Katalonijas parlamenta vēlēšanās absolūtu vairākumu iegūst separātisti • IR.lv

Katalonijas parlamenta vēlēšanās absolūtu vairākumu iegūst separātisti

9
Katalonijas neatkarības atbalstītāji svin uzvaru vēlēšanās. Foto: Reuters/LETA

Katalonijā ceturtdien notikušajās reģionālā parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās katalāņu separātisti ir ieguvuši absolūtu vairākumu, paziņoja vēlēšanu komisija pēc vairāk nekā 90% balsu saskaitīšanas. Vēlētāju aktivitāte bija rekordaugsta, pārsniedzot 80%.

Trīs Katalonijas neatkarību atbalstošās partijas – “Vienoti par Kataloniju” (“Junts per Catalunya”, “JuntsxCat”), “Katalonijas Kreisie republikāņi” (ERC) un “Tautas vienotības kandidatūra” (CUP) – kopā ir ieguvušas 70 no 135 deputātu mandātiem, kas ir par diviem mandātiem mazāk nekā iepriekšējās vēlēšanās 2015.gadā, vēsta LETA.

Spānijas atceltā Katalonijas valdības vadītāja Karlesa Pudždemona vadītais politiskais bloks “JuntsxCat” ieguvis 34 mandātus, ka ir vairāk par analītiķu prognozēto. Kreisā partija ERC ieguvusi 32 mandātus, bet antikapitālistu partija CUP – četrus mandātus.

Pirmajā vietā pēc saņemto balsu skaita tomēr ir pret reģiona neatkarību noskaņota jauna unionistu partija “Pilsoņi” (“Ciudadanos”), kas ieguvusi 36 deputātu mandātus, tāpēc vēl nav zināms, kam tiks piešķirtas tiesības veidot jauno Katalonijas valdību.

Spānijas premjera Marjano Rahoja konservatīvā unionistu Tautas partija (PP) ieguvusi tikai trīs mandātus.

Vēlēšanas tika izsludinātas pēc Madrides tiešās pārvaldes atjaunošanas reģionā, Spānijas centrālajai valdībai reaģējot uz iepriekšējā Katalonijas parlamenta sasaukuma balsojumu par neatkarības pasludināšanu.

Lai gan vēl nav droši zināms, vai separātistu partijas spēs vienoties par jaunas Katalonijas valdības izveidošanu, vēlēšanu rezultāts ir uzskatāms par triecienu Spānijas premjera Marjano Rahoja valdībai, kas bija izsludinājusi šīs vēlēšanas.

Pēdējo četrdesmit gadu lielākā Spānijas politiskā krīze sākās, kad Katalonijas reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas. Drīz pēc tam Spānijas Senāts nobalsoja par tiešas pārvaldes atjaunošanu Katalonijā. Spānijas premjers Marjano Rahojs atlaida Karlesa Pudždemona vadīto Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas 21.decembrī.

Pudždemons un četri viņa kabineta locekļi tūlīt pēc Katalonijas neatkarības pasludināšanas devās uz Beļģiju, nepakļaujoties aicinājumam ierasties Spānijas tiesā, lai liecinātu par viņiem izvirzītajām apsūdzībām dumpī, kūdīšanā un līdzekļu izšķērdēšanā.

“Spānijas valsts ir sakauta,” Pudždemons paziņoja reportieriem savas trimdas vietā Briselē, komentējot vēlēšanu rezultātus. “Rahojs un viņa sabiedrotie ir zaudējuši.”

Komentāri (9)

BardainaisSigne 22.12.2017. 11.28

Te tev nu bija ”krievu ietekme”.

+1
-1
Atbildēt

1

  basta > Bārdainais Signe 22.12.2017. 13.11

  Kas liecina, ka nē?

  +1
  -2
  Atbildēt

  1

  BardainaisSigne > basta 22.12.2017. 13.25

  Tautai pirms vēlēšanām bija iespēja vēlreiz uzklausīt visus argumentus un visu pārdomāt .kaut kādi krievi pusi no Katalonijas tautas apdullināt—neticu.Ja vēl ņemam vērā,ka Katalonijā dzīvo daudz cilvēku,kuru dzimtā valoda ir spāņu…2016. gadā Katalonijā bija 7,45 miljoni iedzīvotāju. Aptuveni 5,49 miljoni no tiem dzīvo Barselonas provincē. Apmēram 38% Katalonijas iedzīvotāju dzimtā valoda ir katalāņu, bet 45% — spāņu valoda.

  +1
  -1
  Atbildēt

  1

  basta > Bārdainais Signe 22.12.2017. 13.36

  Vai latvieši, kas ļāva pie varas nonākt LC, TSP, DPsaimņieks, LPP, ZRP un Vienotības prokremliskiem mērgļiem, to izdarīja apzinīgi un no laba prāta?

  0
  -2
  Atbildēt

  1

  BardainaisSigne > basta 22.12.2017. 13.50

  Tur ir atšķirība-šīs Katalonijas partijas jau pirms vēlēšanām pateica,ka cīnīsies par neatkarību.

  +1
  -1
  Atbildēt

  1

  basta > Bārdainais Signe 22.12.2017. 14.17

  Sapratu, latvieši ir idioti, bet Katalonijas spāņi, apzinīgi un gudri.

  0
  -1
  Atbildēt

  1

  BardainaisSigne > basta 22.12.2017. 14.32

  Netaisos spriedelēt,vai tas ir labi vai slikti,viņi vienkārši ir tādi,kādi ir,un ar to jārēķinās.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

tonijs 22.12.2017. 14.45

Spānijas premjera Marjano Rahoja konservatīvā unionistu Tautas partija (PP) ieguvusi tikai trīs mandātus.
………….
Malači katalonieši! Vēlu viņiem vislielāko veiksmi ceļā uz neatkarību. Vakar bija patiess prieks TV skatīties uz Tautas partijas vadītāja Albiola skābo ģīmi, komentējot vēlēšanu rezultātus.

+1
-2
Atbildēt

1

  basta > tonijs 22.12.2017. 15.03

  Par latgaļu tautas un ventiņu “tautas” neatkarību, “slabo”?

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu