“Swans” Rīgā 29

13.maijā Rīgā koncertēs leģendārā Ņujorkas postpanka grupa “Swans”, prezentējot savu pirmo albumu kopš 1997.gada. Viņus iesildīs virtuozais folka ģitārists un pianists Džeimss Blekšovs. Koncerts notiks VEF Kultūras pils Lielajā zālē un biļetes iepriekšpārdošanā sākotnēji maksās 15 latus, vēlāk – 20.

“Swans” 1982.gadā dibināja dziedātājs Maikls Džirā. Grupa strauji kļuva populāri ar savu nesaudzīgo un intensīvo skanējumu un bija viena no nedaudzajām Ņujorkas tā dēvētā No Wave grupām, kas izdzīvoja vairāk kā desmit gadus līdz 1997.gadam. 2010.gada janvārī Maikls Džirā “Swans” atdzīvināja un deviņus mēnešus vēlāk, 23.septembrī izdeva tās jauno albumu “My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky”, kas acumirklī izpelnījās augstus kritiķu vērtējumus.

Atslēga “Swans” ilgajai pastāvēšanai ir spēja rotaļāties ar muzikālo formu, nezaudējot raksturu un saturisko līniju, kas sakņojas Džirā spēcīgajā un harizmātiskajā personībā. Savā 15 gadu pirmajā pastāvēšanas posmā grupa piedzīvoja pamatīgu transformāciju. Tā sāka ar skarbu un mehānisku proto-industriālo roku, kas pārtapa bagātīgās muzikālās tekstūrās un maigās akustiskās dziesmās. 

Viņu galējais muzikālais vēstījums realizējās vairāk kā divas stundas garajā albumā “Soundtracks for the Blind”, kurā apvienojās visi iepriekšminētie elementi. Pēc 1999.gada Džirā muzicēja ar segvārdu “Angels of Light”. Līdzās muzicēšanai viņš laiku atlicināja arī producēšanai un mūzikas publicēšanai izdevniecībā Young God Records. Džirā ir bijis atbildīgs par tādiem talantiem kā Devendru Banhartu (Devendra Banhart), Līsu Džermāno (Lisa Germano), Akron/Family, Larkinu Grimu (Larkin Grimm) un Džeimsu Blekšovu (James Blackshaw).

Bez Maikla Džirā (ģitāra/balss) grupā ir sekojoši mūziķi: Normans Vestbergs (ģitāra, sākotnējais “Swans” dalībnieks), Kristofs Hāns (ģitāra, “Swans” vidējā perioda un “Angels of Light” dalībnieks), Fils Puleo (bungas, perkusijas, pēdējās “Swans” tūres un “Angels of Light” dalībnieks), Kriss Pravdika (bass, Flux Information Sciences / Services/ Gunga Din), Tūrs Hariss (bungas, perkusijas, dulcimers, vibrafons, “Angels of Light”, “Shearwater”). Starp albuma viesmāksliniekiem ir Devendra Banhards, Bils Rīflins (REM bundzinieks) un Grasshopper no Mercury Rev.

Akustiskais ģitārists, pianists un komponists Džeimss Blekšovs (James Blackshaw), kas iesildīs “Swans”, ir viens no Maiklas Džirā kā producenta atklājumiem līdzās tādiem mūziķiem kā Devendram Banhartam un Līzai Džermāno.

29 gadus vecais Blekšovs ir jaunpienācējs akustisko folka ģitāristu panteonā, taču jau tiek pielīdzināts tādiem pionieriem kā Robijam Bešo (Robbie Basho), Džonam Feihijam (John Fahey), Džekam Rouzam (Jack Rose), Bertam Janšam (Bert Jansch) un Leo Kotkī (Leo Kottke). Līdzīgi kā minētie mūziķi, Blekšovs ir sekotājs ilgā amerikāņu un angļu folka blūza minimālistu un primitīvistu tradīcijā. Viņš spēlē 12 stīgu akustisko ģitāru un lai pilnveidotu savu virtuozitāti ir izaudzējis un speciālā formā pieslīpējis nagus labajai rokai.

Blekošovs ir publicējis albumus izdevniecībās Celebrate Psi Phenomenon, Static, Digitalis Industries, Important Records, Tompkins Square, kā arī Maikla Džirā vadītajā Young God Records. Viņš arī ir viens no pastāvīgajiem sadarbības partneriem kulta neofolka grupā Current 93.

Informācija: www.younggodrecords.com, www.skanumezs.lv, www.myspace.com/jamesblackshaw. Koncerts notiks VEF Kultūras pilī, Ropažu ielā 2, ieeja no 20:00. Biļetes nopērkamas Biļešu Servisa tirdzniecības vietās un interneta vietnē www.bilesuserviss.lv. Iepriekšpārdošanā – Ls 15-20. Ieeja no 20:00

 

Komentāri (29)

nova88 05.03.2022. 07.31

… [Trackback]

[…] Find More here on that Topic: ir.lv/2011/05/08/swans-riga/ […]

0
0
Atbildēt

0

easy1up review profit passport 30.04.2020. 15.07

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: ir.lv/2011/05/08/swans-riga/ […]

0
0
Atbildēt

0

my website 03.07.2019. 23.48

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: ir.lv/2011/05/08/swans-riga/ […]

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu