Viņķele: Sociālie pabalsti ir voluntāri noteikta summa 44

Labklājības ministre Ilze Viņķele. Foto: Rūta Kalmuka, F64
Print Friendly, PDF & Email

Ministre intervijā atzīst, ka Latvijā gandrīz neviens sociālās palīdzības pabalsts nav pamatots aprēķinos

Gandrīz neviens sociālās palīdzības pabalsts Latvijā neesot pamatots aprēķinos, jo tā ir voluntāri noteikta summa, kuras lielumu lielākoties ir noteicis princips – “cik varam atļauties”, intervijā laikrakstam “Diena” atzīst labklājības ministre Ilze Viņķele (Vienotība).

Intervijā ministre, runājot par garantēto minimālo ienākumu (GMI), stāstīja, ka Eiropas Komisijai ir bažas, vai atsevišķas Latvijas pašvaldības aiz savas nabadzības spēs izmaksāt GMI pabalstu.

“Gribu teikt, ka šādām bažām nav pamata – ir pietiekoši precīzs mehānisms, kā palīdzēt šādos gadījumos, proti, ir pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonds. Cits jautājums ir par GMI summas lielumu,” saka ministre.

Tomēr viņa uzreiz atzīst, ka gandrīz neviens sociālās palīdzības pabalsts Latvijā nav pamatots aprēķinos. Tā ir voluntāri noteikta summa, kuras lielumu lielākoties ir noteicis princips “cik varam atļauties”.

Savukārt piedāvājot GMI lielumu 35 lati mēnesī, Latvija vadījās pēc Pasaules Bankas aprēķiniem par to, kas ir absolūtās nabadzības slieksnis mūsu reģionā, ņemot vērā klimatiskos apstākļus utt.

“Jā, tas ir ļoti maz. Labklājības ministrija mēģināja pārliecināt kolēģus valdībā, ka GMI apmēram vajadzētu palikt krīzes laika līmenī, jo arī pēckrīzes periods ir ļoti sarežģīts. Bet bija divas izvēles: vai nu valsts pilnībā pārņem GMI, vai arī pašvaldībām ir brīvas rokas GMI lieluma noteikšanā, un pēdējā gadījumā gan es saskatīju riskus. Attiecīgi GMI pazemināšana, bet summas nofiksēšana bija kompromiss,” rezumē Viņķele.

Viņķele arī savulaik iebilda pret veselības ministres Ingrīdas Circenes (Vienotība) ieceri sasaistīt veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un cenu ar nodokļu nomaksu. Intervijā Viņķele norāda, ka tas ir viņas personīgais viedoklis – veselības aprūpe nav tas lauks, kur izcīnīt kauju ar ēnu ekonomiku. “Tā ir VID, policijas kompetence. Arī tāda autoritāte kā jurists Egils Levits savā atzinumā – vērtējot šo ieceri Satversmes kontekstā – saka, ka (es mazliet vienkāršošu) kolektīva sodīšana, balstoties uz aizdomām, ka kāds nemaksā nodokļus, ir nepieņemama,” teic labklājības ministre.

Kā risinājumu viņa iesaka – “vai nu mēs likmi nosakām augstāku, vai arī turpinām nozari finansēt no budžeta, vienlaicīgi veicot nozares pārvaldes sistēmu”. Viņķele teic, ka beidzot ir jānosaka veselības pakalpojumu “grozs” – ko īsti valsts var atļauties. “Kamēr tas nebūs izdarīts, neviena finansējuma sistēmas maiņa nelīdzēs – mēs nevarēsim pateikt, cik tad īsti mums to naudu vajag,” saka Viņķele.

 

Komentāri (44)

Egitazz 31.01.2013. 09.16

Gribu teikt, ka šādām bažām nav pamata – ir pietiekoši precīzs mehānisms, kā palīdzēt šādos gadījumos, proti, ir pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonds.
=========
nu jā, eleganti- lai pašvaldības pēc tam pašas plēšas savā starpā, kurš kura naudu tērē, mēs jau nipričem.

Ministre droši vien nezina, ka precīzi atkārto tik “mīļotā” Putina taktiku – daļu no izdevumiem pārlikt vietējo varu, pēc tam ja pavisam švaki tai vietējai varai, piešķirot kādu naudiņu un paziņojot “nu redziet, centrs ir labs, palīdz”

+2
-1
Atbildēt

0

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: ir.lv/2013/01/31/vinkele-socialie-pabalsti-ir-voluntari-noteikta-summa/ […]

0
0
Atbildēt

0

اخر الاخبار 25.12.2019. 07.47

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: ir.lv/2013/01/31/vinkele-socialie-pabalsti-ir-voluntari-noteikta-summa/ […]

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu