Kalniete: Lai atgrieztos Latvijā, algām jāsasniedz 500 latu • IR.lv

Kalniete: Lai atgrieztos Latvijā, algām jāsasniedz 500 latu

37
Eiroparlamenta deputāte Sandra Kalniete. Foto: Ieva Čīka, LETA

Pēdējos gados strādāt uz ārzemēm dodas aptuveni divreiz vairāk Latvijas iedzīvotāju nekā tā dēvētajos treknajos gados

Uz ārzemēm strādāt aizbraukušie iedzīvotāji dzimtenē atgriezīsies, kad algas Latvijā sasniegs 500 latu robežu, “Rietumu Radio” sacīja Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Sandra Kalniete (Vienotība). “Tā ir robeža, pie kuras cilvēki, kuri vēlas atgriezties, pieņems lēmumu par atgriešanos dzimtenē,” paredz EP deputāte, piebilstot, ka tad arī valdības iecerētie pasākumi par reemigrāciju attaisnosies.

Tas, ka tik daudz cilvēku devušies strādāt uz ārzemēm, pēc Kalnietes domām, nav tikai pēdējo gadu krīzes rezultāts. Vienlaikus viņa atzīst, ka statistikas dati, ar kuriem viņa iepazinusies, liecina, ka pēdējos gados strādāt uz ārzemēm dodas aptuveni divreiz vairāk Latvijas iedzīvotāju nekā tā dēvētajos treknajos gados, kad “it kā nebija iemesla doties strādāt uz ārzemēm”, raksta LETA.

Kā atzina Kalniete, paldies jāsaka gan tiem, kuri ir aizbraukuši, gan tiem, kuri palikuši Latvijā. “Aizbraucējiem par to, ka viņi turpina sūtīt naudu uz Latviju un ar lielu uzņēmību cīnās par savu ģimeņu ekonomisko pastāvēšanu krīzes piemeklētajā dzimtenē. Savukārt tiem, kuri palikuši, paldies par to, ka viņi nav aizbraukuši, jo kādam taču Latvijas ekonomika ir jāatgriež uz izaugsmes ceļa.” Cilvēku resursi, kā uzskata Kalniete, ir vislielākā vērtība un Latvijā to neesot nemaz tik daudz.

“Dzīvot un strādāt ārzemēs nav viegli, jo tur pietrūkst daudz no tā, kas veido mūsu dzīves ietvaru,” spriež EP deputāte, norādot, ka cilvēkiem ir svarīgi sajust, ka viņi var ietekmēt lēmumus, kā arī justies piederīgiem tās valsts sabiedrībai, kurā viņi dzīvo.

Jau ziņots, ka nodrošināta dzīves un darba vieta Latvijā ir pamats, kas var palīdzēt uz ārzemēm strādāt aizbraukušajiem valsts iedzīvotājiem pieņemt lēmumu atgriezties dzimtenē, komentējot Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātos priekšlikumus reemigrācijas atbalsta pasākumiem, “Rietumu Radio” sacīja Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks (Liepājas partija).

Sabiedriskajai apspriešanai nodoti arī sākotnējie priekšlikumi un pirmās idejas reemigrācijas atbalsta pasākumiem, kuras izstrādājusi pēc ekonomikas ministra Daniela Pavļuta iniciatīvas izveidotā darba grupa.

Darba grupas piedāvātie un sabiedriskajai apspriešanai nodotie sākotnējie priekšlikumi reemigrācijas atbalsta pasākumu virzieniem ietver darba tirgus informācijas pieejamību, ieteikts veidot programmu augsti kvalificēta darbaspēka piesaistei, paplašināt personu loku, kuriem iespējams pretendēt uz repatrianta statusu, veidot sadarbību ar diasporu, atbalstīt skolēnus, kas atgriežas vai iekļaujas Latvijas izglītības sistēmā, paredzēta arī vienas pieturas aģentūras noteikšana ar jau esošām pārstāvniecībām reģionos informācijas un konsultāciju sniegšanai, kas attiecas uz uzturēšanos Latvijā.

Otrdien sabiedrība tika iepazīstināta arī ar Latvijas Universitātes un portāla “Draugiem.lv” kopīgo aizbraucēju noskaņojuma pētījumu, kas apliecina vien sen zināmas patiesības – ja dzimtenē nav darba un nevar nopelnīt tādu algu, lai Latvijā samaksātu rēķinus un paēdinātu bērnus, tad jābrauc projām un jāmeklē darbs Eiropā.

 

Komentāri (37)

mary75 07.11.2012. 12.30

Man kaimiņiene pusgadu strādā sezonas darbu, saņem daudz vairāk, kā 500ls., un vairākus mēnešus saņem 188 eiro nedēļā bezdarbn. pabalstu, plus vēl kādas atlaides dzīvoklim un kam tur vēl, pie kam stāsta, ka Īrijā viņa jūtas, kā cilvēks, salīdzinot ar to, kā jūtās Latvijā, kā pilnīgi beztiesiska un pilnīgi atkarīga no darba devēja, no kurienes Kalniete ņēma, ka 500ls mēnesī viņu interesēs, vēl jau svarīga arī med. palīdzības iespējas, kāda būs pensija, izglītības iespējas, utt.
Latvijā jāmaina attieksme pret darba ņēmēju, un jābūt lielākam sociālam taisnīgumam, kā arī iespējām savas intereses aizstāvēt, un, vienalga, atgriezīsies mazākums, vairākums tur pelnīs pensiju un mēģinās iegūt pilsonību, un pensijas gados gan, varbūt, atgriezīsies.

+12
-1
Atbildēt

12

  andris902 > mary75 07.11.2012. 18.42

  …edge….man nav vajadzīga S.Kalnietes palīdzība, lai saviem darbiniekiem nodrošinātu šādas darba algas ar visām sociālajām garantijām….bet…līdz ar to esmu tiesīga prasīt, lai darbinieka atdeve atbilstu saņemtajai algai….viens no viņiem pagājušā gadā aizbrauca strādāt uz ārzemēm, bet nu jau ir atgriezies Latvijā un vēlētos atgriezties arī uzņēmumā….diemžēl, viņa darba vieta ir aizņemta….

  …vienmēr būs cilvēki, kuri uzskatīs, ka Laimes zeme ir kaut kur tur, kur mēs vēl neesam bijuši….bet Sprīdītis vienmēr ir atgriezies mājās…agrāk, vai vēlāk…kad lepnums būs salūzis un vilšanās rūgtums pēc Laimes meklējumiem būs pārdzīvots, bet vakaros arvien biežāk sevi pieķers dungojot:
  Virs galvas mūžīgs Piena Ceļš,
  Un mūžīgs ceļš zem kājām…..

  +1
  -6
  Atbildēt

  0

  andris902 > mary75 08.11.2012. 00.22

  …Optiskais Tēmekli….skat, kā!…valdība sanaido jaunos ar vecajiem?…paaudžu konflikts un tirli – pirli!….vai te tiešām visi ar kurlumu sisti?…cik reižu dienā jāatkārto, ka mūsu vecie cilvēki ir mūsu visu kopējā atbildība – ar attieksmi, ar nodokļu maksāšanu, ar darbu un savu personisko rūpi…

  …kurš radīja šodienas konfliktu?….vai tie atkal nebija “spalvas brāļi”, kas salika “pareizos” akcentus, lai skandāls uzņemtu apgriezienus, lai vecajiem cilvēkiem smadzenes skalotu un paši tagad nolīduši aizkrāsnē, roķeles berzēdami priecātos – skat, tirāža pieaug!….
  …pensionāri lasīja “Playboy”?….vai tomēr viņiem “uzfrizēto” atreferējumu nolika priekšā?….ja pat te rakstošie – saprātīgākā pensionāru daļa – pat nemēģināja iedziļināties, bet tikai uzkurbulēti reaģēt uz instinktiem?….
  …neesi mēģinājis paanalizēt, kāpēc pensionāri tiek izmantoti kā manipulējama bezformīga masa un kam tas ir izdevīgi?….atbilde tālu nebūs jāmeklē….

  0
  -3
  Atbildēt

  0

  andris902 > mary75 07.11.2012. 18.33

  …Optiskais Tēmeklis…”Vienotības — un daļēji arī niecigais RP — elektorāts ir valsts iestāžu kabinetžurkulēni, kam tagad modē apskaust un arī apkarot valsts lielāko ieksējo ienaidnieku — pensionārus.”

  “…jo valsts pārvalde arī turpmāk iemanīsies pret pensionāriem… da jebkādiem… izturēties ka pret kaitēkļiem.”
  ———————————–

  …oi, nu gan daiļrunātājs uzradies!….varbūt mini dažus risinājumus, kā tikt pie lielās naudas, lai pensionāriem nodrošinātu lielās pensijas….citādi, tas tikai tāds izpušķots domu lidojums…..

  +2
  -5
  Atbildēt

  0

  andris902 > mary75 07.11.2012. 23.17

  …Optiskais Tēmekli…neizlokies!….:)
  …ja piedēvē valstij pensionāru apkarošanu un ļaunprātību, jo valsts nevar atļauties paaugstināt pensijas tūlīt un tagad – tad nosauc veidus, kā pie tās naudas tikt….lamāt valdību prot ikviens, bet savu risinājumu neizpaudīs – nu, gluži kā partizāni….:)

  +1
  -3
  Atbildēt

  0

  Signija Aizpuriete > mary75 07.11.2012. 12.40

  ——– ‘Kam pieder pagātne, tas valda pār nākotni. Ja mēs zinām, kādi cilvēki darbojās LTF ‘spicē’ 1988. – 1991.gg., tad mēs varam no tādiem cilvēkiem pasargāties šodien.’
  – Ja Iršu ‘Zane’ un ‘zanieši’ vēlēja par S.Kalnieti, tad lai Kalniete nodrošina saviem vēlētājiem Ls 500 algu. Visiem, ne ‘vidēji’ – un, lai speciālu likumu Saeima pieņem, ne tikai kādu jaunu 4.maija deklarāciju.

  +2
  -4
  Atbildēt

  0

  piziks > mary75 08.11.2012. 00.54

  Phi, ZanE! Mediji ir ražošana, kam jāpelna. Ja Vinķele izsakās neprecīzi un pati izraisa lavīnveida pārpratumu, tad pat visdzeltenākajam portalam būtu stulbi nepastiept roķeles pēc tortes, kas pasniegta kā dāvana. Vinķeles nelaime = viņa uzvedas, it kā vajadzība pēc mūža izglītības uz, LR ministri un publisku personu, neattiektos.

  Protams, pensionāru demisijprasītāju brigādes Andropovlaika — 80.-to gadu sākumu pēc Brežņeva iebombardēšanas Sarkanā laukuma bedrē — līmeni pierāda traģikomiskie izteikumi par “Playboy”, — teksta galvena autore noteikti ir sieviete, kas nav lasijusi ne pašu “Playboy”, ne kādu mūsdienīgi normāla cilvēka anotāciju par “Playboy” tagadējo raksturu… :)

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  dro > mary75 08.11.2012. 09.40

  zanE…….kurš radīja šodienas konfliktu?…vai tie atkal nebija “spalvas brāļi”..pensionāri tiek izmantoti kā manipulējama bezformīga masa…
  ____________________
  Ak kungs!:):):)

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  piziks > mary75 07.11.2012. 19.27

  ZanE, — par citētu literatūras klasiku — cieņa! Hm, kurš no mums te daiļrunātājs, — redz, pat daiļcitētāji uzrodas… :)

  +3
  -1
  Atbildēt

  0

  janis17 > mary75 07.11.2012. 13.43

  dzeri, pareizi un bērnu pabalsti, un viss kopā…

  +4
  -1
  Atbildēt

  0

  piziks > mary75 08.11.2012. 00.02

  ZanE!
  Cik reižu man jāatkārto, ka — vismaz — es nerunāju par naudu?!

  Es runāju par noskaņojumu, ko pašauri, bet ambiciozi sabiedribas slānīši, cenšas veidot: noskaņot jaunos pret senioriem, — saasināt/radīt paaudžu konfliktu: ģimenēm, īpaši ģimenēm ar maziem bērniem u.c., kam līdz pensijam tālu, iedvest, ka pensionāri apēd valsts naudu. Naudas nav un nebūs, jo Latvijā šobrīd neviens nopietni ražošanu un darbavietu skaita palielinašanu neizvērš, bet, ja naudas nav un netiek plānots to pelnīt vairāk, diez vai vajadzētu sociālu grupu konfliktus.

  Atkārtošu vēlreiz, — ja valdiba nevar, lai nepaaugstina pensijas, atņem piemaksas par stāžu, bet no senioriem taisīt “atlaišanas āžus”… — vismaz to politiķi varētu nedarīt? Vai — tomēr nevar?

  +3
  0
  Atbildēt

  0

  piziks > mary75 07.11.2012. 17.49

  Dzeri, Vienotības — un daļēji arī niecigais RP — elektorāts ir valsts iestāžu kabinetžurkulēni, kam tagad modē apskaust un arī apkarot valsts lielāko ieksējo ienaidnieku — pensionārus. Tie, kuri nostiprinājušies ārpusē, arī tad, kad te šur tur uz rokas varēs dabūt Ls 500/aiznākamgad jau 730 eiro, nesteigsies šurp, jo valsts pārvalde arī turpmāk iemanīsies pret pensionāriem… da jebkādiem… izturēties ka pret kaitēkļiem. Kamēr šejienes modernajiem pārvaldes karjeristiem modernie ES eiropeīdi, ar ķebli pa galvu ietekmējot, neiestrādās tagadējo ES/eiro modi, — ka veči/penši/SENIORI — ari spej būt cienījami cilveki, kas var saimniecībā noderēt, tikmēr atpakal atgriezīsies letāk un prastāk atsaucamie, bet ne jau tie, kam izglītiba, pašapziņa, zināšanas un prasmes. Kamēr Krilova ratiem Latvijā priekšā piejūgti Pavļuts ar grupu, kas raksta reemigrācijas plānus, bet vienlaikus arī Viņķeli un citi paviršo atziņu skaļruņi, labie nodomi raus tikai uz leju — uz “elli”.

  +4
  0
  Atbildēt

  0

  piziks > mary75 07.11.2012. 19.25

  ZanE, vai Tu ari turpmāk izliksies, ka runa nav tik daudz par naudu kā par attiecigo sabiedribas slāņu attieksmi? Ar šo attieksmi jau gandrīz lepojas, — paust šo attieksmi nekautrējas: kad un kur es te prasiju naudu, kuras nav?! :)

  +6
  -1
  Atbildēt

  0

Andris 07.11.2012. 12.21

Nu tad daudz vairs netrūkst, tikai 15 Ls, jo pašlaik vidējā alga ir 485 Ls:
http://www.csb.gov.lv/statistikas-temas/darba-samaksa-galvenie-raditaji-30270.html
Un tas bija jau jūnijā, bet, spriežot pēc tendences, jau šobrīd 500 Ls robeža ir pārsniegta. Tātad, tūlīt visi sāks atgriezties, jāiet lidostā sagaidīt.

+10
-2
Atbildēt

2

  lebronj2356 > Andris 07.11.2012. 13.23

  Uz ”ķepas” :) nevis pirms nodokļiem…500 ls papīra alga noder tiem, kam kaut kas jau pieder vai arī mazpilsētā – Rīgā, lai uzsāktu dzīvi, sāktu nomaksāt par mitekli(hipotēka) pie mūsu nemītīgi augošām cenām 500 būs par maz, sevišķi, ja sitās vienatnē…un uz izdzīvošanu tomēr neviens negrasās trieketies atpakaļ, tā kā kamēr LV valdīs mežonīgais, dzīvnieciskais neoliberālisms var nerēķināties ar tautiešu masveida atgriešanos. Kalnietes minētie 500 ls ”dzīvajā” būtu pirmais solītis uz atgriešanos, nākamie būtu ”cilvēks pirmajā vietā” reāla izpilde, nevis parādīšanās dažādos dokumentos, DD cilvēcīga attieksme pret DŅ nevis kā naudas pelnīšanas mašīnām…

  +7
  -1
  Atbildēt

  0

  SIA Media Pasts > Andris 07.11.2012. 12.27

  Nokavēju mazliet – tieši tādas pašas domas par vidējo algu. Man gan nez kāpēc kā izbraucējam nerūp algas lielums, bet gan tas, ka Latvijā ir milzīga korupcija un pilnīgi neizvērtēts atalgojuma sadalījums, tajā skaitā piemaksas, kas rada sociālu plaisu sabiedrībā.

  +9
  0
  Atbildēt

  0

kristaps_drone 07.11.2012. 12.07

Un ko tad tik gudru un jaunu S. Kalniete pavēstīja, ka bija jāieliek šo ziņu?

+8
-2
Atbildēt

5

  Signija Aizpuriete > kristaps_drone 07.11.2012. 12.20

  ——— Kalniete: Lai atgrieztos Latvijā, algām jāsasniedz 500 latu ============================================================================== ‘Aizbraukšana par Ls 50, atgriešanās par Ls 500’ – visas planētas amerikanizācijas process turpinās…..To pat IRšu ‘Fikseris-dzelzsgalva’ apjēdzis.
  ‘ Streips: Amerikas sabiedrība ir zaudējusi pēdējo kripatiņu no veselā saprāta ‘

  http://www.diena.lv/latvija/viedokli/streips-amerikas-sabiedriba-ir-zaudejusi-pedejo-kripatinu-no-vesela-saprata-13976600

  +3
  -4
  Atbildēt

  0

  kristaps_drone > kristaps_drone 07.11.2012. 21.37

  >OT
  Protams, ka viņa vēlas lieku reizi atgādināt par sevi, to jau es saku – nevajag medijiem izdabāt viņas un viņai līdzīgiem vēlmēm un atgādināt.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  piziks > kristaps_drone 07.11.2012. 17.28

  Ciniķi, nenovertē par zemu eirodeputāti Sandru!

  1. Parunāt par Eiropu un izbraucējiem publiski, — tā ir iespēja par sevi atgādināt.

  2. Ja kāds politiskais Vienotības augšgalnieks pats — vai ar izlasītas/noklausītas gudrības palidzību — nonācis līdz secinājumam, ka Latvijā cilvēks/cilvēkresursi ir vērtība, tas jau ir liels sasniegums: vismaz… salīdzinot ar Vilka, Viņķeles u.c. Vienotības filozofu publiskajām atklāsmēm.

  3. Ja vēl Kalniete būtu pateikusi pati, vai šai kāds priekšā pačukstējis, kam te tā vērtība vajadzīga un ko ar to mūsu valdnieki cer iesākt, varētu rīkot ovācijas.

  +4
  -1
  Atbildēt

  0

  mariam > kristaps_drone 07.11.2012. 12.15

  Piekrītu Ciniķim, ka taisīt tādus tukšus un nekādus rakstus un ziņas no svešām intervijām – tas nu nav jēdzīgs stils. Nu patiešām, – kas tajā ziņā ir tāds jauns, svarīgs, būtisks?

  +7
  -2
  Atbildēt

  0

  Kristīne > kristaps_drone 07.11.2012. 12.09

  Ja maksās 500 LVL, Kalniete atgriezīsies Latvijā :)

  +9
  -3
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu