Bizness čaklajai mammai 1

Olga un Maksims Jupiti, SIA Airmed īpašnieki. Foto — Edmunds Brencis
Ieva Puķe
Print Friendly, PDF & Email

Inženieris Maksims Jupits uzņēmumu izdomāja dzīvesbiedrei Olgai. Viņa, bērniem paaugoties, sāka uzņēmējdarbības studijas. Mazā kvarca lampu ražotne tagad atradusi klientus pat aiz Latvijas robežām

Mana priekšniece — tā Maksims mīļi uzrunā sievu. Sarunas sākumā pats nāk klajā ar stāstu, kā ģimene tikusi pie biznesa, bet Olga — pie direktores krēsla.

Lai arī ar labām sekmēm pabeigusi vidusskolu un iestājusies augstskolā, viņa studijas nav turpinājusi. Kā pēc kāzām 2001. gadā aizgāja dekrēta atvaļinājumā ar pirmo bērnu, tā — formulē vīrs — strādāja par mammu. Jupitiem ir piecas atvases. «Katrs bērns ir brīnums, bet vienlaikus arī enkuriņš, vecāku «kustības» kļūst lēnākas,» ar humoru secina Maksims.

2013. gadā, kad ceturtais bērns bija sasniedzis trīs gadu vecumu, viņš sievai ierosinājis  — tev jāiet mācīties ekonomiku! «Esmu priecīgs, ka Olgai sanāca vadīt firmu, jo viņas pirmā doma bija kļūt par krāsotāju,» vīrs atklāti atzīst. Tik ilgu laiku pavadot mājās, bija zema pašapziņa? «Jā, tā ir,» Olga atbild bez aplinkiem.

Drošība pirmajā vietā

Maksims Jupits, kamēr Olga uzņēmās mājas rūpes, bija ne tikai spējis nodrošināt ģimeni, bet arī ticis pie vairākām augstākajām izglītībām. Vispirms — telekomunikācijās, tad — medicīnas iekārtu inženierijā, visubeidzot — medicīnas fizikā. Pabeidzis maģistrantūru, lielās slodzes dēļ doktorantūru tomēr izlēma atstāt.

Nu jau 13 gadus viņš strādā  medicīnas iekārtu un servisa firmā A. Medical, veic rentgena, lāzera un magnētiskās rezonanses aparātu uzstādīšanu un apkopi. «Mans darbs ir interesants, bet katru dienu braucu prom no mājām. Mums ar Olgu bija tāda saruna — es varu arī neatgriezties, visu laiku uz ceļiem notiek avārijas,» vīrieša atklātība ir pārsteidzoša. «Teicu viņai: vajag izdomāt kaut ko, lai, ja kas atgadās, tev būtu iespēja strādāt un pelnīt naudu, no kā pietiktu pašai un bērniem.»

Kad Olga bija tikko RISEBA sākusi mācīties uzņēmējdarbības vadību, ciemos ieradies draugs no Ukrainas ar lielu pieredzi šajā jomā. Mudinājis: «Maksim, jums vajag kaut ko ražot!»

Vīram darbā gāja labi, Jupitiem nebija plānu būvēt savu biznesu. Tomēr otrs iemesls tā sākšanai bija pats Maksims. Studējot telekomunikācijas, kas tā arī nekļuva par dzīves profesiju, viņš pa vakariem bija pelnījis naudu, montēdams žalūzijas un garāžu vārtus. Tas izrādījās skumji un nogurdinoši — mācīties vienu un darīt kaut ko pavisam citu. Pirmoreiz augstskolu absolvēt nācās ar piespiešanos. «Universitātes diploms tomēr liecina, ka esi apmācāms. Un — ka spēj lietas pabeigt. Ne visiem piemīt šī īpašība,» viņš argumentē.

A. Medical vadība motivējusi darbiniekus iegūt izglītību savā nozarē, solot dažādus bonusus. Medicīnas iekārtu inženieriju Maksims studējis pavisam citādi, ar lielu azartu. «Pareizi  ir uzreiz strādāt virzienā, kurā mācies, — uz pusslodzi vai ceturtdaļslodzi,» viņš secina no pieredzes.

Olga Jupite veiksmīgi tika pāri pirmajiem studiju mēnešiem, mācījās ar interesi. Bērnus pieskatīt palīdzēja laba draudzene un vecmāmiņas. Tad ģimenes stratēģis ierosinājis: «Izveidosim SIA, produkts mums ir. Ražosim kvarca lampas!» 2014. gada sākumā radās firma Airmed. «Galvenais mērķis bija sievai dot iespēju praktizēties,» paziņo Maksims.

Tirgū ir samērā daudz firmu, kuri pārdod šādus produktus, ko sauc arī par baktericīdajām lampām, viņš stāsta. Kvarcītu stikls, no kā lampas gatavotas, laiž cauri plašā spektra ultravioleto starojumu. Tas iznīdē mikroorganismu kolonijas gaisā un uz dažādām virsmām. «Arī mums, daudzbērnu ģimenē, bieži viens atnes no skolas kādu «kaitēkli», pēc nedēļas visi guļ slimi. Kad kāds saslimst, aptuveni 15 minūtes katru istabu apstrādājam ar tiešā starojuma lampu, pēc tam ātri izvēdinām. Risks saslimt citiem pazeminās. Ja šādas lampas būtu mēra epidēmijas laikā, viss būtu pavisam citādi,» pasmaida Maksims.

Ultravioletais starojums var būt kaitīgs arī lieliem organismiem, iekārtām jābūt pārbaudītām un sertificētām. Maksims ir sašutis, ka daži kolēģi Latvijā kvarca lampas «pārdod viegli, gandrīz kā miltus lielveikalā». Cilvēki bez problēmān var tikt pie «saulītes», kas pazīstama no padomju bērnības. Kaut Eiropas Savienības standartiem neatbilstošas, šīs ierīces kontrabandas ceļā tiek ievestas no Krievijas. No zemas kvalitātes terapeitiskajām kvarca lampām var rasties apdegums, var izdalīties ozons, kam lielās devās tiek piedēvēta arī kancerogēna iedarbība.

«Baktericīdās lampas, ko mēs pārdodam, domātas tikai un vienīgi dezinfekcijai, bet nekādā gadījumā — terapijai,» uzsver Maksims. «Mums visam ir sertifikāti, viss noformēts atbilstoši Eiropas prasībām. Sekojam līdzi kvalitātei. Ir pieradums visu darīt labi, un šajā gadījumā tas ir īpaši svarīgi, jo produkts ir potenciāli bīstams.»

Lampās, ko montē Airmed birojā, pārsvarā izmanto lielo koncernu Osram un Philips bezozona baktericīdās spuldzes. «Princips zināms jau vairāk nekā 100 gadus, Parīzē pilsētas ūdeni ar ultravioleto gaismu sāka dezinficēt 1916. gadā. Kaut ko jaunu izdomāt būtu grūti. Mūsu gadījumā uzmanība vērsta uz ergonomiju, funkcionalitāti, efektivitāti un drošību,» rezumē Maksims.

Pagrieziens — mājaslapa

Olgas  trešajā studiju gadā ģimene sagaidīja vēl vienu mazuli, tomēr viņa šāgada martā absolvēja RISEBA, neizmantojot akadēmisko atvaļinājumu. Bakalaura darbu aizstāvēja ar atzīmi 9. Tikpat lielu stabilitāti uzrādījis viņas vadītais uzņēmums — tas jau trešo gadu pabeidzis ar peļņu, apgrozījums nepārtraukti ir audzis.

«Visu laiku meklējām, kā attīstīties,» stāsta Olga, nosaucot galvenos atbalsta punktus. Semināri RTU, LU un RISEBA biznesa inkubatoros, 2015. gadā izmantota iespēja mācīties Nordea biznesa skolā, saņemts grants Rīgas domes un Swedbank programmā Atspēriens.

«Bet es gribu pateikt paldies A. Medical šefiem Jānim un Igoram Palkoviem par to, ko viņi izdarīja mūsu labā,» piebilst Maksims. «Manā darba līgumā ir punkts, ka nedrīkstu atvērt savu uzņēmumu — lai nebūtu tiešas konkurences. Kvarca lampas arī nosacīti ir medicīniskas iekārtas, principā mēs konkurējam. Bet priekš A. Medical tas ir maznozīmīgs produkts. Teicu — gribētu sievai sniegt iespēju attīstīties. Viņi padomāja un deva mums zaļo gaismu. Esmu pārliecināts, ka tas nebija viegls lēmums. Ja atļausit vienam darbiniekam tā darīt, tad arī citi gribēs. No otras puses, ja cilvēks ir nolēmis kaut ko savu celt, būs grūti viņu apstādināt. To aizliedzot, viņš vienkārši aizies.»

Vēl vairāk — Maksima darbavietas vadība Airmed aktivitātēm atvēlējusi pat bezmaksas stūrīti birojā, plauktus lielajā noliktavā. Mazā firma uzņēmuma telpās pavadīja divus gadus, līdz Atspēriena grants ļāva pašiem tikt pie savām. «Atspēriens deva ne tikai finansējumu, bet arī iespēju sakārtot domas. Ikdienā bieži vien nav laika saprast, kur virzāmies, ko gribam,» atzīst Jupiti.

Birojs pie tirdzniecības centra Dole atrodas rokas stiepiena attālumā no viņu mājām, kas ir būtiski kuplas ģimenes māmiņai. 17 m2 telpā viss maksimāli optimizēts — vieta datoram, darbagalds ar skrūvspīlēm, plaukti detaļām, lampu paraugi. «Šis stāvoklis dod impulsu aktīvi kustēties. Nekad nepasūtām vairāk izejvielu, nekā mums vajag. Sadarbības partneri ir pārbaudīti un uzticami,» skaidro Maksims. Ikdienā ierīces komplektē cits inženieris, viņš sievai vairāk palīdz ar konsultācijām.

Veterinārie uzņēmumi, biroji, pārtikas ražotnes, bērnudārzi, peldbaseini, medicīnas iestādes, dzeramā ūdens un dzērienu nozares uzņēmumi, Jupiti iezīmē klientu loku. Tas strauji paplašinājies pēc mājaslapas atvēršanas 2015. gada sākumā. Maksims joprojām atceras: 14. janvārī vietne palaista, bet 12. janvārī viņš devies iepriekš plānotā ārzemju braucienā. Olga, slidojot ar bērniem, gada nogalē bija salauzusi labo roku. «Es biju prom, kad cilvēki sāka zvanīt. Kad atgriezos, A. Medical telpās, kur mums toreiz vēl bija birojs, sekretāre un citas darbinieces metās virsū — kā tu varēji aizlidot, sieva ar roku ģipsī, bērni palīdz nēsāt iekārtas!»

Tātad mājaslapa pilnībā mainīja dzīvi? «Protams! Ja esat atrodami Google, viss kļūst daudz vienkāršāk. Tagad pat vecmāmiņas meklēšanu sāk ar Google. Tas nekas, ka niša ir šaura, mēs tajā esam līderi.»

Mūsu viesošanās dienā Jupitu birojā iepakota dezinfekcijas lampa sūtīšanai uz kādu bērnudārzu Ventspilī. Šādu iestāžu interese par viņu produkciju vīrusu sezonā ir liela. «Daudz cilvēku vienā telpā, vecāki ne vienmēr var atļauties atstāt mājās apslimušu bērnu,» komentē Maksims. Taču arī citi klienti ne reizi neesot teikuši, ka pirkums ir bijis bezjēdzīgs.

Lai gan pirmos trīs gadus Airmed mājaslapa bija tikai latviešu un krievu valodā, viņu piedāvātās ierīces aizceļojušas uz Norvēģiju, Īriju, Portugāli, Spāniju, Itāliju, Vāciju, Zviedriju, Lielbritāniju, Igauniju. «Mūs atrada cilvēki, kuri ir aizbraukuši no Latvijas. Lūk, raksta Baiba no Portugāles,» Maksims telefonā saglabājis kādu vēstuli: «Varbūt man var palīdzēt jūsu lampa? Portugālē ziemas nav aukstas, bet ļoti mitras, un vīrs ar bērnu jau otro gadu no septembra līdz maijam nepārtraukti slimo.» «Es viņai paskaidroju, ka iekārtas nav terapeitiskas, ar tām nedrīkst apstarot cilvēkus. Tās palīdzēs, ja slimību izraisa bioloģiskas izcelsmes mikroorganismi. Viņa iekārtu saņēma decembrī un februārī man atrakstīja: «Sveicināti, gribam pateikt milzīgu paldies. Lampas iegāde ir labākais līdzeklis, ko esam atraduši.»»

Dzinējspēks, kas liek darboties biznesā

Gribas kaut ko sasniegt. Nevis vienkārši kaut ko pārdot, bet risināt cilvēku problēmas. Šāds darbs dod prieku. Protams, mūsu ģimenei ir vajadzīga nauda, tas arī ir dzinējspēks.

Lielākā kļūda, kas devusi mācību

Parazītiska dzīve citas firmas telpās kā sēnei uz koka ir vieglākais ceļš, bet tas nav pareizi. Ja mēs tur būtu iestrēguši, nebūtu attīstības. Vienalga, lielā vai mazā biznesā, motivācija ir ļoti svarīga. Ja ir silti un gaiši, viss iekārtots, bieži nav motivācijas iet uz priekšu.

Vērtīgākais padoms jaunam uzņēmējam

Nevajag gaidīt, kad tev pastāstīs par kādu semināru vai atbalsta programmu. Vajag meklēt, uzzināt pašam, kur ir kāda iespēja. Nospraust sev mērķus un «dedlainus» un sasniegt tos laikā.

Komentāri (1)

UAivars 29.10.2018. 09.03

Sāku lasīt rakstu, bet nepabeidzu, jo saskaitos. Nu kas tas ir par tādu mistisku galamērķi – dekrēta atvaļinājums, no kura neatgriežas?

0
0
Atbildēt

0

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu