fbpx

“Latvenergo” krimināllietā tiesa pēc Miķelsona lūguma izprasīs NDP protokolus 13

Apsūdzētais - bijušais AS "Latvenergo" prezidents Kārlis Miķelsons pirms tiesas sēdes. Foto: Ieva Leiniša, LETA
Indra Sprance
Print Friendly, PDF & Email

Latvenergo amatpersonu krimināllietā tiesa trešdien apmierināja bijušā Latvenergo prezidenta Kārļa Miķelsona lūgumu izprasīt no Valsts prezidenta kancelejas protokolus Nacionālās drošības padomes (NDP) sēdēm, kurās skatīti jautājumi par TEC rekonstrukciju.

Latvenergo iepirkumi TEC-2 rekonstrukcijas divām kārtām ir lielākais atklātais korupcijas skandāls Latvijā ar kukuļu summām 17,7 miljonu eiro apmērā. Shēmu līdzdalībnieki paspēja saņemt 4,1 miljonus līdz brīdim, kad 2010. gada vasarā iejaucās KNAB. Uz apsūdzēto sola nu sēž toreizējā Latvenergo vadība, taču izmeklēšanas gaitā tika pārbaudītas arī aizdomas par slepeniem maksājumiem politiķiem, bet pierādījumi netika iegūti.

Pamatojot savu lūgumu, Miķelsons trešdien tiesā norādīja, ka personīgi piedalījies vismas trīs NDP sēdēs, kurās runāts par elektroenerģijas un siltumenerģijas stratēģiju valstī, tajā skaitā arī par būvniecības procesiem gan TEC-1, gan TEC-2 pirmās kārtas un otrās kārtas gaitā.

«Par visām ķibelēm ar piegādātājiem, konkursiem, vismaz tādi ziņojumi manā laikā bija. Tāpēc, manuprāt, tas ir būtiski, lai redzētu, kādus jautājumus uzdeva tā laika premjeri — ja nemaldos vismaz trīs premjeru klātbūtnē — , tā laika prezidenti — vismaz divi sastāvi, man liekas — kāds ir kopējais viedoklis par to, ar kādiem partneriem mēs varam strādāt. Tas ir būtiski, manuprāt,» paziņoja Miķelsons.

Miķelsona advokāts Egons Rusanovs Ir pauda viedokli, ka protokoli ir nepieciešami, jo prokuratūras ieskatā Miķelsons manipulējis un panācis vēlamo uzņēmumu uzvaru iepirkumos, savukārt «šajos protokolos būs cita informācija, kā tas patiesībā notika».

Miķelsons tiesas sēdē nenosauca datumus konkrētām NDP sēdēm, kurās pats ir piedalījies, taču Rusanovs skaidroja, ka tiek izprasīti protokoli arī tām sēdēm, kurās Miķelsons nav piedalījies, bet šie jautājumi skatīti. Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesnesis Andis Celms trešdien nolēma apmierināt šo Miķelsona lūgumu.

NDP sēdes ir slēgtas un to diskusijas ir valsts noslēpums. Līdz ar to NDP protokolu pievienošana var radīt papildu sarežģījumus lietas izskatīšanā, kas jau tā šobrīd virzās ļoti gausi. Kopš pirmās tiesas sēdes šā gada janvārī process nekur tālu pēc būtības nav pavirzījies, virkne tiesas sēžu atliktas un arī nākamā ieplānota tikai uz nākamā gada aprīli.

NDP vada Valsts prezidents, padomē ietilpst Saeimas un valdības pārstāvji un tā saskaņo augstāko valsts institūciju īstenoto politiku nacionālās drošības jomā. Jāuzsver, ka  NDP lēmumi ir rekomendējoši un neatbrīvo atbildīgās amatpersonas no atbildības par to pieņemtajiem lēmumiem. TEC rekonstrukciju periodā līdz 2007. gada vasarai Valsts prezidente bija Vaira Vīķe — Freiberga, pēc tam Valdis Zatlers.

Latvenergo krimināllietas būtība īsumā — izmeklēšanā ir savākti pierādījumi, ka Latvenergo amatpersonu grupa laikā no 2004. līdz 2010. gadam ņēmusi kukuļus no Spānijas konsorcija Iberdrola un turku uzņēmuma Gama, kas īstenoja TEC-2 rekonstrukcijas pirmo un otro kārtu, kā arī Francijas kompānijas Alstom, kas ieguva pasūtījumu darbiem Pļaviņu HES. Pirms konkursiem saskaņoti uzvarētāji un kukuļu apjomi, kas maksāti caur konsultantu firmām.

Kā jau agrāk ziņoja žurnāls Ir, izmeklētājiem īpaši veiksmīgas izrādījās kratīšanas pie darījumu “kasiera” Andreja Livanoviča — viņa firmas bija slēgušas konsultāciju līgumus ar ārzemju kompānijām, savācot kukuļiem atvēlētos Latvenergo līgumu procentus. Livanovičs bija sīki dokumentējis visus naudas darījumus.

Livanoviča pierakstos ir arī neatšifrēta aile, kas uzrāda prāvus maksājumus skaidrā naudā. Vienā tabulā šī aile atzīmēta ar nosaukumu “Pol”, citā ar “J”. Pats Livanovičs skaidrojis kā “Polārzvaigzni” un patiesos naudas saņēmējus nav atklājis. Izmeklēšanai bija aizdomas, ka šajās ailēs atzīmēti maksājumi politiķiem.

Summas ir lielas. TEC-2 pirmās kārtas iepirkumā aiz “J” paslēptais adresāts saņēmis tikpat, cik Latvenergo prezidents Kārlis Miķelsons ar viceprezidents Aigars Meļko kopā, — 2,25 miljonus eiro. Laikā, kad notika šīs koruptīvās vienošanās, valdību stūrēja Tautas partija — premjerministrs Aigars Kalvītis uz skatuves, aizkulisēs partijas tēvs Andris Šķēle. Izmeklēšanā iztaujāts viņa līdzgaitnieks Jurģis Liepnieks, taču nekādi pierādījumi politiķu iesaistei neesot savākti. Kurš saņēmis šos Livanoviča tabulā ierakstītos miljonus, tā arī nav noskaidrots.

Latvenergo termoelektrocentrāļu rekonstrukcija ir milzīgi investīciju projekti, kas īstenoti vairāku gadu laikā. TEC-1 rekonstrukciju īstenoja Siemens grupas uzņēmums Zviedrijā, līgums par to noslēgts 2003. gadā, izmaksas pārsniedza 106 miljonus eiro. TEC-2 rekonstrukcija notika divās kārtās — pirmo īstenoja spāņu kompānija Iberdrola, 2005. gada decembrī noslēdzot būvniecības līgumu par 177 miljoniem eiro un servisa līgumu par 95 miljoniem. Otro kārtu uzticēja turku kompānijai Gama, kas 2010. gada martā noslēdza līgumu par 332 miljoniem.

Tieši par TEC-2 iepirkumiem ir izvirzītas korupcijas apsūdzības un notiek lietas iztiesāšana. Laikā, kad tika lemts par abu TEC-2 kārtu iepirkumiem, nomainījušās vairākas valdības. Kā jau teikts, pirmās kārtas īstenošana notika Aigara Kalvīša pilnvaru termiņā, bet otrā kārta — Kalvīša, Ivara Godmaņa (LPP/LC) un Valda Dombrovska (Jaunais laiks) pilnvaru laikā.

Komentāri (13)

Sskaisle 06.12.2018. 07.39

un vēl – kad lasu šādus rakstus – es vienmēr domāju – redz kā ir LATVIJĀ- tev jābūt kabatā miljoniem, lai tu cilvēks spētu tiesāties, ja tu dzīvo no algas, tad par tiesu , par taisnīgumu, par cilvēcību aizmirsti – norij to skarbo realitāti , ka esi pliks un neaizsargāts no valsts un citiem zagļiem un dzīvo nost vai lec Daugavā

+3
0
Atbildēt

0

Sskaisle 06.12.2018. 07.36

jā, ko lai saku …. tas ir drausmīgi

tomēr … vakardien RIGA24 noskatījos raidījumu Latvijas labums, kurš bija veltīts oik -am un tas bija vēl drausmīgāk – konkrēti – ka Ekonomikas ministrija nespēj novērst oik bandītisko shēmu, EM valsts sekretārs nespēj paskaidrot kā tā var būt , ka ministrija nespēj atbildēt, cik īsti stacijas darbojas, cik nē, cik naudas iekasēšana ir pamatota, cik nē

Pēc tam ltv1 skatījos tieša runa, par citu ministriju – KM -par Valsts Simtgades naudas izsaimniekošanu
– Raidījumu man bija ļoti grūti skatīties – daudzu iemeslu dēļ. Tas, ka ministrijas mājas lapā ir tik daudz vecas, nepareizas informācijas, kuras izmantošana tiek pārmesta žurnālistiem – tas ir aburds. Nedrīkst būt tāda ministre, kurai ir dubultā grāmatvedība – kamēr nevienu neinteresē – publicē vienas tāmes , kad sāk skatīt un pētīt – tad pēkšņi ir citas tāmes. Kāpēc pašas ministrijas melo, krāpjas, veido negodīgu konkurenci, korupciju vai korupcijas riskus? Kāpēc mums sabiedrībai māca būt godīgiem un taisnīgiem, kamēr paši rīkojas pretēji?

es nezinu, es patiešām nezinu, kā mēs kā valsts spēsim pastāvēt 21.gs. izaicinājumos,ja esam tik zaglīgi, tik melīgi, tik alkatīgi un nespējīgi.

Skaidrs, ka konkrēti man vajadzētu emigrēt un jo tālāk , jo labāk, jo ignorēt to , kas notiek Latvijā es nespēju, bet samierināties ar to – ne tik

0
0
Atbildēt

3

  tonijs > Drosma 06.12.2018. 15.31

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > Drosma 06.12.2018. 07.48

  jā -neprotu labi izteikties – tai raidījumā par oik runa bija par to, ka oik shēma, kā apzagt sabiedrību sekmīgi turpina darboties, tāpēc, ka shēmai ir politiskais jumts – citiem vārdiem – shēmas fukcionēšanā – kā negodīgi iegūt līdzekļus pirmkārt ir ieninteresēti politiķi –

  tad jautājums – vai tiešām Latvijas valstī nav neviena politiska spēka, kurš lūgtu tiesisko palīdzību mūsu draugiem – ASV, AK, VĀCIJAI, ZVIEDRIJAI – lai atrastu korupcijas organizētājus un saliktu viņus cietumos?

  Kā banku ABLV ātri un viegli un klusi nocēla no trases, tikko ASV pakratīja ar pirkstiņu ? Kur ir tas svarīgais pirkstiņš , kurš mums ir jālūdz pakratīt , lai oik bandītus saliktu cietumos?

  Nu labi – jāiet uz darbu – kādam šai zagļu – čekistu komunistu lielvasltī jau arī jāstrādā …. citādi nebūs ko zagt

  +3
  0
  Atbildēt

  0

  J.šveiks > Drosma 06.12.2018. 08.05

  tāpēc ka visas vecās partijas ir taisījuši zagļi un korumpanti.Jaunās netiek laistas pie šprices , jo tad tur augšā patiešām sāksies haoss, ar ko draud pabriķis. Lai zaļo zagļu savienība( lembes padauzas) tiktu ņemtas koalīcijā , kurus negrib JKP , pseidonacionāļi plēš matus , lai tik šos laupītājus neizmestu no koalīcijas, tas mans personīgs viedoklis , iespējams alojos.

  +3
  0
  Atbildēt

  2

  altinyildiz > J.šveiks 06.12.2018. 10.39

  Jums, veciem pedofīliem un nodzītām maukām, rokām vajadzēja nokalst, pēc tam, kad bijāt nobalsojuši par Gorbunova “smuko frizūru”, tad šodien mūs neapdraudētu čekas kurmis Bordāns, krievu miltārista atvase, Potapova(Štirlic) un bargās krievenes vīrelis, kontrabandas jumts, apmelotājs Jurašs.

  0
  -2
  Atbildēt

  1

  J.šveiks > altinyildiz 06.12.2018. 17.17

  ej vienu iesvied un nomierinies , izskatās ka sen neesi no korķa nokāpis

  +2
  0
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > J.šveiks 06.12.2018. 10.05

  nu partijas jau nav ne no putina, ne trampa te savestas iekšā

  mūsu pašu bāliņu roku darbs

  skat kas notiek kultūrā – samaksājām par filmu lustrum , kas parādīja, ka čekas virsnieki ir gatavi sniegt liecības par stukaču nevainīgumu , ka vajag tik samaksāt

  nu? kas tas ir ?

  vai šitā varas elites izdarīšanās ar simtgades svinībām ? es pēc salūta mājās tiku eleganti un smuki – bet Svētā Debess – mani tautieši kā tādi nabagi Indijā tika grūsti laukā no viliceniem – bļedj – miljonus !!! no valsts budžeta saņem LDZ , bet kad nu reiz nabagiem jāuzsauc kāds braucieniniņš – tad izrādās , ka tad naudiņa nesanāk

  klau – 19.11. konccerts krastmalā – zini kāpēc tur nebija neviena politiķa – neviena vip? jo koncerts nabagiem – iedomājies – sēdēt aukstumā , vējā pustotru stundu un aktīvas transporta straumes fonā klausīties ākstīgās dziesmās

  traki – nu pavisam traki –

  varētu nodzerties bet nevar, varētu pīpēt zālīti – bet tā atkal smadzenes kaltējot – es neredzu izeju – vienīgi , ka palikšu drusku vecāka – kļūšu par anarhisti – bez cīņas nepadošos –

  0
  0
  Atbildēt

  1

  altinyildiz > Drosma 06.12.2018. 10.30

  Būtu tu zanEs līmeņa mauka, varētu iešņaukt kokaīnu, lai tava bezjēdzīgā, latviešu nīdējas, dzīve neliktos tik drūma.

  0
  -2
  Atbildēt

  0

altinyildiz 06.12.2018. 10.45

Sēdēs Miķelsons, būs jāsēž arī viņa afēru pārņēmējam Žīguram. Sēdēs Žīgurs, nekur neliksies Savicka apteksne Dombrovskis un visa Pederastu parķija par čekas valsts nozagšanas megaafēras, TECII 2. kārtas īstenošanu.

+1
-3
Atbildēt

1

  Sskaisle > altinyildiz 06.12.2018. 11.03

  ja cietumā būtu tu – altinyildiz protams , kopā ar saviem partjbiedriem ta es sāktu ticēt taisnīgumam , bet tā – vienu miķeslonu vien iesēdinot -tas manu ticību nespētu atdzīvināt

  +2
  0
  Atbildēt

  1

  altinyildiz > Drosma 06.12.2018. 11.19

  Par vēlu piedzimi, kremļa kuce, “Baiga gadā” tev būtu bijušas visas iespējas nodemonstrēt savus “talantus”

  0
  -2
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > altinyildiz 06.12.2018. 11.21

  vai kā pelnies , nelieti – vai dieniņ vai dieniņ

  +3
  0
  Atbildēt

  0

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu

eskişehir escort samsun escort gebze escort sakarya escort edirne escort