Krievijas šahists Kasparovs lūdz piešķirt Latvijas pilsonību (papild.) • IR.lv

Krievijas šahists Kasparovs lūdz piešķirt Latvijas pilsonību (papild.) 98

Šahists Garijs Kasparovs. Foto: ITAR-TASS/LETA

Kasparovs decembrī ieradīsies privātā vizītē Rīgā

Pasaules šaha čempions un Krievijas opozīcijas politiķis Garijs Kasparovs lūdzis piešķirt viņam Latvijas pilsonību, aģentūrai LETA apstiprināja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (Vienotība).

Latkovskis teica, ka visām Saeimas frakcijām nosūtītais iesniegums rakstīts latviešu valodā un ar visu pamatojumu. “Iemesli ir tādi, kas manā skatījumā nav pietiekami. Viņš lūdz piešķirt pilsonību par īpašiem nopelniem Latvijas labā, jo to var darīt tikai Saeimas deputāti un saglabājot Krievijas pilsonību. Viņš min, ka šeit kādreiz, 70.gados, ir uzvarējis kaut kādās jauniešu sacensībās,” norādīja Latkovskis.

Kasparovs decembrī privātā vizītē plāno ierasties Rīgā. Kasparova ģimenes draudzene Jeļena Avotiņa-Jekateriņičeva, kas iesniegumā par pilsonības piešķiršanu norādīta kā koordinatore, aģentūrai LETA pastāstīja, ka Kasparovs nepieciešamības gadījumā ir gatavs tikties ar politiķiem, taču pagaidām šādas sarunas nav plānotas. Kasparovs Rīgā ieradīsies decembrī, bet tā būs privātā vizīte. Viņa stāstīja, Kasparovs rūpīgi izsvēris šo jautājumu un pie citu valstu pārstāvjiem neesot vērsies ar lūgumu par pilsonības piešķiršanu.

Kasparovs savā iesniegumā norāda, ka viņa dzīve no jaunības dienām ir saistīta ar Latviju, kur 70.gados viņš guvis nozīmīgas uzvaras šahā. Arī Kasparova dēla māte ir Latvijas pilsone, savukārt dēlam ir uzturēšanās atļauja Latvijā, un Kasparova dēls regulāri apmeklējot Rīgu.

“Cieņpilna attieksme pret cilvēkiem un cilvēka tiesībām pieder pie Latvijas demokrātijas pastāvīgajām vērtībām. Latvijā nepastāv ne cittautiešu etniskā diskriminācija, ne varas diktatūra. Šeit visus jautājumus risina Latvijas tauta ar demokrātiski ievēlētu tautas priekšstāvju – Saeimas deputātu – starpniecību. Katrs Latvijas cilvēks ir tiesīgs brīvi izteikt savu viedokli, piedalīties politikas procesā, nebaidoties tikt pretlikumīgi vajāts,” teikts Kasparova iesniegumā.

Kā Latvijas pilsonis Kasparovs “vēlas un var dot lielu ieguldījumu” valstij skolēnu un studentu izglītības programmu jomā, ko organizē fonds “Kasparov chess foundation”. Kasparovs norāda, ka šīs programmas ir ieviestas daudzās pasaules valstīs. “Es celšu Latvijas prestižu un augstu turēšu Latvijas godu visās 180 Starptautiskās šaha federācijas (FIDE) dalībvalstīs,” akcentē Kasparovs, piebilstot, ka viņš ir izvirzīts kā kandidāts FIDE prezidenta amatam.

“Kā Latvijas pilsonis es gūšu iespēju bez ierobežojumiem pievērsties politiskajai darbībai demokrātijas, miera un taisnīguma vārdā kā Krievijā, tā arī citās pasaules valstīs, kurās tiek pārkāptas cilvēktiesības un kājām mīdītas demokrātijas normas,” savu lūgumu argumentē Kasparovs.

“Vienotības” preses sekretāre Laila Timrota teica, šo vēstuli frakcija saņēma pirmdien, tāpēc “Vienotība” uz to vēl nav atbildējusi.

Pilsonības likums paredz, ka personu, kurai ir īpaši nopelni Latvijas labā, var uzņemt Latvijas pilsonībā ar Saeimas lēmumu. Uzņemot pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā, uz personu netiek attiecināti naturalizācijas ierobežojumi un tai var izveidoties dubultā pilsonība. Persona, kura vēlas, lai tā tiktu uzņemta Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā, iesniedz Saeimai iesniegumu. Iesniegumam pievienojama attiecīgās personas autobiogrāfija un paziņojums, ka nav faktu, kas varētu liecināt, ka uz šo personu būtu attiecināms kāds no naturalizācijas ierobežojumiem. Šādai personai gan būs jādod solījums par uzticību Latvijas Republikai.

Latvijas Šaha federācijas izpilddirektors Egons Lavendelis teica, ka viņam par Kasparova vēlmi piešķirt Latvijas pilsonību ir pirmā dzirdēšana.

Kasparovs, kurš ir viens no pasaulē titulētākajiem un pazīstamākajiem šahistiem, dzimis 1963.gadā. Jau 22 gadu vecumā Kasparovs kļuva par jaunāko pasaules čempionu šaha vēsturē. 2000.gadā viņš cīņā par pasaules čempiona titulu zaudēja savam tautietim Vladimiram Kramņikam.

Azerbaidžānā dzimušais un 50 gadus vecais Kasparovs bija pasaules čempions šahā no 1985. līdz 2000.gadam, bet 2005.gadā beidza šahista karjeru, jo nolēma pievērsties politikai un grāmatu rakstīšanai.

Kasparovs ir pirmais, kurš spēlējis divus pasaulslavenus mačus “Cilvēks pret mašīnu” ar superdatoru IBM Deep Blue, kuri translēti internetā 1996. un 1997.gadā. Kasparovs arī aktīvi veicinājis šaha popularizēšanu visā pasaulē. Viņam ir nodoms 2014.gada augustā balotēties Starptautiskās šaha federācijas prezidenta amatam.

Šaha leģenda pēdējos gados kļuvis par aktīvu Krievijas opozīcijas dalībnieku un piedalījies vairākos opozīcijas rīkotajos protestos pret prezidentu Vladimiru Putinu, turklāt jūlijā viņš izteicās, ka baidās atgriezties Krievijā, jo pret viņu varētu tikt sākta izmeklēšana pret opozīciju vērstās kampaņas gaitā.

Kasparovs 2008.gadā gatavojās kandidēt Krievijas prezidenta vēlēšanās, taču viņam neizdevās savākt pietiekami lielu atbalstītāju skaitu, līdz ar to viņam nācās no šīs ieceres atteikties.

No 1991. līdz 1996.gadam Kasparovs bija radiostacijas “Eho Moskvi” direktoru padomes priekšsēdētājs. Kasparovs ir Viskrievijas tautas kustības “Apvienotā pilsoniskā fronte” izveidotājs. Fronte kļuva par pamatu koalīcijai “Cita Krievija” – pirmā protestu viļņa pret Putina režīmu organizētājai un iedvesmotājai. Opozicionārs ir viens no parakstu vākšanas masu kampaņas “Putinam ir jāaiziet” iniciatoriem.

Kasparovam arī pieder informatīvi politiskais portāls “kasparov.ru”. Viņš nodarbojas ar individuālu labdarību. Pirmoreiz Krievijā bija reģistrēts privāts “Kasparova labdarības fonds”, kas sniedz materiālu palīdzību bēgļiem, vientuļiem pensionāriem un veterāniem. Pēdējos gados šaha ģēnijs nolasījis vairāk nekā 100 lekcijas un seminārus lēmumu pieņemšanas teorijā.

2007.gadā viņš iekļauts 100 mūsdienu ģēniju sarakstā, ko, veicot aptaujas, sastādījusi sabiedrība “Creators Synectics”, kā arī žurnāla “Time” sastādītajā 100 visietekmīgāko cilvēku sarakstā.

Šahistam pirmajā laulībā 1993.gadā dzimusi meita Polina, otrajā 1996.gadā dēls Vadims, trešajā laulībā 2006.gadā dzimusi meita Aida. Kasparova sieva ir ekonomiste Darja Kasparova.

(papildināta ar 3.rindkopu)

Komentāri (98)

mariam 05.11.2013. 14.26

Laikam padzirdējis, ka Latvijā dubultpilsonības likums nupat pieņemts. Tik nav iedziļinājies, ka ne jau ar kuru katru valsti. Un tā “nopelnu Latvijas labā” piesaukšana, uz kuru pamata cer uz pavalstniecību, izklausās drīzāk ironiski kā nopietni.

+15
-2
Atbildēt

1

  Sanšains > mariam 05.11.2013. 20.44

  Laikam ir tā, ka Saeima par īpašiem nopelniem pilsonību drīkst piešķirt arī Krievijas pilsonim un tad var būt dubultpilsonība arī ar Krievijas pilsonību.

  Vismaz tā sapratu no Jāņa Citskovska (Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde) stāstītā Latvijas radio.

  +6
  0
  Atbildēt

  0

Andris 05.11.2013. 14.17

Es šoreiz esmu Linuxa pusē. Kasparovs tiešām ir Lindermana draugs un aizstāvis. Un savā saitā viņš publicē Latvijai naidīgus rakstus. Viņam tur ir kāda pastāvīgi algota žurnāliste, kura kaislīgi ienīst Baltiju. Atceros, piemēram, Latvijas politologa Rozenfelda (vai Rozenblata, vai Rozenkranca, neatceros īsti uzvārdu) interviju, kurā viņš pilnīgā nopietnībā apgalvo, ka Rīgas apčurātie un salauztie lifti ir tieši etnisko latviešu vaina. Ja daudzdzīvokļu mājās dzīvotu etniskie krievi, tad lifti būtu vislabākā kārtībā.
Ja Kasparovs uzturēsies Latvijā, var nešaubīties, kādā sabiedrībā viņš grozīsies – Lindermana ZaRJA, SC un nepilsoņu parlaments. Skaidrs arī, pa ko viņš balsos mūsu vēlēšanās.
Tāpēc man negribētos, lai viņš iegūtu LV pilsonību. Es tam piekristu, ja viņš vienlaiuks atteiktos no Krievijas pilsonības. Kā nekā viņš ir pasaulē slavēna persona un tas dotu Latvijai pozitīvu publicitāti. Bet tā ka viņš sev iedomājies – palikt Krievijas pilsonis un papildus iegūtu kādu Eiropas valsts pasi lielākam komfortam – nē, esmu pret.

+15
-5
Atbildēt

5

  ligakalnina > Andris 05.11.2013. 15.26

  Nu un tad, nac. boļševiku uzskati man nepatīk, bet, viņi bija vieni no aktīvākajiem un principiālākiem cīnītājiem pretr Kremļa režīmu, tāpat, kā Kasparovs, un ļoti daudzi par to sēž cietumos.
  Cilvēkam ir tiesības uz jebkuriem uzskatiem, visiem nebūt nav jābūt liberāļiem.
  Arī daudzi patreizējie Eiropas politiķi, savulaik, bija dažādos radikālos grupējumos, un tagad nomierinājušies, jaunībā cilvēki bieži ir radikāli, vēlāk tas pāriet.

  +3
  -10
  Atbildēt

  0

  ligakalnina > Andris 05.11.2013. 15.09

  Kasparovs aizstāvēja nacbolus un Lindermani, jo Kremlis viņus vajāja un sēdināja cietumā nelikumīgi, viņi bija politieslodzītie, kā viņš aizstāvēja ari Hodarkovski un pārējos politieslodzītos, vai arī, tu domā, ka cilvēkus var sēdināt cietumā tikai tāpēc, ka viņu uzskati kādam nepatīk? Nevajag uzrauties uz Linux provokācijām, kremļa troļliem maksā 18 rbļ. par komentāru.

  +5
  -8
  Atbildēt

  0

  Inese > Andris 05.11.2013. 14.38

  Vispār jau tā bija Rozenvalada intervija:

  Самое главное отличие латыша и русского не в языке, а в ментальности. Русский — никто на своей усадьбе, для него это “наша” усадьба, “наш” город, “наш” подъезд. А для латыша есть только “мое”. И пошел вон со своей идеей о том, что здесь что-то “наше”. Тут нет ничего “нашего”. Им задают вопрос русские соседи: “Ребята, а что делать с подъездом будем? Как лифт убирать?”. А латыш в ответ: “Пусть домоуправ этим занимается. И вообще это не мой лифт”.

  http://www.kasparov.ru/material.php?id=4F50D0048E179

  +3
  -5
  Atbildēt

  0

  kastadtas > Andris 05.11.2013. 23.06

  Nekādi Lindermaņi vai Kasparovi nekad nebūs lojāli tai valstij, kurā dzīvo. Vienalga- Krievija vai latvija vai ASV. Ir tikai viena valsts kurai pieder viņu lojalitāte- tā ir Israēla. Domāju, ka Kasparovam tur netiks liegta pilsonība un neviens viņu tur nevajās.

  +2
  -4
  Atbildēt

  0

  Andris > Andris 05.11.2013. 15.18

  Dzeri, tu taču pats, bet Linuxa palīdzības, lasi internetu krievu valodā. Tad tu nevari nezināt, ka Kasparovs tiešām ilgus gadus bija Nacionāl-Bolševiku partijas politisks SABIEDROTAIS. Ar visu viņu fašistisko karogu. Neviena cita partija Kasparovam nebija tik tuva kā NBP. Viņš pats utveidoja ar Limonovu kopīgu politisku projektu – Drugaja Rossija:
  http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%8F_%D0%A0%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D1%8F_(%D0%BA%D0%BE%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%8F)
  Dibinātāji: Kasparovs, Limonovs.
  Par karogu bija planots izmantot Krievijas impēŗijas karogu.

  +11
  -2
  Atbildēt

  0

marchaeva 05.11.2013. 14.21

Maskavas bijušā mēra ģimenei pieder liela viesnīca Rīgā. Tas nekas, ka kādreiz viņam te rādījās Kambodža, tagad apAusainis pat Candera ielu noasfaltēja, lai tūristu autobusiem labāka piebraukšana.
Tagad šis šahists, kam īsti sakara te nekāda.

Lai nu pērk Jūrmalā vai Rīgā dzīvokli par 100 taukšķiem, kamēr tā nožēlojamā shēma vēl vaļā, lai visa Eiropa redz kādi esam.

+11
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu