Tiesa Lembergu soda ar 380 eiro par liecību nesniegšanu pēc būtības 19

Aivars Lembergs. Foto: Edijs Pālens, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Lēmums nav pārsūdzams, bet var lūgt atbrīvot no soda vai samazināt tā summu

Rīgas apgabaltiesa uzlikusi procesuālo sankciju – piespiedu naudas sodu 380 eiro – apsūdzētajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam (“Latvijai un Ventspilij”) – par izvairīšanos no liecību sniegšanas pēc būtības, vēsta aģentūra LETA. Lēmums nav pārsūdzams, bet desmit dienu laikā tiesai var iesniegt lūgumu par atbrīvošanu no piespiedu naudas samaksas vai par tās apmēra samazināšanu.

Kā informēja tiesas preses pārstāvis Raimonds Ločmelis, apsūdzētie Ansis Sormulis un Anrijs Lembergs piektdien 12.maijā, sniedza liecības sakarā ar jauno apsūdzību un liecību sniegšanu sāka arī Lembergs. Tiesas kolēģijas lēmumā par procesuālo sankciju ir teikts, ka “apsūdzētais [Aivars] Lembergs kriminālprocesā sāka sniegt liecības 2016.gada oktobrī. Kopš liecību sniegšanas sākšanas tiesa vairākkārt mutiski aizrādīja Lembergam, ka liecības ir jāsniedz pēc būtības, tas ir, par faktiem un apstākļiem, kuriem ir nozīme izskatāmajā lietā, nevis jāanalizē celtās apsūdzības trūkumi un neskaidrības tajā”.

Apgabaltiesa norādīja – neskatoties uz to, Lembergs joprojām izvairās no liecību sniegšanas pēc būtības, turklāt tiesas kolēģija ir konstatējusi, ka Lembergs nepilda tiesas sēdes priekšsēdētāja atkārtoti izteiktas prasības ievērot tiesas sēdē vispārpieņemtas uzvedības normas, izsakoties par citām procesā iesaistītajām personām. Tādēļ tiesas kolēģija uzskatīja, ka ar šādu rīcību Lembergs klaji ignorē tiesas kolēģijas prasības, tādēļ viņam ir nosakāma procesuālā sankcija – piespiedu nauda vienas noteiktās minimālās mēnešalgas jeb 380 eiro apmērā.

LETA jau ziņoja, ka nesen prokuratūra nolēma grozīt apsūdzību. Viens no prokuroru grupas pārstāvjiem Jānis Ilsteris aģentūrai LETA iepriekš apstiprināja, ka apsūdzība tiešām ir grozīta, taču šīs izmaiņas viņa ieskatā nav būtiskas, proti, nopietnākie Krimināllikuma panti joprojām apsūdzētajam tiekot inkriminēti. Tie ir kukuļņemšana sevišķi lielos apmēros un lielā apmērā noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšana.

Lembergam joprojām 15 apsūdzības sadaļās tiek inkriminēta Krimināllikuma 325.panta otrā daļa, kas paredz atbildību par valsts amatpersonai likumā noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu, ja to izdarījusi valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli.

Savukārt saskaņā ar apsūdzības grozījumiem četras apsūdzības sadaļas grozītas no Krimināllikuma 325.panta otrās daļas uz pirmo daļu, jo lēmumus attiecībā uz četriem uzņēmumiem Lembergs pieņēmis kā Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs un valdes loceklis. Līdz ar to, ja tiek secināts, ka apsūdzētais izdarījis mazāk smagu noziegumu, kvalifikācija ir jāmaina.

Tikai piecas apsūdzības sadaļas tika izslēgtas, no vairāk nekā 200 lēmumiem tie ir aptuveni seši lēmumi, līdz ar to nekādas būtiskas izmaiņas nav notikušas, pauda prokurors. Apsūdzība tiek uzturēta par piedalīšanos mantiskos darījumos, kas Lembergam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti. Šeit tikai mainās kvalifikācija no 326.panta otrās daļas un pirmo daļu, jo Lembergs šīs noziedzīgās darbības veicis kā Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs un valdes loceklis, norādīja Ilsteris.

Viņš skaidroja, ka apsūdzības grozītas arī pagājušā gadā. Tas darīts saistībā ar to, ka no Krimināllikuma normām tika izņemta “atkārtotība”, kā rezultātā apsūdzība bija jāgroza. “Prokuratūrai ir tiesības to darīt līdz tiesas izmeklēšanas beigām un tas nekādā veidā neietekmē saprātīgo termiņu, jo nekādi jauni apstākļi, par kuriem apsūdzētie vai liecinieki nebūtu liecinājuši, nav nākuši klāt. Tā ir normāla darba gaita atbilstoši Kriminālprocesa normām,” rezumēja Ilsteris.

Lietā tiesa aizvien uzklausa Lemberga liecības, taču nav zināms, vai tiesa to turpinās darīt šajā sēdē sakarā ar minētajiem grozījumiem apsūdzībā. Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem.

Līdzās Ventspils mēram uz apsūdzēto sola sēdies arī viņa dēls Anrijs un dažādu tranzītuzņēmumu bijusī amatpersona Ansis Sormulis. Visi trīs norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības. Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009.gada 20.augustā. Lietas sarežģītības dēļ tagad to izskata tiesneši Boriss Geimans, Irīna Jansone un Ligita Kuzmane, bet par rezerves tiesnesi noteikta Ārija Ždanova.

Komentāri (19)

KoKatrina 13.05.2017. 16.29

Beidzot tiesa izmantojusi savas tiesības un uzlikusi apsūdzētajam Lembergam piespiedu naudu, turklāt maksimālajā apmērā – 380 eiro. Iepriekš laikam uzlika senajā 2010.gadā par izteicieniem tiesas sēdē.

Nav skaidrs, kādēļ tiesa lietā, kur vajadzētu pasteigties, ir tik pasīva. Ļauj Lembergam nepildīt drošības līdzekli un faktiski vadīt domi un Finanšu komiteju. Un tagad jaunais triks ar liecību vilkšanu garumā un apsūdzību nesaprašanu. Nebūs tiesas termiņš, vilks bezgalīgi.

+8
0
Atbildēt

0

cabulis 13.05.2017. 12.43

Barga tiesa!

Šeit būtu bijis vietā pāris procenti, no iepriekšējā gada ienākumu deklarācijas. Skat. pa labi un drusku uz leju: Lemberga ienākumi pērn pārsnieguši pusmiljonu eiro.

+3
0
Atbildēt

0

bitcoin era review 2020 29.09.2020. 08.25

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: ir.lv/2017/05/13/tiesa-lembergu-soda-ar-380-eiro-par-liecibu-nesniegsanu-pec-butibas/ […]

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu