
Iluta Lāce. Ilustrācija — Ernests Kļaviņš.
Pēc centra Marta 20. dzimšanas dienas tā vadītāja Iluta Lāce stāsta, cik lēni mainās sabiedrības attieksme pret vardarbības upuriem. Visvairāk sāp, ka daudzi joprojām viņus nosoda
Faktu, ka viņas vadītā biedrība izvirzīta UNESCO balvai Madan-jeet Singh par tolerantas, nevardarbīgas un iecietīgas sabiedrības veidošanu, Iluta Lāce uztvēra kā brīnišķīgu dāvanu centra dzimšanas dienā. Tomēr saruna par darbu neizvēršas priecīgā pačalošanā pie jubilejas tortes. Centra pirmajos gados tā darbību neatbalstīja ne Latvijas valsts institūcijas, ne fondi un ziedotāji, tāpēc Iluta Lāce rezumē: «Viens no lielākajiem panākumiem ir tas, ka mēs esam un varam darīt to darbu, ko darām.»
Policija katru gadu saņem no 7000 līdz 9000 ziņojumiem par konfliktiem ģimenē. Simtiem sieviešu, kas cietušas no partnera vardarbības vai kļuvušas par cilvēktirdzniecības upuriem, Marta ir vienīgā vieta, kur pilnīgā drošībā viņas var saņemt sociālā darbinieka, jurista un psihologa palīdzību. Gada laikā centrā ap 400 vardarbības upuru saņem rehabilitāciju. Tāpēc Ilutas uzaicinājumu ierasties brokastīs Martas biroja telpās uztveru kā milzu pagodinājumu. Tā ir vieta, kurā reāli palīdz izmisumā iedzītiem cilvēkiem.