Pārvietojamais spēks

Katrā ganāmpulkā viens no lopiem ir aprīkots ar raidītāju, kas dod iespēju Dabas fonda ekspertiem pārliecināties, ka govis ir ganībās un bars nav aizklīdis neceļos. Vismaz reizi divās dienās kāds no fonda ļaudīm piestāj pie ganāmpulka, lai būtu drošība, ka pietiek ēdamā, dzeramā, ka viss ir kārtībā. Foto — Ieva Salmane
Gunita Nagle

Lai paglābtu pļavas no iznīcības, Latvijas Dabas fonds izdarīja kaut ko nepieredzētu — izveidoja mobilo ganāmpulku

Sieramuižā Jelgavā 14 sprogainas govis un viens bullis ar aizdomām noskatās ļaudīs, kuri ieradušies Lielupes palienes pļavā, Natura 2000 jeb īpaši aizsargājamā teritorijā. Sieramuižas privātmāju iemītnieki govis pagaidām uzlūko kā viesus. «Vēl jau tikai divas nedēļas lopi te ganās. Man šķiet, ka tās vairāk nobradā, nekā apēd,» smejas Valdis Velme. Līdz šim divus hektārus palienes pļavu, kas ir viņa īpašumā, Valdis uztvēris kā apgrūtinājumu. Pļavas nav uzaramas, tās ir saglabājamas un kopjamas tikai un vienīgi kā pļavas. Valdim pļaujmašīnas nav, nācies to īrēt, bet savāktais siens nevienam nebija vajadzīgs. Tāpēc viņš ir priecīgs, ka Latvijas Dabas fonda ļaudis piedāvāja ielaist govis viņa piemājas pļavas garajā zālē. Tagad tā ir izbrienama un izraibināta govju pļekām, kurās kā pa savām mājām rosās desmitiem dažādu sīkbūtņu.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt drukātā vai digitālā žurnāla abonentam. Esošos abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu