Pret sarunu un e-pasta kontroli iebilst 87% iedzīvotāju 18

Foto: Rūta Kalmuka, F64
Print Friendly, PDF & Email

Uzskata par nepieņemamu specdienestu kontroli arī valsts drošības vārdā

Lielākajai daļai – 87% – Latvijas iedzīvotāju nebūtu pieņemami, ja valsts drošības vārdā specdienesti noklausītos viņu telefona sarunas vai lasītu privātās elektroniskā pasta vēstules, liecina pētījumu centra SKDS jūlijā veiktā aptauja. Iebildumu pret Latvijas specdienestu īstenotu sarunu noklausīšanos vai elektroniskā pasta kontroli nebūtu tikai 9% respondentu.

Vien 3,7% aptaujāto bija grūti pateikt, cik pieņemami viņiem būtu, ja Latvijas specdienesti noklausītos iedzīvotāju telefona sarunas vai lasītu privāto elektroniskā pasta saraksti, lai novērstu iespējamu apdraudējumu valstij.

Aptaujas rezultātu analīze atsevišķās sociālajās un demogrāfiskajās grupās liecina, ka visās grupās vairākumam respondentu iedzīvotāju izsekošana valsts drošības vārdā šķiet nepieņemama. Saskaņā ar aptaujas datiem, izsekošanai nedaudz lielāks atbalsts kā vidēji ir starp iedzīvotājiem vecumā no 35 līdz 44 gadiem, ar augstāko izglītību un rīdziniekiem. Taču arī šajās grupās vairāk nekā pusei šādas darbības šķiet pilnībā nepieņemamas.

Šajā jautājumā īpaši neatšķiras latviski un krieviski runājošo Latvijas iedzīvotāju viedoklis. Novērots, ka jautājumos par attieksmi pret valsti tie, kuri ģimenē sarunājas latviešu valodā, nereti ir nedaudz mazāk negatīvi noskaņoti, secina pētnieki.

SKDS norāda, ka pēdējo mēnešu laikā pēc bijušā izlūkdienesta darbinieka Edvarda Snoudena publiskotajām ziņām par ASV specdienestu izmantotajām iedzīvotāju elektroniskās izspiegošanas programmām daudzās valstīs ir aktualizējušās diskusijas par to, cik pieņemama ir iedzīvotāju elektroniska izsekošana valsts drošības vārdā.

ASV šajā jautājumā sabiedrībai nav vienota viedokļa. Aptauju dati liecina, ka, iespējams, vairākums amerikāņu atbalsta izsekošanas programmu pastāvēšanu, par kurām ziņas atklātībā nodeva Snoudens.

Komentāri (18)

Ligiña Doniña 14.08.2013. 17.29

Visādi Gapoņenko un Lindrmani + Krievijas vēstniecība ir jānoklausās 24st. diennaktī. Pārejais ar sankcionēšanu no SAB, vai prokuratūras puses. Savādāk nemaz nevar būt!

+6
0
Atbildēt

0

Inese 14.08.2013. 12.48

Aptauju dati liecina, ka, iespējams, vairākums amerikāņu atbalsta izsekošanas programmu pastāvēšanu, par kurām ziņas atklātībā nodeva Snoudens.
=============================

In the US today, you have to be careful about what you say on the phone, in your emails, and what search terms you use on the internet. That speaks for itself.

p.s. asv totalitātais režīms visā krāšņumā:

A New York woman says her family’s interest in the purchase of pressure cookers and backpacks led to a home visit by six police investigators demanding information about her job, her husband’s ancestry and the preparation of quinoa.

Michele Catalano, who lives in Long Island, New York, said her web searches for pressure cookers, her husband’s hunt for backpacks and her “news junkie” son’s craving for information on the Boston bombings had combined somewhere in the internet ether to create a “perfect storm of terrorism profiling”.

Members of what she described as a “joint terrorism task force” descended on Catalano’s home on Wednesday.

“This is where we are at. Where you have no expectation of privacy. Where trying to learn how to cook some lentils could possibly land you on a watch list. Where you have to watch every little thing you do because someone else is watching every little thing you do.

All I know is if I’m going to buy a pressure cooker in the near future, I’m not doing it online.

I’m scared. And not of the right things.” http://www.theguardian.com/world/2013/aug/01/new-york-police-terrorism-pressure-cooker

+2
0
Atbildēt

0

Eleonora Maisaka 14.08.2013. 20.52

Viedoklis_lv
Točno.
Latvijā viens prātā sajucis pederasts un sadists nespridzina savu pilsoņu mājas, lai uzsāktu kariņu, neindē ar gāzi teātra apmeklētājus, nesadedzina dzīvus bērnus skolā, neslepkavo žurnālistus un cilvēktiesību aizstāvjus.
Reizēm gadās, kad speciālie dienesti tiek izmantoti, lai represētu savus pilsoņus, kā tas bija drošībnieka Gulbja lietā, pret žurnālistēm Naglu un Jaunalksni, datorspeciālistu, Poikānu un fašistu mērgļa, puķinoīda, Ušakova, pasūtītā lietā pret talantīgo un drosmīgo žurnālistu Jekabsonu.
Slepkavots tomēr netiek.

+1
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu