ECT ierosina lietu pēc "Bauskas Dzīves" sūdzības par pašvaldību laikrakstiem • IR.lv

ECT ierosina lietu pēc “Bauskas Dzīves” sūdzības par pašvaldību laikrakstiem

1
Foto: Evija Trifanova, LETA

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) 5.oktobrī ierosinājusi lietu “SIA “Bauskas Dzīve” pret Latviju” pēc reģionālā laikraksta izdevēja sūdzības par Latvijas rīcību, ļaujot pašvaldībām izdot savus laikrakstus, kuri imitē neatkarīgu presi. Par to Ir informē zvērinātu advokātu birojā “Sorainen”, kas laikraksta izdevējam sniedz bezmaksas juridisko palīdzību.

Sūdzības pamatā ir Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 10. pants, kas uzliek valstīm pienākumu neiejaukties vārda brīvības īstenošanā. Līdz ar to valstij ir jāatturas no jebkādām darbībām, kas nonivelē mediju lomu demokrātiskā sabiedrībā vai mazina mediju plurālismu.

Kā jau iepriekš ziņots, SIA ”Bauskas Dzīve”  vērsās administratīvajā tiesā pret Iecavas novada domi, prasot aizliegt pašvaldības finansētā laikraksta ”Iecavas Ziņas” izdošanu un reklāmu publicēšanu, kā arī zaudējumu atlīdzību. Saskaņā ar pieteikumu ”Iecavas Ziņas”, lai arī saturiski un stilistiski atgādina neatkarīgu laikrakstu, formāli un faktiski nav redakcionāli neatkarīgs, un ir pilnībā pakļauts Iecavas novada domei. Laikraksts pamatā tiek finansēts no pašvaldības budžeta, kas dod negodīgas priekšrocības piesaistīt reklāmas zem tirgus cenas.

Administratīvā rajona tiesa pērnā gada 17. oktobrī atteicās ierosināt lietu. “Bauskas Dzīve” šo lēmumu pārsūdzēja Augstākajā tiesā (AT), kas nolēma, ka SIA ”Bauskas Dzīvei” ir tiesības tiesas ceļā prasīt reklāmu aizliegšanu un zaudējumu atlīdzību. Šajā daļā Administratīvā rajona tiesa lietu ierosināja un ir izskatījusi, spriedums tiks paziņots 2. novembrī.

Attiecībā uz pārējo sūdzību AT  norādīja, ka SIA ”Bauskas Dzīve” nav tiesību tiesas ceļā prasīt pašvaldības laikrakstu neizdošanu. AT lēmuma pamatā bija atziņa, ka pašvaldības tiesības izdot savu laikrakstu izriet no Satversmē nostiprinātajām tiesībām uz vārda un izteiksmes brīvību.

Tā kā AT  lēmums šajā daļā bija galīgs, 2017. gada 28. jūlijā SIA ”Bauskas Dzīve” iesniedza sūdzību ECT par tiesas noraidītajiem jautājumiem.

“Sūdzība ir iesniegta, jo uzskatām AT  secinājumus  par pašvaldības tiesībām izdot savu laikrakstu par nepamatotiem. Valsts pārvaldei, tai skaitā pašvaldībām, nepiemīt cilvēktiesības. Tādējādi arī preses brīvības principu nevar attiecināt uz pašvaldības tiesībām. Pamatojoties uz publisko tiesību principu ”aizliegts viss, kas nav atļauts”, pašvaldībām nav tiesību izdot maksas izdevumus ar saturu, kas neattiecas uz pašvaldības funkciju izpildi,” norāda advokātu birojā “Sorainen”.

Advokātu birojs uzsver, ka lietas ierosināšana par minēto jautājumu jau ir liels sasniegums Latvijas mediju vides uzlabošanai  kopumā un ceram, ka tiesa pievienosies sūdzības argumentiem par Eiropas Cilvēktiesību konvencijas pārkāpumu, pieļaujot mediju vides kropļošanu un pašvaldības mediju radīšanu un finansēšanu.

SIA “Bauskas Dzīve” šajā lietā pārstāv zvērinātu advokātu birojs “Sorainen”, kurš sniedz pro bono (bezmaksas) juridisko palīdzību.

Komentāri (1)

vvilums 11.10.2017. 18.33

Redzēs ko lems ECT, bet visu cieņu tiem , kas gāja līdz galam.
Diemžēl brežņevlaiku paaudzes stagnātisko pasaules redzējumu nevar normāli mūsu valstī mainīt, kā tikai ar “briseles” palīdzību.
Cerams kādreiz arī kremļa propagandai pienāks kārta.

+2
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu