Politiskās ietekmes risks uz valsts kapitālsabiedrībām 3

Ilustratīvs attēls no pixabay.com
Dace Helmane
Print Friendly, PDF & Email

Ministru prezidenta amata kandidāta Krišjāņa Kariņa (JV) valdības deklarācijā iekļautais punkts par pakāpenisku valsts kapitālsabiedrību pārvaldes centralizāciju, nododot to vienas institūcijas atbildībā, rada riskus atsevišķa politiskā spēka ietekmei uz visiem valsts uzņēmumiem.

OECD vadlīnijas, uz kurām atsaucās valdības deklarācijas autori, nosaka, ka valsts politikas mērķiem ir jābūt tādiem, kas rada labumu plašākai sabiedrībai attiecīgajā valsts uzņēmumu jurisdikcijā. Tajā pašā laikā lēmums pakāpeniski nodot valsts kapitāldaļu funkciju vienai institūcijai Latvijas politiskajā situācijā var radīt apstākļus, kad valsts uzņēmumi tiks izmantoti viena politiskā spēka interesēs. Tas var veicināt situāciju, kad lēmumi par to attīstību un nākotni netiek pieņemti kapitālsabiedrību un visas valsts labā, bet ir izdevīgi tikai šauram cilvēku lokam, tādējādi veicinot necaurspīdīgu to pārvaldību.

Piedāvātais modelis nerisina pašreizējās valsts kapitālsabiedrību pārvaldības problēmas, piemēram, konkrētajai politiskajai partijai pietuvinātu cilvēku, nevis profesionāļu iecelšanu atbildīgos amatus. Tāpat nav skaidrs, vai un kā šāda sistēma uzlabos situāciju publisko iepirkumu jomā, un situācijā, kad valsts kapitālsabiedrību pārvalde ir koncentrēta vienuviet, drīzāk tiks veicināta labvēlīga augsne korupcijas riskiem.

Valsts kapitālsabiedrību pārvalde ir decentralizēta tādās ekonomiski attīstītās valstīs kā Somija un Japāna. Esošajā politiskajā situācijā, kāda pašlaik ir mūsu valstī, lēmums par pāriešanu uz centralizētu valsts kapitālsabiedrību pārvaldi, būtu sasteigts.

Kopumā ideja par kapitālsabiedrību pārvaldības funkciju centralizāciju ir pareiza, tomēr patlaban noteikti neesam tādā brieduma pakāpē, lai šis lēmums novērstu esošās problēmas.

 

Autore ir Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja

Komentāri (3)

Jānis Lakijs 21.01.2019. 14.21

“Biedrība „Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts” (InCSR) tika dibināta 2011. gada sākumā ar mērķi stiprināt valsts un vietējās kopienas ilgtspējīgu attīstību, izglītojot sabiedrību un paaugstinot izpratni par atbildīgu un tālredzīgu rīcību un sekmējot pilsoniskās sabiedrības attīstību. InCSR piedāvā uzticamus mērījumus,atbalsta un veicina pilsoniskās sabiedrības aktivitātes, rīko un piedalās dažādos projektos, semināros un kampaņās par atbildīgu, tālredzīgu un drošu uzvedību, kā arī nodrošina platformu pieredzes un viedokļu apmaiņai.
Mūsu vīzija ir kļūt par vadošo organizāciju atbildības un ilgtspējas jomā reģionā, veicinot informācijas atklātību, sekmējot sabiedrības izpratni un piedāvājot populārus, uzticamus mērījumus. Savā darbā ievērojam mūsu biedru definētās vērtības: profesionalitāti, uzticamību un atklātību.”
http://incsr.eu/lv/incsr-eksperti/kas-mes-esam/

Biedrība, kas sevi dēvē par “institūtu”. Bet varēja taču nosaukties arī par “akadēmiju” 🙂

+1
0
Atbildēt

0

J.šveiks 21.01.2019. 14.59

Vai tad Rīgā nav viss vienas partijas nagos , ne ar ko nerēķinoties?Visās treknajās kapitālsabiedrībās sēž pa resnam saskaņiešu balstsm , tiko uz ostu aizrotēja māsters 20 , bemķenu gan iemeta aiz restēm , bet cik devīgs bija māsteram , kamēr sēdeja Rīgas satiksmē , cik miljonus neaizdeva dome un cik miljonu neizklīda pa šo privātajiem kontiem? interesanti tagad korupcija apstāsies , kad lembe devis kempmaijeram rīkojumu Jurašu izčakarēt un no saeimas izēst?

+1
0
Atbildēt

1

  altinyildiz > J.šveiks 21.01.2019. 15.18

  Kopš sabotieri: Potapova(Štirlic) ar Jurašu, ir prom, liekas, KNAB sācis normāli strādāt, bēdīgi tikai, ka tie abi tagad ir likumdevēji. Mūdzim Jurašam vajadzēja lidot uzreiz pēc tam, kad tas bija apmelojis Parādnieka kungu par MNA mafijas tam, it kā ieskaitītiem 500 000

  0
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu