Metuzāla gēns • IR.lv

Metuzāla gēns 4

Būdama katoliete, Tekla Šepeļeva nebaidās nāves. Tomēr tā met līkumu 105 gadus vecajai sievietei.
Gunita Nagle

Lai dzīvotu ilgu mūžu, ģenētikai ir tikai 20% nozīme, visu pārējo izšķir dzīvesveids. Tā secinājuši Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātnieki, kas pētīja mūsu ilgdzīvotājus

Tekla Šepeļeva 1.februārī, savā 105.dzimšanas dienā, ar gardu muti notiesāja kūkas gabalu un, klausoties mazbērnu un mazmazbērnu dziesmās, malkoja šampanieti. Kūka bija tik garšīga, ka palūdza vēl vienu. Jaunībā Sibīrijā piedzīvojusi bada dienas, Tekla prot novērtēt ēdienu. Arī tagad, kad brūni svītrainā kleita uz viņas kalsnā auguma izskatās pārlieku liela un ap galvu cieši apsietais lakats šauro seju dara vēl mazāku, viņai ir laba apetīte – visu, ko vedekla Staņislava ceļ priekšā, ēd tik nost. Kad istabā paliek viena, klusi skaita rožukroni vai skaļi uzdzied pa kādai dziesmai. 

Kas palīdzējis Teklai nodzīvot tik neparasti garu mūžu, viņas tuvinieki nezina. Dzimtā viņa ir vienīgā ilgdzīvotāja. Teklas dzīvē ir bijis daudz pārdzīvojumu un grūtību. Būdama katoliete, viņa nebaidās nāves. Tomēr tā met līkumu ņiprajai sievai. Lai saprastu, kā ilgmūžību ietekmē gēni, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētniece Liāna Pliss četrus gadus pētīja ilgdzīvotības ģenētiskos aspektus Latvijas populācijā. Mūsu valstī tādu kā Teklas kundze nav daudz – tikai 0,3% no visiem iedzīvotājiem. Izpētot ilgdzīvotāju DNS, zinātniece secināja, ka nekādu brīnumu nav – ģenētika nosaka tikai 20% ilgmūžības. Izšķirošais ir dzīvesveids.

Grūta, bet gara dzīve

Lai gan Tekla runā latgaliski, Latgalē viņa nekad nav dzīvojusi. Vecāki pirms viņas piedzimšanas aizbrauca no Līvāniem uz Sibīriju, lai saimniekotu Tomskas apgabalā, apstrādājot turienes auglīgo zemi. Tekla piedzima 1910.gadā un auga kopā ar četrām māsām. Atšķirībā no vairuma Sibīrijas latviešu, kas precējās ar saviem tautiešiem, Tekla ļāvās jūtām un izgāja par sievu pie krieva Ivana Šepeļeva. Viņiem piedzima divi dēli un meita, taču, kad sākās Otrais pasaules karš, Ivans aizgāja karot un neatgriezās. 1947.gadā Tekla viena pati ar trim bērniem nolēma braukt uz Latviju.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu