Polijas televīzijā pieteikušies nacistu “zelta vilciena” atradēji 22

Polijas dzelzceļa apsardze dodas apgaitā Valbžihas tuvumā. Foto: AFP/LETA
Print Friendly, PDF & Email

Krievijas puse un Pasaules Ebreju kongress jau pieteikuši pretenzijas uz vilciena iespējamo vērtīgo kravu

Piektdien divi vīrieši Polijas televīzijā pieteikušies kā leģendām apvītā nacistu “zelta vilciena” atradēji un pieprasījuši 10% no iespējamo bagātību vērtības, ziņo LETA/DPA/AFP.

Polis Pjotrs Kopers un vācietis Andreass Rihters nolasīja savu juristu sagatavoto paziņojumu televīzijas kanāla TVP raidījumā “Panorama”. “Mums ir pierādījumi par tā pastāvēšanu,” viņi sacīja, piebilstot, ka esot gatavi sadarboties ar Polijas Aizsardzības ministriju.

“Mēs to atradām, balstoties uz savu izpēti, kā arī pēc liecinieku sniegtās informācijas,” sacīja abi atradēji.

Viņi augusta vidū Valbžihas domē paziņoja par atradumu un pieprasīja 10% no paslēpto bagātību vērtības, ziņo Polijas Radio. Naudu viņi plāno ziedot vietējam muzejam, kurā vilcienu varētu izstādīt.

Abi atradēji vēlas, lai vilciens paliktu Lejassilēzijā kā tūrisma objekts. “Mēs domājam būtisku daļu no iegūtā ieguldīt muzeja izveidē par šo atklājumu,” piebilda atradēji.

Kopers sacīja, ka viņi nav izraisījuši pašreizējo kņadu medijos. Savāktos pierādījumus 18.augustā viņi konfidenciāli nodevuši vietējām amatpersonām, kas pēc tam nopludinājušas informāciju medijiem.

“Kopš 2015.gada 18.augusta ar mums par šo lietu nav sazinājies nedz Lejassilēzijas gubernatora birojs, nedz Valbžihas mērs,” norāda vēstures entuziasts Kopers, kuram pieder būvniecības uzņēmums.

Kā jau ziņots, Polijas amatpersonas apstiprināja Otrā pasaules kara laika nacistu vilciena atrašanu pie Valbžihas valsts dienvidos, taču pagaidām sniegtā informācija par leģendām apvītā vilciena sastāvu ir skopa.

Polijas kultūras ministra vietnieks Pjotrs Zuhovskis paziņoja, ka viņa rīcībā nodotie dati un informācija ļauj viņam būt par “99% pārliecinātam”, ka atrastais arheoloģiskais objekts pie Valbžihas ir Otrā pasaules kara laika vilciens, ko tagadējās Polijas teritorijā pametuši nacistiskās Vācijas spēki.

Informācija par apslēpto nacistu vilcienu nākusi no kādas personas, kas piedalījusies vilciena paslēpšanā un uz nāves gultas noslēpumu atklājusi, sacīja Zuhovskis, atsakoties izpaust šīs personas identitāti.

Atradums uzjundījis atmiņas par leģendām apvīto nacistu salaupīto dārgumu un ieroču “zelta vilcienu”, kas 1945.gada aprīļa beigās pazuda kalnos netālu no Ksjonžas pils.

Saskaņā ar leģendu 1945.gada sākumā nacistiskā armija, bēgot no padomju spēku tuvošanās, toreizējā Vācijas pilsētā Breslavā (tagadējā Polijas pilsēta Vroclava) glabāto salaupīto zeltu, dārglietas un citas vērtības sakrāva vilcienā un mēģināja izvest.

Pēc dažām ziņām, vilcienā varētu atrasties arī leģendārā “Dzintara istaba”, par kuras likteni nekas nav zināms kopš 1945.gada aprīļa, kad tā pazuda toreizējā Kēnigsbergā (tagadējā Kaļiņingrada).

“Zelta vilciens” tā arī nekad nesasniedza savu galamērķi, bet neskaidros apstākļos pazuda tagadējās Polijas dienvidrietumos.

Gan vilciena atradēji, gan Polijas amatpersonas uzskata, ka tagad atrastajā vilcienā, visdrīzāk, atrodas militārais aprīkojums, taču nav izslēgts, ka bruņuvilcienā mēģināts izvests nacistu salaupītās dārglietas un mākslas darbus.

Polija ir solījusi – ja vilcienā atradīsies kādas nacistu salaupītās vērtslietas, Polija tās atdos likumīgajiem īpašniekiem, ja tādus izdosies atrast.

Tikmēr Krievijas puse un Pasaules Ebreju kongress jau pieteikuši pretenzijas uz vilciena iespējamo vērtīgo kravu.

“Ikviens tagad Polijā atrastais priekšmets var būt nolaupīts ebrejiem pirms viņu nosūtīšanas nāvē uz koncentrācijas vai darba nometni, tāpēc ir svarīgi, lai tiktu sperti visi soļi, lai nodrošinātu īpašuma atdošanu likumīgajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiem. Es ļoti ceru, ka Polijas varasiestādes spers attiecīgus soļus šajā lietā,” teikts Pasaules Ebreju kongresa paziņojumā.

“Ja neizdodas atrast izdzīvojušos vai viņu mantiniekus, tad zelts vai cits īpašums, kas piederēja ebreju ģimenēm vai uzņēmumiem, jānodod Polijas ebreju kopienai, kas diemžēl Polijā nav tikusi pienācīgi kompensēta par milzīgajām ciešanām un katastrofiskajiem ekonomiskajiem zaudējumiem holokaustā,” teikts paziņojumā.

Pretenzijas uz nacistu “zelta vilcienu” paudusi arī Krievijas puse, atsaucoties uz 1945.gada Potsdamas līgumu, kas nosakot, ka visi atgūtie nacistu salaupītie dārgumi vienlīdzīgi jāsadala starp ASV, Franciju, Lielbritāniju un Padomju Savienību.

“Ja šie īpašumi iegūti PSRS teritorijā, tad krava ir jānodod Krievijas pusei,” paziņojis Krievijas jurists Mihails Joffe, kurš savulaik tiesvedībā Latvijā un Eiropas Cilvēktiesību tiesā aizstāvēja komunistu kara noziedznieku Vasiliju Kononovu.

 

Komentāri (22)

Charlie Hebdo 05.09.2015. 10.42

Polijai, kas pati ir drausmīgi cietusi krievu un cionistu sarīkotā WWII un no padumjās savienības ilgstošas okupācijas, ne ar vienu ar zeltu nav jādalās. Lai izmaksā 10% godīgiem atradējiem, bet pārējo izlieto savas ekonomikas un militāro spēju audzēšanā.

+2
0
Atbildēt

0

Krotow 05.09.2015. 21.39

Pasaules Ebreju kongress te darbojās kā reketieri. Atpakaļ kaut ko var atdot tikai pašiem apzagtajiem vai pēc viņu nāves – tuvākajiem radiniekiem. Starptautiskie gramstekļi lai ieskrienas.

+1
0
Atbildēt

0

ウォーターサーバー 13.12.2019. 11.51

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: ir.lv/2015/09/04/polijas-televizija-pieteikusies-nacistu-zelta-vilciena-atradeji/ […]

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu