VID - sāciet cienīt uzņēmējus! (papild.) • IR.lv

VID – sāciet cienīt uzņēmējus! (papild.) 24

NULL
Ēriks Dreibants

Atklāta vēstule VID un LVRA

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu vēstuli, kurā tika pavēstīts, ka asociācija ir uzsākusi sadarbību ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID), lai sakārtotu ēdināšanas nozari. Kas pati par sevi ir lieliska ideja – visi ēdināšanas biznesā darbojošies uzņēmumi varētu apstiprināt, ka tas ir ļoti nepieciešams!

Šī sadarbība sākās ar to, ka visi ēdināšanas uzņēmumi tika aicināti izprintēt plakātu “Prasi čeku!” un izvietot to restorānā (tajā pašā laikā VID daudzos restorānos sāka veikt pārbaudes). Šī galu galā izrādījās kārtējā situācija, kurā par nodokļu maksātāju naudu tiek izveidots bezgaumīgs plakāts, sadrukāti citi uzskates materiāli (būtu interesanti uzzināt, cik naudas patiesībā tiek iztērēts šādos pasākumos) – pasākumi, kuru “sausais atlikums” ir visnotaļ apšaubāms (turklāt, kur tieši VID un LVRA uzskatāt, ka restorāniem šādus plakātus vajadzētu izvietot? Un, ja jau tiešām gatavojam un printējam plakātus, vai tiešām gaidām, ka viena no nozīmīgākajām Latvijas restorānu mērķauditorijām – kas ir tūristi – sapratīs, kas ir domāts ar šo plakātu).

Daudziem restorāniem tika pieprasīts līdz šā gada 1.jūlijam uzstādīt jaunā tipa kases aparātus, kas daudzos uzņēmējos izraisīja dažādus tehniskas un praktiskas dabas jautājumus, bet diemžēl šajā sakarā nedz VID, nedz LVRA netika sarīkojuši izpalīdzīgu akciju – “Palīdzēsim ieviest jaunos kases aparātus!”. 

Valsts nodokļu maksātāju līdzekļi būtu jēgpilnāk iztērēti, ja šī procesa laikā VID darbinieki būtu apstaigājuši restorānus un atbildējuši uz uzņēmēju jautājumiem, ieteikuši labākos praktiskos risinājumus, taču par šāda tipa aktivitātēm varas iestāžu interese ir maza.

Kā gan citādi – tādu pasākumu laikā taču nav iespējas izrakstīt soda kvītis! Un vai LVRA tiešām nebūtu varējuši akciju “Prasiet čeku!” atlikt līdz augusta sākumam, kad visi restorāni būtu paspējuši tikt galā ar kases aparātu maiņu un šī procesa izraisītajiem sarežģījumiem?

Jebkurā gadījumā, lai sadarbība izveidotos veiksmīga, VID inspektoriem būtu nepieciešama kaut neliela izpratne par jomu, kurā notiekošos procesus viņiem uzdots pārbaudīt. Šķiet, ka tas nebūtu grūti – ja jau VID ir sadarbība ar LVRA, tad LVRA būtu varējis efektīvi konsultēt VID darbiniekus par to, kā noris restorānu darbība, un it īpaši par to, kā izturēties pārbaudes laikā, lai netraucētu un nešokētu restorāna viesus, tādējādi radot uzņēmumiem zaudējumus… kas taču nebūtu vēlams, jo kurš gan tādā gadījumā maksātu nodokļus? 

Vēlos uzsvērt – man nav iebildumu pret to, ka tiek veiktas pārbaudes, bet liela problēma ir tā, ka VID darbinieki šo procesu veic nekortekti, neētiski un neefektīvi – viesu klātbūtnē tiek “pratināti” uzņēmuma darbinieki, VID pārstāvji stundām ilgi sēž restorānā, pārvēršot to par savu personīgo biroju, kas rada restorānam tiešus zaudējumus – katrai restorāna sēdvietai sevi ir jāatpelna, ja restorāns vēlas “izdzīvot”. 

Arī VID veiktā procesa laikā viesiem radītais diskomforts nav mazsvarīgs – viesi nāk uz restorānu atpūsties un izbaudīt ēdienu, nevis lai pēkšņi un bez brīdinājuma nonāktu tādā kā policijas iecirknī, kurā notiek pratināšana. Šādas izvaicāšanas taču iespējams veikt restorāna ofisā vai zālē, kur tajā brīdī nav viesu. VID darbinieki turpretī ierodas restorānā un, labi redzot, ka restorāns ir pārpildīts, izjauc un apstādina šo rūpīgi izplānoto un organizēto darba procesu ar darbinieku pratināšanu. VID nav iestāde, kura kļūdas piedod, bet VID darbinieki, šķiet, nesaprot, ka arī mūsu viesi kļūdas nepiedod… tie nepiedos ēdiena kavēšanos, pārceptu steiku vai laikā neielietu vīna glāzi – un mēs? Mēs gūstam zaudējumus, bet valsts, kura nu jau šķiet ne par ko citu vispār neuztraucas, zaudē nodokļus. Vai tiešām nav iespējams cilvēciski pagaidīt, līdz nedaudz norimst restorānam ierastā steiga vai nenākt gluži pusdienlaikā, kad esam visvairāk aizņemti? Kas mainīsies, ja būs nedaudz jāuzgaida?

Varbūt ko palaidu garām, bet, cik man zināms, LVRA, pirms vienoties ar VID, netika aicinājuši ēdināšanas biznesu pārstāvjus uz atklātu diskusiju – lai uzklausītu arī mūsu problēmas un idejas par to, kādas pārmaiņas industrijā nepieciešams ieviest, lai ēdināšanas bizness neatrastos “pelēkajā zonā”. Ko nozīmīgu LVRA pēdējo gadu laikā izdarījuši restorānu labā? Mana atbilde diemžēl ir – pilnīgi neko. LVRA netika pauduši viedokli par kases aparātu maiņu, ar viedokli nepiedalījās notiekošajā nodokļu reformā, nerisināja, šķiet, nu jau mūžīgi eksistējošo jautājumu par Rīgas restorānu vasaras terasēm… kur īsti ir LVRA?

LVRA prezidents Jānis Pinnis sacījis: “Varam droši teikt, ka Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijai (LVRA) ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Valsts ieņēmumu dienestu, risinot tūrisma un viesmīlības nozarei būtiskus jautājumus.” Kuri tad ir šie, viņaprāt, būtiskie jautājumi? Kur iespējams iepazīties ar LVRA un VID sadarbības plānu?

Cienījamā I. Cīrules kundze, ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē uzņēmuma bankas kontu par 2000 € nodokļu parādu, neiedziļinoties, ignorējot to, ka restorāni gada pirmos mēnešus strādā ar zaudējumiem un naudas trūkst gan algām, gan īres maksai, gan produktiem… Tas ir mirklis, kad mums jāsāk “shēmot”, lai spētu norēķināties ar darbiniekiem, ar produktu piegādātājiem un lai nopelnītu naudu un galu galā samaksātu šo nodokļu parādu!

Jūs sakāt: “Ja mums izdotos panākt, ka kaut neliela daļa no šīs summas tiek nomaksāta, tas būtu ievērojams ieguldījums valsts sociālajā budžetā.” Ja vēlaties, lai tas tiktu darīts ilgtermiņā, tad, lūdzu, iedziļinieties esošajā situācijā un sāciet cienīt uzņēmējus, mūsu darba kārtību un organizāciju, mūsu darbiniekus un viesus, un tad, tikai tad var sākties reāla un auglīga sadarbība – pretējā gadījumā, pēc akcijas “Prasiet čeku!” beigām viss atkal būs pa vecam…

P.S. Man nav iebildumu pret VID inspektoriem, kuri atsūtīti veikt pārbaudes restorānos – skaidri redzams, ka tie ir normāli, saprātīgi cilvēki, bet tajā pašā laikā redzams ir arī zināšanu trūkums par restorānu nozari un tas, ka šiem inspektoriem nav sniegtas tik ļoti nepieciešamās vadlīnijas – par to, kā strādāt ar ēdināšanas nozari, neradot uzņēmumiem zaudējumus.

Ar cieņu,

Ēriks Dreibants, pavārs

VID vadītājas I. Cīrules atbildi Ē. Dreibantam lasiet šeit.

 

Komentāri (24)

Anonīms 17.07.2017. 09.51

Un vēl. Ir apsveicami, ka VID strādā, patīkami. Bet – es patiešām neesmu pilnīgi neko dzirdējusi ka VID tiktu ķerti un sodīti tie , kuriem nodokļu parādi ir miljonos.

Vai, ka tiktu mainīta likumdošana , kas vispār nepieļauj tik milzīgu parādu uzkrāšanos.

Šobrī man izskatās, ka notiek to pilsoņu tramdīšana, kuri jau tāpat maksā nodokļus , kamēr tadi kā savulaik ganbei – ir droši, ka politiskā aizmugure un liela nauda viņiem atļauj ignorēt pastāvošos likumus.

Es ļoti labprāt lasītu info, kas manu viedokli apgāztu kājām gaisā.

+8
-2
Atbildēt

0

Anonīms 17.07.2017. 10.04

vēl – lūk, bija man saruna ar vienu smuku vīrieti , bijušo policistu – viņš manu šausmināšanos ,cik slikti ir valstī noraida. Viņš saka, ka viss virzās uz labo pusi, ka viss kļūst labāk

Un viņš man saka, ka es domājot pārāk šauri. Ka tie, kas kontrabandā nopelnot tos miljonus, viņi taču būvējot mājās, pērkot materiālus, dodot darbu un naudu celtniekiem utt. utjprj. Ka viss taču notiekot, ka nevajagot būt skaudīgai….

Man ir aizdomas, ka tas puisis pats kaut kādā veidā ar kaut ko tādu ir saiastīts, bet nu ko manas aizdomas – zvribuļa pirdiens, nekas vairāk, bet es spriežu, ka mums ir absolūta paradīze tiem , kas negrib maksāt nodokļus un tos arī nemaksā.

+6
-2
Atbildēt

5

  Ēriks > Anonīms 17.07.2017. 13.06

  Labi,labi zanĪt,turpini vien aizstāvēt tos,kas zog,bet nedalās…jeb arī dabūji kaut ko no Citadeles pārdošanas?

  +1
  -12
  Atbildēt

  0

  basta > Anonīms 17.07.2017. 17.48

  to Ēriks

  Utubungām nekad nav gana. Veselu cūku norijis, noķer mušu, arī gaļa. Kad zog Dombrovskis, Kampars, Zaķis, Freiberga, tas nekas, jo viņi ir Latvijas patrioti. Cita lieta, ja naciķiem kas pieliptu pie pirkstiem.

  Gaidu, kad IR publiskos Citadeles figurantu Gruzijas sarunas.

  +1
  -6
  Atbildēt

  0

  Anonīms > Anonīms 17.07.2017. 18.03

  basta, man aizdomas, ka tev sodien labs noskaņojums, laika m bija labas pusdienas un salda pēcpusdienas snauda

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Anonīms > Anonīms 17.07.2017. 15.09

  jā, zane, piekrītu – te ir tas elles riņķis, ka jāmaina ir domāšana un attieksme un visiem

  ja man jautāt – kā – es nezinu. Viena lieta – cietumā iekšā visus bandītus – pagrīdes miljonārus

  +4
  0
  Atbildēt

  0

  zanE. > Anonīms 17.07.2017. 12.57

  …Skaisle…Tavs izbijušais policists nav vienīgais ar tādu pasaules uztveri…

  …lūk, Jurģa Liepnieka viedoklis no intervijas ap 2010.gadu:

  http://pbs.twimg.com/media/DEeY6AxXgAQkQ_D.jpg

  …un vēl šodien daudziem ir tāds pats uzskats – lai zog, bet dalās…tepat Ēriks, andrejs, tvverotajs, deģenerāts basta, valdemir un vēl kādi seski, kas izlīduši pirmajās rindās – maizes tēvus aizstāvēt…

  +9
  -2
  Atbildēt

  0

Anonīms 17.07.2017. 16.15

http://www.tvnet.lv/financenet/finansu_zinas/661135-raidijums_latvija_popularas_kluvusas_ne_banku_uznemumu_izsniegtas_kreditkartes_kas_lauj_ari_apkrapt_valsti

Jau vismaz piecus gadus arvien lielāku popularitāti iemanto norēķinu karšu pakalpojumi, ko sniedz nevis bankas, bet parastas firmas. Pret firmām ir zemākas prasības, tās ir vieglāk izveidot, nevajag licenci, nav jāmaksā nodevas regulatoriem. Šīs kartes ir ļoti ērts līdzeklis arī aplokšņu algu maksātājiem un citos darījumos ar netīro naudu, jo to klientus nepārbauda. Valdības ēnu ekonomikas apkarošanas plānā par šo nav ne vārda.

+2
0
Atbildēt

1

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu