālāk par sūdzību rakstīšanu neesmu tikusi

tas , kas notika ar studenti Pupiņu un pēc tam ar viņas mammu – tas nav sieviešu neliedztiesības jautājums – tas ir tikai un vienīgi tiesu sistēmas pērkamības kārtējais liecinieks

es šo ienu svinēšu kā piemiņas dienu tām dāmām, kuras cīnījās par mūsu tiesībām pagātnē , nevis par tam liekulēm, kuras krāšņi bauda dzīvi uz šo cīnītāju nopelnu lauriem un mūsu kopējās naudas

0
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu